Wydział Sportu UMŁ skierował już do Wydziału Zamówień Publicznych odpowiedni wniosek i wkrótce zostanie ogłoszony przetarg. To początek inwestycji, której zwieńczeniem ma być nowoczesny i funkcjonalny obiekt lekkoatletyczny. - Chcemy jeszcze w tym roku zrobić kompleksowy projekt, a w 2018 rozpocząć prace modernizacyjne. Po stronie pani prezydent Hanny Zdanowskiej i mojej jest wielka determinacja, aby inwestycję rozpocząć i zakończyć. Potrzebujemy jednak i oczekujemy wsparcia ministerstwa sportu – poinformował w piątek na konferencji prasowej pierwszy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Zapowiedział, że po zrealizowaniu wszystkich procedur i przygotowaniu pełnej dokumentacji miasto wystąpi do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie inwestycji na poziomie 50 proc. Całkowity koszt planowanych prac szacowany jest na 14 mln zł, więc wkład ministerstwa miałby wynieść 7 mln zł. - Te pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na budowę praktycznie od nowa obiektów zewnętrznych oraz modernizację tego paskudnego budynku, który tu stoi i straszy. Pamiętam, że jak kiedyś jako młody chłopiec trenowałem lekkoatletykę na RKS, to ten budynek już tu był. Teraz jest jednak jeszcze bardziej obskurny. Chcielibyśmy w nim stworzyć internat z profesjonalną odnową biologiczną, będący zapleczem dla zawodników przyjeżdżających na zawody i treningi. Jesteśmy już po rozmowach z Adamem Kszczotem i Sylwestrem Bednarkiem, którzy bardzo entuzjastycznie do tego pomysłu podchodzą i już się zaangażowali w taki pozytywny lobbing. Całość jest na tyle interesująca, że ministerstwo powinno taki projekt wesprzeć. Mam nadzieję, że w 2019 roku będziemy mogli z dumą otworzyć nowy RKS – powiedział Trela.
Na to samo liczy prezes klubu Dominik Gralka, który podkreślił, że wszystkie osoby związane z RKS z dużym zadowoleniem i jednocześnie nadzieją przyjęły informację o rozpoczęciu procedury zmierzającej do modernizacji obiektu. - Będzie to na pewno dla naszych zawodników i zawodniczek duża poprawa bazy sportowej, jak również sanitarnej i socjalnej. Mamy nadzieję, że uda się nam uzyskać dofinansowanie z ministerstwa i rozpocząć inwestycję już w roku 2018, a zakończyć w 2019 – powiedział Gralka.
Dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk poinformował, że rozpoczęła się już procedura związana z przetargiem na projekt modernizacji boiska lekkoatletycznego oraz budynku szatniowo - socjalnego. Dodał, że ta inwestycja wpisuje się w szeroki zakres strategii rozwoju łódzkiego sportu. - Rozwój lekkiej atletyki jest jednym z priorytetów tej strategii. Ważnym elementem rozwoju dyscypliny jest natomiast stworzenie centrum treningowego na RKS i drugiego na AZS. Całość uzupełnia świetnie realizowany w Łodzi program Lekkoatletyka dla każdego oraz duża liczba masowych imprez lekkoatletycznych. Jesteśmy czołowym miastem w kraju pod względem biegów masowych i mamy też wspaniałą imprezę promocyjną w postaci mityngu Orlen Cup. Myślę, że to wszystko stwarza obraz lekkiej atletyki jako dyscypliny mającej w Łodzi wszelkie warunki do dynamicznego rozwoju – podsumował Kondraciuk.