Architekt od zdrowia. Janusz Wyżnikiewicz - to on zaprojektował łódzkie szpitale [ZDJĘCIA]

Nie będzie przesadą twierdzenie, że większość łodzian urodziła się, dochodziła do zdrowia lub odwiedzała kogoś bliskiego w szpitalu zaprojektowanym przez Janusza Wyżnikiewicza. Tytuł „specjalisty od zdrowia” pasuje tym bardziej że inną pasją architekta były… obiekty sportowe.

CKD -  fot. ŁÓDŹ.PL
CKD to największy budynek zaprojektowany przez Wyżnikiewicza , fot. ŁÓDŹ.PL

Janusz Wyżnikiewicz, chociaż urodził się w Łodzi, mieszkał w Warszawie, liceum ukończył w Bydgoszczy, a studia w Gdańsku. Po kraju rzucały nim wojna, powojenna zawierucha i typowa dla młodości potrzeba odnalezienia własnego miejsca, ale ostatecznie – trochę w wyniku przypadku – związał się z Łodzią. Podobnie drobne decyzje – sympatia do szanowanego wykładowcy, otrzymane na początku kariery zadanie rozbudowy szpitala na Stokach – sprawiły, że jego zawodową drogą okazały się obiekty służby zdrowia. To Janusz Wyżnikiewicz zaprojektował rozbudowę szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ul. Północnej, to według jego projektu powstał w latach 70. szpital im. Kopernika. Architekt uważał projektowanie obiektów dla służby zdrowia za wyjątkowo inspirujące wyzwanie – chodziło przecież o superorganizmy, łączące różne funkcje i zaspokajające wiele potrzeb.

CKD

W 1976 r. rozpoczęła się budowa zaprojektowanego przez Wyżnikiewicza Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Akademii Medycznej w Łodzi. Ostatecznie powstawało ono przez 38 lat, co czyni je jedną z najdłużej realizowanych polskich inwestycji. Ten monumentalny budynek – największy w portfolio Wyżnikiewicza – widać z wielu miejsc w Łodzi. I nic dziwnego – ma aż 20 kondygnacji i ponad 72 metry wysokości! Zamysłem architekta było stworzenie szpitala zaspokajającego wszystkie potrzeby pacjenta, bez konieczności uciążliwego przemieszczania się, a realizującego przy tym także funkcje dydaktyczne. Z takim rozmachem w Polsce jeszcze nie budowano, dlatego po inspiracje Wyżnikiewicz wyjeżdżał w liczne zagraniczne podróże. Oddany do użytku w 2013 r. gmach różni się jednak wyraźnie – także skalą – od tego, co zaprojektował architekt. Podczas budowy wciąż pojawiały się przeszkody, a wśród nich oczywiście brak pieniędzy. Budynek o takim rozmiarze okazał się studnią bez dna, tym bardziej w obliczu kryzysów finansowych, problemów z zaopatrzeniem i wykonawcami.

Centrum Zdrowia Matki Polki

Często powtarzaną plotką jest to, że na opóźnienie CKD wpływ miała budowa innego szpitala Wyżnikiewicza – Centrum Zdrowia Matki Polki. Temu jednak zaprzeczali w wywiadach i sam architekt, i ówczesny prezydent Łodzi Józef Niewiadomski. Matka Polka była bowiem oczkiem w głowie władz centralnych, a pieniądze płynęły do niej nieprzerwanym strumieniem. Wszystko dlatego, że otwarty w 1988 r. szpital zapowiedziano jako prezent od władz państwowych dla polskich kobiet, „pomnik” matek, który miał zaskarbić sobie ich przychylność. O taką prestiżową inwestycję nie było łatwo – władze Łodzi długo lobbowały za wybudowaniem szpitala skoncentrowanego na potrzebach kobiet w naszym mieście. Gdy to się udało, pewne było jedno – projektować Matkę Polkę musi Wyżnikiewicz!

Hala-trybuna ŁKS

Prywatnie architekt pasjonował się sportem, w młodości startował nawet w lekkoatletycznych kwalifikacjach olimpijskich. Dlatego nie powinno dziwić, że poza szpitalami jego najbardziej znaną realizacją jest pochodząca z lat 60. przebudowa stadionu ŁKS (projekt współtworzył konstruktor Jan Szklarek). Powstała wtedy nowa, wykonana z żelbetu zachodnia trybuna mogąca pomieścić 10 tys. widzów, a w jej wnętrzu – hala sportowa. Dzięki temu stadion ŁKS stał się w tamtym czasie jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Polsce. Dziś po hali-trybunie Wyżnikiewicza nie ma już śladu, a w jej miejscu stoi otwarty ostatnio zupełnie nowy stadion.

Zobacz także


Polecane aktualności

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną?

red / ŁÓDŹ.PL

W środę, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi oficjalnie przybędą nam ponad 22 ha parków, które powiększą... więcej

W Porcie Łódź otwarto miasteczko rowerowe dla dzieci -  fot. mat. pras.

Port Łódź z nową bezpłatną atrakcją dla dzieci! Miasteczko rowerowe już otwarte

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

Ma 900 mkw. i pozwala młodym cyklistom na naukę zasad ruchu drogowego w bezpiecznym otoczeniu. Mowa... więcej

Decydujące mecze Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off? -  fot. Orzeł Łódź

Decydujące mecze żużlowców Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off?

MD / ŁÓDŹ.PL

Ogromne znaczenie będzie miało nadchodzące spotkanie zawodników H. Skrzydlewska Orzeł z Aforti Start... więcej

500 opasek bezpieczeństwa trafi do łódzkich seniorów. Rozpoczyna się nabór chętnych -  fot. Envato Elements

500 opasek bezpieczeństwa trafi do seniorów z Łodzi. Rozpoczyna się nabór chętnych

OHO / ŁÓDŹ.PL

500 łódzkich seniorów będzie mogło skorzystać z opasek bezpieczeństwa. Urządzenie na rękę jest... więcej

Dofinansowanie produkcji filmowych. Drugi nabór do Łódzkiego Funduszu Filmowego -  fot. Sweat Lava Film

Łódzki Fundusz Filmowy 2022. Trwa drugi nabór na dofinansowanie produkcji filmowych

red / ŁÓDŹ.PL

EC1 Łódź-Miasto Kultury ogłasza drugi nabór do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego, z... więcej

Kontakt