Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Znamy program!

Cztery prapremiery spektakli przygotowanych specjalnie na festiwal, koncerty i widowiska z pogranicza muzyki i teatru oraz łódzka, choć międzynarodowa, wystawa. Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022 promuje bliskość.

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Znamy program! -  fot. Mikołaj Zacharow / FB ŁCK
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Znamy program! , fot. Mikołaj Zacharow / FB ŁCK

Hasło FŁ4K 2022 – „Bliscy” – odwołuje do wielokulturowej społeczności Łodzi. Festiwal rozpocznie się 9 września i potrwa do 17 września. Tradycyjnie już spektaklom i koncertom będą towarzyszyły rodzinny piknik, spacery oraz warsztaty. Część wydarzeń odbędzie się w nietypowych miejscach związanych z historią Łodzi.

Bliscy razem

Na otwarciu festiwalu w Parku Ocalałych wystąpi Volny Chor – symbol białoruskiego protestu, przez którego szeregi przewinęło się ponad 300 wielokrotnie zatrzymywanych, skazywanych na kary grzywny i więzienia, zmuszanych do opuszczenia kraju artystów. Występujący w maskach muzycy wykonają utwory białoruskich twórców, także tych represjonowanych i usuwanych z narodowego panteonu.

Przez cały czas trwania FŁ4K w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 147 będzie można oglądać wystawę „Zbliżenia”. Na ekspozycję składać się będzie kilkanaście prezentacji przygotowanych przez artystki i artystów we współpracy z zaproszonymi przez nich gośćmi lub wykonanych samodzielnie dzięki inspiracji zaczerpniętych z owych spotkań. 

11 września w Parku Ocalałych odbędzie się „Piknik dla bliskich”. Jego uczestnicy będą bawić się przy piosenkach z tekstami Jana Brzechwy zaśpiewanych przez artystów Fundacji Mikro Teatr, a także przy utworach łódzkiej grupy L.Stadt i zespołu Breakout. Te ostatnie wykona Rita Pax – grupa stworzona przez Paulinę Przybysz  w ramach projektu „Piękno. Tribute to Breakout”.

15 września z okna bloku przy ul. Eliasza Chaima Majzela 8 – w miejscu, z którego przed wojną widać było główną synagogę łódzkiej gminy żydowskiej, Alte Shil – zaśpiewa kantor i działacz społeczności żydowskiej, Symcha Keller. Wspomnieniem o żydowskiej społeczności Łodzi będzie także zaplanowany na 17 września „Hojf na Zgierskiej”. W podwórku przy ul. Zgierskiej 38, gdzie mieszkał bohater wydanej przez Centrum Dialogu książki Ariego Aksztajna pt. „Ciotka Ester”, będzie można zobaczyć inspirowany lekturą narracyjny spektakl pt. „Widziałem płaczącego konia” autorstwa Ady Słowikowskiej i Oli Wielemborek. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również posłuchać piosenek żydowskich złodziei oraz prostytutek przedwojennej Łodzi i Warszawy w wykonaniu Izabelli Goldstein, a także utworów Mai Luxenberg i Łai Szkło w ramach projektu „Di Liebe brent wi a nase Szmate”.

Tego samego dnia w Manufakturze zorganizowany będzie otwarty spektakl Teatru Ósmego Dnia „Arka”. Przedstawienie przypomni, że żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów, nomadów, którzy przemierzając kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami domu.

Bliscy w teatrze

Tak, jak w ubiegłych latach, Festiwal Łódź Czterech Kultur to wyjątkowe koprodukcje teatralne.

10 i 11 września na Dużej Scenie Teatru Nowego FŁ4K i Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie odbędzie się prapremiera: „Mila robótka”. Spektakl w reżyserii Agnieszki Jakimiak inspirowany książką Ewy Stusińskiej pod tym samym tytułem, przeniesie widzów do Polski początku lat 90., by sprawdzić, jak w transformacyjnej rzeczywistości kształtowały się seksualne fantazje Polek i Polaków.

11 i 12 września w Fabryce Sztuki do obejrzenia „Fanatycy prawdy” – koprodukcja FŁ4K i Teatru Ochoty w Warszawie w reżyserii Piotra Ratajczaka. W dobie rosnącej popularności wielkich teorii spiskowych – reptilian, płaskoziemców i QAnon; Wielkiego Resetu; chipów w szczepionkach; Wielkiej Lechii; Judeopolonii; żydokomuny i masonerii – twórcy będą szukać odpowiedzi na pytanie o motywacje wyznawców „prawdy”, która jest kluczem do zrozumienia współczesnego kryzysu demokracji i rozwoju populizmu.

16 i 17 września na deskach Arlekina: „Jedno oko na Maroko” – przedstawienie w reżyserii Gosi Dębskiej inspirowane książką Tomasza Kwaśniewskiego. Spektakl jest próbą znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań – często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata: dlaczego ktoś nie ma rąk czy nóg? Jest niewidomy? Jeździ na wózku inwalidzkim? Ma ciało w całości pokryte tatuażami?

W tych samych dniach na Małej Scenie Teatru Nowego będzie miała miejsce kolejna odsłona projektu „Nowy i Młodzi”. Wojtek Rodak, laureat tegorocznej Nagrody Debiut TR, we współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi zrealizuje spektakl inspirowany „Teorią widzenia” Władysława Strzemińskiego.

Bliscy w muzyce 

11 września w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza w Łodzi odbędzie się koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher – „Inner Symphonies”. Najmłodszy żeński duet kompozytorski w historii Deutsche Grammophon zaprezentuje utwory z wydanego przez niemiecką wytwórnię albumu, stworzonego w czasie pandemicznych lockdownów, którego przewodnim motywem jest nadzieja.

W poniedziałek, 12 września, na Dużej Scenie Teatru Nowego wystąpią Dakh Daughters – aktorki kijowskiego teatru Centrum Sztuki Współczesnej – z jednym z najbardziej niezwykłych, prowokacyjnych i elektryzujących freak-kabaretowych widowisk współczesnej Ukrainy. Choć z pobielonymi twarzami, wyrazistymi oczami i ustami pokrytymi krwistoczerwoną szminką artystki wyglądają na scenie jak aktorki kina niemego, daleko im do ciszy. Grają, śpiewają, krzyczą, tańczą i wykonują szalone akrobacje składające się na pełne życia widowisko o miłości, wolności i pięknie ratujących świat.

16 września „Alternatywny muzyczny piątek” – nowe brzmienia i muzyczne poszukiwania w wykonaniu Yumi Ito, szwajcarskiej wokalistki i kompozytorki o polsko-japońskich korzeniach, okrzykniętej przez Radio SWR2 Jazz wokalnym odkryciem 2020 r., oraz Pantha du Prince – niemieckiego muzyka, kompozytora i artysty konceptualnego, który zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „Garden Gaia”.

Festiwal zamknie „Ukraińska sobota” z żywiołowym ukraińskim folkiem i buntowniczym rapem. W muzyce zespołu Yagody, którego wokalistki są profesjonalnymi aktorkami ukraińskich teatrów, można usłyszeć folkowe ukraińskie i bałkańskie nuty. Znana już uczestnikom FŁ4K z ubiegłorocznego brawurowego koncertu Alyona Alyona wróci do Polski nie tylko z doskonałymi utworami opowiadającymi o ukraińskiej rzeczywistości, ale i z doświadczeniem ostatnich miesięcy. Korzystając z szerokich zasięgów i międzynarodowych kontaktów, artystka łączyła ludzi niosących pomoc humanitarną, a jako wolontariuszka pomagała organizować transporty leków dla potrzebujących i plotła siatki maskujące dla wojska.

Pozostałe informacje

W programie imprezy tradycyjnie znajdą się też spacery, w tym miejska wyprawa dla „nowych bliskich” z tłumaczeniem na język ukraiński, warsztaty o bliskości, czułości i dobrych relacjach, warsztat kulinarny „Kuchnia bliskości”, a także lekcje dla szkół.

Sprzedaż biletów na wydarzenia biletowane oraz rejestracja na warsztaty ruszą 15 lipca.

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt