Autobus dla bezdomnych i potrzebujących cały czas w trasie. Jest bardzo potrzebny

Już nieco ponad 5,3 tys. porcji ciepłej zupy wydano tej zimy za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” , który kursuje wieczorami i nocami po ulicach Łodzi.

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących -  fot. ŁÓDŹ.PL
Z pomocy "Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących" korzysta wielu łodzian , fot. ŁÓDŹ.PL

Specjalnie oznakowany „Autobus” jest w trasie od środy 1 grudnia. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności oraz wszelkie inne osoby potrzebujące wsparcia mogą codziennie zjeść dzięki niemu ciepły posiłek. „Autobus” będzie kursował do 15 marca.

Przez cały grudzień rozdano w sumie niemal 3,4 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 3 tys. 369). Pozostałe 1.986 porcji trafiło do potrzebujących w pierwszych dniach stycznia tego roku. W grudniu każdego dnia rozdawano średnio 109 porcji zupy; najwięcej, bo 149 osób skorzystało z tego wsparcia w Wigilię Bożego Narodzenia. W styczniu z kolei rekordowy pod względem liczby wydanych porcji zup był do tej pory niedzielny wieczór 9 stycznia, podczas którego wydano 208 posiłków.

- Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Jednak nie wszyscy bezdomni decydują się na korzystanie z funkcjonujących oraz finansowanych i współfinansowanych przez Miasto Łódź schronisk oraz noclegowni. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by przygotowana dla potrzebujących oferta wsparcia była w tym okresie jak najszersza i jak najbardziej różnorodna. „Autobus” jest jednym z jej elementów i to elementem sprawdzającym się już nieustannie od 2002 r.

Trasa łódzkiego "Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących"

„Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” wyrusza codziennie o godz. 21. Jego trasa wiedzie od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady, Dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Małej), Stary Rynek (od strony ul. Podrzecznej) oraz rynek u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej. Każdy potrzebujący, który pojawia się przy „Autobusie”, otrzymuje ciepłą zupę oraz pieczywo. Może również napić się ciepłej herbaty. Wszystkie posiłki są przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. „Autobus” jest obsługiwany przez pracownika Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź realizuje ten projekt oraz trzech wolontariuszy będących mieszkańcami Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Chętni otrzymują także ciepłą odzież oraz koce.

Na realizację projektu „Autobusu” w całym 2022 r. Miasto Łódź przekaże Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł.

Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119

Prawie 1,7 tys. (dokładnie 1 tys. 672) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także od 1 grudnia Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. Świetlica jest prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata (z dotacją w wysokości 53,9 tys. zł w 2022 od Miasta Łódź). Osoby w kryzysie bezdomności mają tu zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej.

W grudniu najwięcej osób skorzystało ze Świetlicy w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) – było to dokładnie 50 osób. W styczniu takim dniem okazał się czwartek 6 stycznia (czyli Święto Trzech Króli), kiedy ze Świetlicy skorzystały 53 osoby.

Mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności

W sąsiedztwie Świetlicy funkcjonuje dodatkowo Mobilna łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności. Od poniedziałku 11 października ubiegłego roku, czyli od dnia, kiedy łaźnia została uruchomiona, skorzystano z niej 170 razy. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzymuje czysty ręcznik, przybory toaletowe, środki do prania, a w razie potrzeby – także odzież i obuwie (na zakup tych artykułów Miasto Łódź przekazało w ubiegłym roku 15 tys. zł).

Poza tym do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony całorocznie na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz „Ogrzewalnia” (Świetlica z zajęciami aktywizującymi) dla Osób Bezdomnych funkcjonująca w Punkcie Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 (w sezonie zimowym, w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14.30 – 18.00).

Zobacz także


Polecane aktualności

Rocznica likwidacji obozu -  fot. arch.

77. rocznica likwidacji niemieckiego obozu pracy dla dzieci przy ul. Przemysłowej

agr / ŁÓDŹ.PL

Do 18 stycznia 1945 roku przez obóz przy ul. Przemysłowej przeszło kilka tysięcy dzieci. Najstarsze... więcej

"Mobilny urzędnik" -  fot. ŁÓDŹ.PL

"Mobilny urzędnik" - nowa usługa uruchomiona w Łodzi. Co to takiego?

JB / ŁÓDŹ.PL

Jesteś seniorem, osobą z niepełnosprawnością, trudno Ci samodzielnie dotrzeć do urzędu? Zadzwoń -... więcej

Dziury w łódzkich ulicach -  fot. ŁÓDŹ.PL

Dziury w łódzkich ulicach. Gdzie drogowcy zakończyli już prace? [LOKALIZACJE]

red / ŁÓDŹ.PL

132 lokalizacje i 216 tony masy bitumicznej (asfaltu lanego) to podsumowanie prac z ubiegłego... więcej

ŁKS Commercecon -  fot. ŁKS Commercecon

Fantastyczna wygrana siatkarek ŁKS-u. Wewióry pewnie pokonują Mistrzynie Polski

JB / ŁÓDŹ.PL

ŁKS Commercecon Łódź wygrał u siebie bardzo ważny pojedynek — pokonał aktualne Mistrzynie Polski... więcej

Stary Rynek w Łodzi - wizualizacja -  mat. prasowe

Jest umowa na przebudowę Starego Rynku. Ekotarg, kawiarnie i co jeszcze?

ML / ŁÓDŹ.PL

Miasto podpisało umowę na generalny remont Starego Rynku. Pierwszą ekipę na placu budowy mamy... więcej

Kontakt