Długi czerwcowy weekend w Łodzi. Sprawdź, co będzie się działo

Co robić podczas długiego weekendu w Łodzi? Podpowiadamy, oto kilka naszych propozycji wydarzeń.

Jedną z atrakcji weekendu będzie koncert w ramach Songwriter Łódź Festiwal - fot. z arch. UMŁ
Jedną z atrakcji weekendu będzie koncert w ramach Songwriter Łódź Festiwal , fot. z arch. UMŁ

Czwartek, 15 czerwca

 • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zachęca do odwiedzenia wystawy "Nie ma dzieci, są ludzie... Prawa dziecka to prawa człowieka". W 2017 roku mija 75 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej. Z getta utworzonego na terenie Łodzi we wrześniu 1942 roku Niemcy kazali wywieźć wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia, ponieważ nie nadawały się do pracy. Choć od tych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Wielka Szpera, minęło kilkadziesiąt lat, ludzkość nie wyciągnęła wniosków. Mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji, mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Także teraz na świecie toczą się wojny: w Syrii, na Ukrainie, napięta sytuacja jest w Azji, dzieci umierają z głodu w Afryce. Przez kuratora - Artura Chrzanowskiego do wystawy zostały zaproszone młode artystki, będące na starcie swojej pracy - studentki i niedawne absolwentki Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawę można oglądać 15 czerwca w godz. 12 - 20, dzień później w godz. 9 - 20, a także w  sobotę i niedzielę w godz. 10 - 20. Wydarzenie jest bezpłatne.

Piątek, 16 czerwca

 • Odyseja performera, czyli twórcze warsztaty dla młodzieży i dorosłych w Fabryce Sztuki. Zajęcia będą składały się z części teoretycznej, gdzie przywołane zostaną postacie wybitnych światowych performenrów jak B.Nauman, D.Oppenheim, H.Nitsch, R.Schwarzkogler, J.Beuys, Gilbert and George, M.Abramović i Ulay oraz klasycy polskiej sceny performance m.in. J.Bereś, Z.Warpechowski, tandem KwieKulik, A.Partum, J.Świdziński, E.Zarzycka, J.Bałdyga, J.Truszkowski, C.Bodzianowski. W drugiej części - laboratoryjnej, pracować będziemy takimi metodami jak storrytelling, improwizacja, dada, krótkie działania indywidualne i grupowe, dyskusje i omawianie motywów działania w kontekście performance. Nie będzie to proces ukierunkowany na ściśle określony cel, raczej na pobudzanie wyobraźni i uwalnianie potencjału naturalnej ekspresji. Trzecia cześć warsztatu to tzw. otwarta dla publiczności scena performance, czas i miejsce, gdzie każdy z uczestników będzie mógł upublicznić wybrane punkty swojej wewnętrznej wędrówki w kierunku ze sztuką performance. Warsztaty poprowadzi Marta Ryczkowska i Paweł Korbus. Zapisy na warsztaty: warsztaty@fabrykasztuki.org i telefonicznie: 42 646 88 65 w. 30.

 • Tai-Chi dla seniorów. To zajęcia z chińskiej sztuki walki, łączącej się z chińską filozofią, również uznawaną za gimnastykę medytacyjną. Uczestnicy nie tylko rozwijają swoją koordynację ruchową, ale również poznają sposoby na połączenie ciała i umysłu. Zajęcia płatne, godz. 12:30 - 13:30.


Sobota, 17 czerwca

 • Koncert SEEME, czyli Kasi Makowieckiej, autorki osobistych, skomponowanych przy pianinie piosenek. Zanim napisane przez nią historie ujrzały światło dziennie, musiała odbyć kilka podróży i dać czasowi czas. Spotkania z nowymi ludźmi, życie w drodze, odkrywanie samej siebie sprawiły, że dojrzała do decyzji, by podzielić się sobą za sprawą piosenek. Pełne emocji, spisane w notesie słowa i melodie połączyła w całość i prezentuje w akustycznej formie. Koncert odbędzie się pod zegarem na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i 6 Sierpnia w ramach Songwriter Łódź Festiwal 2017. Początek o godz. 20.

 • Parkrun Łódź, czyli bezpłatny bieg na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu organizowany co tydzień przez cały rok. Zawody odbywają się w Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi, start o godz. 9:00.

 • Przypominamy i zachęcamy do udziału w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 15 - 16 w bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęciach Qi Gong. Można będzie poznać i spróbować praktyki pracy z energią oraz odnaleźć się w tych ćwiczeniach, które odświeżają ciało, pogłębiają oddech, wzmacniają ścięgna i kręgosłup. Wszyscy, których zainspiruje praktyka Qi Gong - będą mogli ją regularnie kontynuować uczestniczyć w zajęciach Akademii Chen Taijiquan i Qi Gong. Spotkania odbywają się w Parku Poniatowskiego w pobliżu altanki.

 • Wycieczki z przewodnikiem po EC1, podczas których pokazany będzie proces transformacji placówki przemysłowej w instytucję kultury, przesyłającej dziś do Łodzi i poza jej granice zupełnie inną energię: energię wiedzy i kultury. Wycieczki odbędą się o godz. 11 i 12. Więcej informacji na stronie organizatora.

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na warsztat "Sen na Jawie". Czy próbowaliście malować przy zgaszonym świetle lub z zamkniętymi oczami? A gdyby tak w nasze ręce wpadł niewidzialny atrament i magiczna farba, które dostrzec można dopiero przy sprzyjającej pogodzie? Jak tworzyć nie widząc efektów swojej pracy? Czy w takich warunkach może powstać dzieło sztuki? Warsztat rozpoczniemy rozmową o formie, sprawdzimy w praktyce czy jesteśmy w stanie rozpoznawać przedmioty tylko po kształtach. Następnie używając świecy i farb stworzymy wspólną wielkoformatową pracę czerpiąc inspiracje z wyobraźni i tkanin prezentowanych na wystawie "Czar Jawy - batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie". Na warsztaty obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855. Początek zajęć o godz. 12. Tego samego dnia o godz. 17 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji "Czar Jawy - batik. Tradycyjne tkaniny indonezyjskie", podczas którego kurator wystawy Jolanta Piwońska wśród bajecznie kolorowych tkanin opowie o sposobie ich tworzenia, historii i znaczeniu w codziennym życiu.


Niedziela, 18 czerwca

 • Spacer "Zielony Szlak Górnej". Co prawda terenów zielonych w dzielnicy Łódź Górna jest o wiele więcej niż zamierzamy odwiedzić tym razem, ale z racji odległości między nimi proponujemy wersję skróconą. Tematem spaceru są parki, ale też ich mieszkańcy i nie myślimy tylko o ptakach i wiewiórkach. Między innymi niemieccy fabrykanci, święta mistyczka, syn nazisty, to postaci, które wiążą się z miejscami, które odwiedzimy w trakcie około dwugodzinnej wędrówki. Miejsce spotkania: wejście do Parku im. Legionów od strony pl. Niepodległości, godzina 12. Prowadzący: Anna Musiałowicz z Totutotam.

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na "Dzierganie ośmiorniczek". W godz. 11 - 14 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej będziemy obchodzić Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych, podczas którego wspólne będziemy dziergać ośmiorniczki dla wcześniaków. Na wszystkich zainteresowanych będą czekały włóczki i szydełka. Można też przyjść z własnymi przyborami. Organizatorzy podpowiedzą jak wydziergać przytulankę. Wstęp bezpłatny.

 • Teatralne Poduszkowce, czyli warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 2 - 4 lat i ich opiekunów, podczas w których zgłębiamy tajniki teatru. Ostatnia warsztaty z cyklu odbędą się pod hasłem "Teatralne Przebieranki".


Zachęcamy do odwiedzania naszego kalendarza, gdzie znajdziecie więcej wydarzeń na najbliższe dni.

Powiązane aktualności

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Woda w filmowej fontannie "pracować" będzie w zamkniętym obiegu - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Filmowa fontanna w parku Poniatowskiego nabiera kształtów. Jesienią "zagra" feerią barw

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Z chodnikowej fontanny w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego tryskać będzie woda przez 25 dysz... więcej

Przebudowa ul. Knychalskiego - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Składowa, Knychalskiego i Lindleya. Budujemy kolejne ulice przyjazne mieszkańcom

Piotr Wasiak / ZIM

Składowa, Knychalskiego i Lindleya, to trzy ulice w Nowym Centrum Łodzi, które jeszcze w tym roku... więcej

Festiwal Światła 2016 - fot. z arch. UMŁ

Festiwal Światła 2017. 15 km świetlnej ścieżki i inne nowości

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Siódma edycja "Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła" Light. Move. Festival. odbędzie się w weekend... więcej

Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! - fot. UMŁ

Tegoroczna tura darmowych korepetycji dobiegła końca

Monika Susik, Izabela Urbańczyk / BPKSiT

22 sierpnia 2017 roku przekonamy się czy darmowe korepetycje z matematyki organizowane przez miasto... więcej

 - Stefan Brajter

Łódzki Łazik Marsjański podbija świat

Iza Urbańczyk i Monika Susik/ BPKSiT

Już we wrześniu studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentują umiejętności swojego Łazika... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022