Stary Rynek czeka przebudowa w ramach programu rewitalizacji. Ekipa budowlana pojawi się tam w przyszłym roku, ale już teraz naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą tu badania archeologiczne. I natrafili na pierwsze znalezisko.
– Działamy dopiero od trzech dni i otworzyliśmy pierwsze stanowisko w centralnej części rynku, gdzie natrafiliśmy na relikty ceglanej studni. Znaleźliśmy też plomby tekstylne, czyli pozostałość z czasów, kiedy na rynku funkcjonował handel. Mamy też monety z międzywojnia i ceramikę, której, choć na tym etapie nie chcę jeszcze tego przesądzać, pochodzenie może być starsze niż XVIII wiek – mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ.
Na archiwalnych zdjęciach widać zabytkową pompę i studnię. fot. archiwum
Naukowcy spodziewają się kolejnych, jeszcze ciekawszych odkryć. W parku Staromiejskim będzie kolejne stanowisko, na którym zaplanowali odwierty świdrem geologicznym. Tam będą szukać linii brzegowej stawu Dworskiego i pozostałości po Starym Mieście wyburzonym przez Niemców podczas II wojny światowej.
– Najstarsza topografia tego terenu wyglądała tak, że zabudowania znajdowały się nad Łódką, na której po spiętrzeniu powstał staw nazywany Dworskim. Jeśli je odkryjemy, będą to najstarsze stanowiska z historii rozwoju Łodzi – mówi dr inż. Ginter.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.