Długi czerwcowy weekend w Łodzi. Sprawdź, co będzie się działo

Co robić podczas długiego weekendu w Łodzi? Podpowiadamy, oto kilka naszych propozycji wydarzeń.

Jedną z atrakcji weekendu będzie koncert w ramach Songwriter Łódź Festiwal - fot. z arch. UMŁ
Jedną z atrakcji weekendu będzie koncert w ramach Songwriter Łódź Festiwal , fot. z arch. UMŁ

Czwartek, 15 czerwca

 • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca do odwiedzenia wystawy "Nie ma dzieci, są ludzie... Prawa dziecka to prawa człowieka". W 2017 roku mija 75 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Z getta utworzonego na terenie Łodzi we wrześniu 1942 roku Niemcy kazali wywieźć wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia, ponieważ nie nadawały się do pracy. Choć od tych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Wielka Szpera, minęło kilkadziesiąt lat, ludzkość nie wyciągnęła wniosków. Mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji, mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Także teraz na świecie toczą się wojny: w Syrii, na Ukrainie, napięta sytuacja jest w Azji, dzieci umierają z głodu w Afryce. Przez kuratora - Artura Chrzanowskiego do wystawy zostały zaproszone młode artystki, będące na starcie swojej pracy - studentki i niedawne absolwentki Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawę można oglądać 15 czerwca w godz. 12 - 20, dzień później w godz. 9 - 20, a także w  sobotę i niedzielę w godz. 10 - 20. Wydarzenie jest bezpłatne.

Piątek, 16 czerwca

 • Odyseja performera, czyli twórcze warsztaty dla młodzieży i dorosłych w Fabryce Sztuki. Zajęcia będą składały się z części teoretycznej, gdzie przywołane zostaną postacie wybitnych światowych performenrów jak B.Nauman, D.Oppenheim, H.Nitsch, R.Schwarzkogler, J.Beuys, Gilbert and George, M.Abramović i Ulay oraz klasycy polskiej sceny performance m.in. J.Bereś, Z.Warpechowski, tandem KwieKulik, A.Partum, J.Świdziński, E.Zarzycka, J.Bałdyga, J.Truszkowski, C.Bodzianowski. W drugiej części - laboratoryjnej, pracować będziemy takimi metodami jak storrytelling, improwizacja, dada, krótkie działania indywidualne i grupowe, dyskusje i omawianie motywów działania w kontekście performance. Nie będzie to proces ukierunkowany na ściśle określony cel, raczej na pobudzanie wyobraźni i uwalnianie potencjału naturalnej ekspresji. Trzecia cześć warsztatu to tzw. otwarta dla publiczności scena performance, czas i miejsce, gdzie każdy z uczestników będzie mógł upublicznić wybrane punkty swojej wewnętrznej wędrówki w kierunku ze sztuką performance. Warsztaty poprowadzi Marta Ryczkowska i Paweł Korbus. Zapisy na warsztaty: warsztaty@fabrykasztuki.org i telefonicznie: 42 646 88 65 w. 30.

 • Tai-Chi dla seniorów. To zajęcia z chińskiej sztuki walki, łączącej się z chińską filozofią, również uznawaną za gimnastykę medytacyjną. Uczestnicy nie tylko rozwijają swoją koordynację ruchową, ale również poznają sposoby na połączenie ciała i umysłu. Zajęcia płatne, godz. 12:30 - 13:30.


Sobota, 17 czerwca

 • Koncert SEEME, czyli Kasi Makowieckiej, autorki osobistych, skomponowanych przy pianinie piosenek. Zanim napisane przez nią historie ujrzały światło dziennie, musiała odbyć kilka podróży i dać czasowi czas. Spotkania z nowymi ludźmi, życie w drodze, odkrywanie samej siebie sprawiły, że dojrzała do decyzji, by podzielić się sobą za sprawą piosenek. Pełne emocji, spisane w notesie słowa i melodie połączyła w całość i prezentuje w akustycznej formie. Koncert odbędzie się pod zegarem na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i 6 Sierpnia w ramach Songwriter Łódź Festiwal 2017. Początek o godz. 20.

 • Parkrun Łódź, czyli bezpłatny bieg na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. Zawody odbywają się w Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi, start o godz. 9:00.

 • Przypominamy i zachęcamy do udziału w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 15 - 16 w bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęciach Qi Gong. Można będzie poznać i spróbować praktyki pracy z energią oraz odnaleźć się w tych ćwiczeniach, które odświeżają ciało, pogłębiają oddech, wzmacniają ścięgna i kręgosłup. Wszyscy, których zainspiruje praktyka Qi Gong - będą mogli ją regularnie kontynuować uczestniczyć w zajęciach Akademii Chen Taijiquan i Qi Gong. Spotkania odbywają się w Parku Poniatowskiego w pobliżu altanki.

 • Wycieczki z przewodnikiem po EC1, podczas których pokazany będzie proces transformacji placówki przemysłowej w instytucję kultury, przesyłającej dziś do Łodzi i poza jej granice zupełnie inną energię: energię wiedzy i kultury. Wycieczki odbędą się o godz. 11 i 12. Więcej informacji na stronie organizatora.

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na warsztat "Sen na Jawie". Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami? A gdyby tak w nasze ręce wpadł niewidzialny atrament i magiczna farba, które dostrzec można dopiero przy sprzyjającej pogodzie? Jak tworzyć nie widząc efektów swojej pracy? Czy w takich warunkach może powstać dzieło sztuki? Warsztat rozpoczniemy rozmową o formie, sprawdzimy w praktyce czy jesteśmy w stanie rozpoznawać przedmioty tylko po kształtach. Następnie używając świecy i farb stworzymy wspólną wielkoformatową pracę czerpiąc inspiracje z wyobraźni i tkanin prezentowanych na wystawie "Czar Jawy - batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie". Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855. Początek zajęć o godz. 12. Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji "Czar Jawy - batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie", podczas którego kurator wystawy Jolanta Piwońska wśród bajecznie kolorowych tkanin opowie o sposobie ich tworzenia, historii i znaczeniu w codziennym życiu.


Niedziela, 18 czerwca

 • Spacer "Zielony Szlak Górnej". Co prawda terenów zielonych w dzielnicy Łódź Górna jest o wiele więcej niż zamierzamy odwiedzić tym razem, ale z racji odległości między nimi proponujemy wersję skróconą. Tematem spaceru są parki, ale też ich mieszkańcy i nie myślimy tylko o ptakach i wiewiórkach. Między innymi niemieccy fabrykanci, święta mistyczka, syn nazisty, to postaci, które wiążą się z miejscami, które odwiedzimy w trakcie około dwugodzinnej wędrówki. Miejsce spotkania: wejście do Parku im. Legionów od strony pl. Niepodległości, godzina 12. Prowadzący: Anna Musiałowicz z Totutotam.

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na "Dzierganie ośmiorniczek". W godz. 11 - 14 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej będziemy obchodzić Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych, podczas którego wspólne będziemy dziergać ośmiorniczki dla wcześniaków. Na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Organizatorzy podpowiedzą jak wydziergać przytulankę. Wstęp bezpłatny.

 • Teatralne Poduszkowce, czyli warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 2 - 4 lat i ich opiekunów, podczas w których zgłębiamy tajniki teatru. Ostatnia warsztaty z cyklu odbędą się pod hasłem "Teatralne Przebieranki".


Zachęcamy do odwiedzania naszego kalendarza, gdzie znajdziecie więcej wydarzeń na najbliższe dni.

Powiązane aktualności

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Nowa siedziba Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego na ukończeniu

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Remont i przebudowa budynków nowej siedziby Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego... więcej

W przychodni przy ul. Skłodowskiej – Curie należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Polesie trwa zaś wart 1,5 mln remont. W budynku wymieniane jest 166 drewnianych okien oraz wszystkie grzejniki. Remontowany też jest dach. - fot. Radosław Żydowicz

W miejskich szpitalach i przychodniach trwają remonty i modernizacje warte 5 mln

Szpital Jonschera kończy w tym miesiącu trwającą od 2017 r., a wartą w sumie 4,2 mln zł modernizację... więcej

Więcej pieniędzy dla klubów

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W drugim półroczu 2018 dziewięć łódzkich klubów otrzyma dotacje z miejskiego programu wspierania... więcej

Ulica Tuwima zostanie wyremontowana od Kilińskiego do Targowej. Pojawi się na niej dużo zieleni: posadzonych zostanie 40 drzew i setki ozdobnych krzewów. Dodatkowo przy skrzyżowaniach z Dowborczyków i Targową powstaną skwery.

Rozpoczynamy remonty na Tuwima i Nawrot

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W niedzielę rozpoczynamy kolejne prace w ramach rewitalizacji obszarowej. Od 22 lipca rozpocznie się... więcej

595. Urodziny Łodzi. Zapraszamy na festiwale zdrowia, ekologii i ratownictwa

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Zbliżają się 595. Urodziny Łodzi. W tym roku po raz pierwszy odbędą się trzy festiwale: zdrowia,... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.