Łódzkie karate na światowym poziomie! KS Olimp Łódź najlepszy w Harasuto Cup 2022

Hala MOSiR Łódź Parkowa przy ulicy Małachowskiego gościła uczestników XVII edycji Harasuto Cup – jednego z największych turniejów karate w Środkowej Europie. W rywalizacji uczestniczyło prawie 900 zawodników, reprezentujących ponad 100 klubów z dziewięciu państw. W tym gronie najlepiej spisali się przedstawiciele KS Olimp Łódź, którzy wygrali klasyfikację drużynową.

Olimp najlepszy w Harasuto Cup 2022
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Harasuto Cup tradycyjnie już gromadzi na starcie najlepszych karateków, rywalizujących w kategoriach kata i kumite. W łódzkiej hali o laury walczyli więc m.in. medaliści igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Do zdobycia było 290 medali, z których aż 148 (41 złotych, 35 srebrnych, 72 brązowe) przypadło polskim zawodnikom. Drugie w klasyfikacji narodowej Węgry wywalczyły 49 (13-14-22) krążków. Kolejne miejsca w tym zestawieniu przypadły: Ukrainie – 37 (12-10-15), Słowacji – 30 (4-10-16), Litwie – 7 (2-3-2), Danii – 7 (2-1-4), Łotwie – 5 (2-0-3), Norwegii – 1 (1-0-0) i Finlandii – 6 (0-1-5).

KS Olimp Łódź najlepszy

Drużynowo najlepszą ekipą turnieju okazał się Olimp. Pierwszą lokatę klub wspierany przez łódzką firmę Transfer Multisort Elektronik (TME) zapewnił sobie zdobywając siedem złotych medali, dwa srebrne i pięć brązowych. Po dwa złote krążki wywalczyli: Antonina Żurawska i Dominik Dziuda, którzy na najwyższym stopniu podium stawali po zakończeniu rywalizacji młodzieżowców U-21 oraz juniorów. Antonina triumfowała w kategoriach wagowych -50 kg (U-21) i -53 kg (junior), a Dominik okazał się najlepszy w -60 kg (U-21) oraz -61 kg (junior). W U-21 złoto w kategorii -55 kg wywalczyła Ksenia Dronczanka, a w U-12 triumfowała Nikola Szuba (+40 kg). Kolekcja krążków z najcenniejszego kruszcu została zwieńczona przez Marię Deptę, która w najbardziej prestiżowej kategorii seniorek wygrała rywalizację do 50 kg. Na drugim stopniu podium stanęły: Anita Białecka (U-21, -61 kg) i Julia Domagała (U-12, -40 kg), a medalowy dorobek uzupełniło pięć brązowych krążków. Zdobyli je: seniorka Klaudia Rachwał (-61 kg) oraz Dronczanka (junior, -53 kg), Oliwier Pełka (junior, -76 kg), Przemysław Kołodziejczak (junior młodszy, -57 kg) i Pola Karbownik (U-14, - 50 kg).

Na podium klasyfikacji klubowej KS Olimp wyprzedził wrocławski Budokan (12 medali – 6 złotych, 4 srebrne, 2 brązowe) i węgierski MTK Budapeszt (18 medali -  5 złotych, 7 srebrnych, 6 brązowych). W drużynowym zestawieniu Harasuto Cup 2022 znaleźli się również przedstawiciele innych łódzkich klubów, które też mogły się pochwalić lokatami na podium. Szesnastą pozycję w klasyfikacji klubowej zajęli gospodarze turnieju. Zawodnicy Harasuto Karate Klub sześć razy odbierali medale, zdobywając po jednym złotym i srebrnym krążku oraz cztery brązowe. Najcenniejszy odebrała Kinga Harast, która w rywalizacji seniorek wygrała kategorię 68+ kg. Srebro przypadło męskiej drużynie U-18 (Sasza Czerniakow, Kacper Gąsiorek, Jakub Kujawski). Na uwagę zasługuje fakt, że był to jedyny medal łódzkich karateków w kata. Pozostałe zostały wywalczone w kumite. Cztery z nich dla Harasuto Karate Klub zdobyli: Jakub Dynda (senior, 84+ kg), Czerniakow (kadet, -63 kg), Kacper Gąsiorek (Kadet, -70 kg) i Antonina Zielińska (U-10, 30+ kg). Ta czwórka zakończyła turniej na najniższym stopniu podium.

Dwa oczka wyżej – z siedmioma medalami (2 złote, 5 brązowych) - uplasował się Klub Karate Champion-Team. Złoto dla tej ekipy zdobyli: Eleonora Dubowska (U-10, -30 kg) i Kacper Wojciechowski (kadet, -52 kg), a brąz – Bartosz Wojciechowski (senior, -60 kg i U-21, -60 kg), Jakub Krysiak (U-21, -75 kg), Karolina Orzechowska (U-14, 50+ kg), Kacper Deka (U-10, 35+ kg),

Jeden, ale za to złoty medal zapisał na swoim koncie Łódzki Klub Karate Shotokan. Był to efekt bardzo dobrej postawy Anity Bugajak, która wśród seniorek okazała się najlepsza w kategorii -61 kg. Dzięki temu wynikowi jej klub w klasyfikacji drużynowej znalazł się na pozycji numer 34.