Budowa autostrady A1 na finiszu - Łódź coraz bliżej Tatr i Śląska

Jeszcze w listopadzie mamy pojechać nowym, 7-kilometrowym odcinkiem autostrady z trzema pasami w każdą stronę. Jak zaawansowane są prace na głównej trasie łączącej północ Polski z południem?

Autostrada A1 -  fot. GDDKiA
Autostrada A1 , fot. GDDKiA

Wielokilometrowe korki, wolna jazda, zwężenia i wypadki. Do niedawna była to codzienność kierowców jadących z Łodzi na Śląsk. Chodzi o cały czas budowaną autostradę A1 w śladzie starej „jedynki”, która ma wkrótce połączyć Trójmiasto z czeską granicą. Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla łodzian, bo od niej zależy, jak szybko mieszkańcy miasta będą mogli dostać się do Katowic, a dalej na przykład na urlop w góry. Na szczęście powoli widać światełko w tunelu. Od niedawna korki w wielu miejscach zniknęły, a kierowcy mogą już korzystać z dwóch pasów w obu kierunkach. Choć o końcu budowy nie może być jeszcze mowy. Kiedy w takim razie autostrada zostanie oddana do użytku?

Spora ulga

Już w październiku łódzcy kierowcy jadący na południe kraju mogli odetchnąć z ulgą. Na większości budowanej autostrady A1 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała im do użytku po dwa pasy w każdym kierunku. Ulgę poczuli szczególnie ci, którzy często jeżdżą między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. To tam korkowało się najbardziej. 

To jest koniec pewnej ery. Teraz już na całym odcinku budowanej autostrady A1 będzie obowiązywał ruch w systemie 2+2, co powinno znacząco wpłynąć na poprawę przepustowości drogi mówił w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA. 

Do użytku został oddany również węzeł Kamieńsk, a to oznacza, że zniknęło „wąskie gardło” powodujące dodatkowe korki, czyli tymczasowe rondo. Jeździ się zatem wygodniej, ale A1 to formalnie wciąż nie jest autostrada, a jedynie teren budowy. I jeszcze trochę trzeba będzie poczekać, zanim to się zmieni.

Opóźnienia

Cała budowa podzielona jest na 4 odcinki. Najbardziej zaawansowany jest fragment między Radomskiem a granicą z województwem śląskim. Powinien on zostać oddany do użytku jeszcze w listopadzie. Ten 7-kilometrowy fragment drogi stanie się pełnoprawną autostradą, gdzie będzie można poruszać się po trzech pasach ruchu w każdym kierunku z prędkością do 140 km/h czytamy na stronie GDDKiA.

Już od czwartku kierowcy mogą korzystać z pełnego przekroju drogi, czyli z trzech pasów w każdą stronę.Co z kolejnymi odcinkami? Na pewno będą opóźnienia. Chodzi o zmiany w projektach, przez które wykonawcy zapowiedzieli przesunięcie terminów ukończenia budowy. Plany drogowców pokrzyżowała również pandemia, która dodatkowo opóźniła procedury. Dlatego autostrada na odcinku między Tuszynem a Piotrkowem zostanie oddana do użytku dopiero w kwietniu przyszłego roku. 

Wciąż nie jest znany dokładny termin ukończenia prac pomiędzy Kamieńskiem a Radomskiem. Jednak GDDKiA zapewnia, że niezależnie od wszystkiego, najszybciej jak to możliwe zostaną oddane wszystkie pasy ruchu. Oznacza to, że prawdopodobnie do końca roku na tym odcinku pojedziemy już trzema, a nie jak do tej pory dwoma pasami.

Wszystko zatem wskazuje, że już w przyszłym roku zakończy się saga związana z budową jednego z najważniejszych odcinków autostradowych nie tylko w województwie, ale również w całej Polsce. Dzięki niemu łodzianie będą mogli wygodnie podróżować już praktycznie w każdy zakątek kraju. Pozostanie tylko czekać na ukończenie zachodniej obwodnicy miasta, czyli ekspresowej 14-stki, która zamknie „ring autostradowy” wokół aglomeracji.

Zobacz także


Polecane aktualności

Mural z Wiedźminem -  fot. ŁÓDŹ.PL

9 dni do premiery "Wiedźmina". Geralta z Rivii łączy z Łodzią nie tylko ogromny mural!

Aha / ŁÓDŹ.PL

Do premiery 2. sezonu hitu Netflixa zostało niewiele ponad tydzień. Geralt z Rivii pochodzi z Łodzi... więcej

Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora. Seniorzy robią świąteczne kartki

OHO / ŁÓDŹ.PL

Co najcenniejszego można podarować na święta? Oczywiście najważniejsze są uczucia i czas dla... więcej

Pomnik Reymonta w Łodzi -  fot. LODZ.PL

Pasje Władysława Reymonta - tego nie wiedzieliście o autorze „Ziemi obiecanej"

agr / ŁÓDŹ.PL

Kilka dni temu, 5 grudnia, minęła rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta, który swoje... więcej

Dokładna praca -  fot. Envato Elements

Łodzianizmy. Kto jest akuratny, a kiedy jest akuratnie? Sprawdziliśmy to akuratnie

agr / ŁÓDŹ.PL

W języku polskim słowo „akurat" jest całkiem popularne, ale występuje także w kilku niecodziennych... więcej

Tłum ludzi na ulicy Piotrkowskiej -  fot. LODZ.PL

Kartka z kalendarza. Jak zmieniała się liczebność łodzian? Było nas ponad 850 tys.

agr / ŁÓDŹ.PL

Od zaledwie kilkuset do... prawie miliona! Liczba mieszkańców Łodzi na przestrzeni wieków podlegała... więcej

Kontakt