Wszystko, co chcecie wiedzieć o Roku Awangardy.

Kalendarium i zapowiedzi wydarzeń, lista instytucji tworzących program Roku Awangardy w Polsce, ale też materiały informujące o roli polskich awangardystów w kształtowaniu współczesności. Wszystko to od dziś w jednym miejscu: ruszył portal www.rokawangardy.pl – wirtualne centrum informacji o ogólnopolskich obchodach jubileuszu.

Kalendarium i zapowiedzi wydarzeń, lista instytucji tworzących program Roku Awangardy w Polsce, ale też materiały informujące o roli polskich awangardystów w kształtowaniu współczesności. Wszystko to od dziś w jednym miejscu: ruszył portal www.rokawangardy.pl – wirtualne centrum informacji o ogólnopolskich obchodach jubileuszu.

W 2017 roku mija sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy, czyli od otwarcia w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych I Wystawy Ekspresjonistów Polskich (4 listopada 1917 roku). Awangarda miała zasięg ogólnoeuropejski i w decydujący sposób wpłynęła na rozwój nowoczesnej myśli estetycznej oraz praktyki artystycznej na całym świecie. Polska stanowiła wówczas ważny ośrodek tego ruchu, a rodzimi artyści wnieśli do niego istotną, oryginalną jakość. Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Peipera, Szymona Syrkusa stanowiły liczący się głos w międzynarodowej dyskusji na temat nowoczesności – za sprawą ich osiągnięć Polska stała się ważnym punktem na mapie światowej kultury.

Trzy muzea, które posiadają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi postanowiły nadać rocznicy odpowiednią rangę i zainicjowały obchody stulecia awangardy. Do współpracy włączyło się kilkadziesiąt instytucji, które przygotowują wystawy, spektakle, koncerty, spotkania i inne wydarzenia, a oferta programowa rośnie z każdym dniem. Wszystkie prezentowane będą przez portal www.rokawangardy.pl, który właśnie został oddany do dyspozycji internautów. W prezentowanym w nim kalendarium odnajdujemy propozycje przypominające najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej oraz takie, które zwracają uwagę na twórców rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym. Są też projekty, stawiające pytanie o znaczenie awangardowego dziedzictwa dla współczesnych praktyk kulturowych.

Oprócz programu wydarzeń i przeglądu instytucji, które włączyły się w obchody, portal proponuje przegląd materiałów, pozwalających lepiej zrozumieć naturę awangardy oraz poznać jej wpływ na kształtowanie współczesności. W czytelni czasopism znajdujemy kolejne numery Bloku i Zwrotnicy z lat 20. ubiegłego wieku czy wydaną dekadę później Formę. Postaci polskich twórców awangardowych przybliżają też miniprogramy Zbigniewa Libery z cyklu Przewodnik po sztuce.

Portal będzie stale rozwijany, przybywać będzie zapowiedzi i opisów, jednak dzięki ułatwieniom, takim jak kalendarz czy wyszukiwarka, czytelnik szybko odnajdzie intersujące go wydarzenia w najbliższej okolicy.

www.rokawangardy.pl

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt