Nadmiar cukru w diecie szkodzi. Odkryj jego zdrowsze zamienniki!

„Gdy widzę słodycze, to kwiczę” – tak o słodkościach śpiewa zespół Golec uOrkiestra i bez wątpienia coś w tym jest. Cukierki, ciasteczka i ciasta to wspaniały dodatek do kawy lub popołudniowej herbatki, jednak należy pamiętać, że nadmiar cukru w diecie ma negatywny wpływ na zdrowie. Podpowiadamy, czym go zastąpić.

fot. EnvatoElements
Który słodzik wybrać, aby cieszyć się zdrowiem?
2 zdjęcia
fot. EnvatoElements
fot. EnvatoElements
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Puste kalorie

Wartość odżywcza cukru jest znikoma, dlatego idealnie pasuje do niego określenie „puste kalorie”. Nie dostarcza on organizmowi niczego poza energią, a dodatkowo uzależnia! Warto wiedzieć, że cukier to nie tylko słodycze. Kryje się on w wielu codziennie spożywanych przez nas produktach, takich jak napoje, płatki śniadaniowe, serki, sosy czy jogurty. Naukowcy alarmują, że nadmiar cukru jest zabójczy, szczególnie dla osób starszych. Prowadzi do otyłości, problemów z uzębieniem, jest także istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i trzustki. Ponadto zwiększa możliwość zachorowania na cukrzycę oraz depresję. Częste spożywanie cukru sprzyja również rozwojowi nowotworów i choroby Alzheimera. Nie każdy wie, że przyspiesza też proces starzenia się komórek, a przez to pojawianie się zmarszczek.

Zdrowsze alternatywy

Na szczęście nie musimy rezygnować z ulubionych słodkich potraw – wystarczy tylko zastąpić cukier słodzikiem. Nie każdy słodzik jest jednak zdrowy. Te dobre pochodzą prosto z natury. Do wyboru mamy kilka substancji, które z powodzeniem zastąpią szkodliwy cukier.

Stewia to roślina pochodząca z Południowej Ameryki. Zawiera 0 kcal i jest 300 razy słodsza od cukru. Co więcej, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwbakteryjnie. Stewia posiada niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po jej spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta powoli. Produkty z niskim indeksem glikemicznym są dobrze tolerowane przez organizm i sprzyjają osobom dbającym o szczupłą sylwetkę.

Ksylitol to inaczej cukier brzozowy. W 100 g zawiera ok. 240 kcal. Posiada zerowy indeks glikemiczny i działa bakteriobójczo, dzięki czemu zapobiega powstawaniu próchnicy.

Erytrol cechuje się słodkością na poziomie 65% w stosunku do cukru, dlatego warto dodawać go nieco więcej do wypieków. Zawiera ok. 30 kcal w 100 g, a jego indeks glikemiczny równa się zeru.

Wnioski nasuwają się same – mając na uwadze zdrowie swoje i naszych bliskich, warto sięgnąć po zdrowe zamienniki. Zainteresować się nimi powinny szczególnie osoby starsze, borykające się z nadwagą, a także te, które chcą się pozbyć kilku zbędnych kilogramów. Słodziki to także bardzo dobra propozycja dla cukrzyków.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt