Jedyne w Polsce psy leśne w Orientarium w Łodzi. Początek hodowli gatunku! [ZDJĘCIA]

Chip zwiedził już trochę Europy. Przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie, a urodził się w zoo w Chester, w Wielkiej Brytanii. Teraz ma misję w Orientarium w Łodzi – stworzyć parę z Tequilą.

Psy leśne w Orientarium w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL
Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej , fot. ŁÓDŹ.PL

Tequila – samica psa leśnego, która w Orientarium w Łodzi zamieszkała kilka miesięcy temu, doczekała się towarzysza. Dołączył do niej 5-letni Chip i od razu wpadł w oko rok młodszej suce. Para świetnie się ze sobą dogaduje, a to dobrze wróży ich wspólnej przyszłości i szansom na stworzenie rodziny.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Dzięki błonie pławnej między palcami są wyśmienitymi pływakami. W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie – w tym paki – stąd ich nazwa.

– Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado może złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren (rozpylając go stając na przednich nogach) ma zapach octu. Stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do Łodzi z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Pakożer – gatunek zagrożony wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje gatunek ten jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych. W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk – na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do łódzkiego zoo z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu  tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Zobacz także


Polecane aktualności

 -  fot. J. Jastrzębski

Elektryczne rowery Eco Bike z dotacją dla łodzian? To możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

rut / ŁÓDŹ.PL

Elektryczne rowery dla łodzian? Na taki pomysł wpadł jeden z mieszkańców i złożył wniosek do Budżetu... więcej

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi -  fot. arch. rodziny

Nie ma jak u Brzozowskich! Historia cudownej rodziny zastępczej z Łodzi

Karolina Tatarzyńska / ŁÓDŹ.PL

Alicja i Andrzej od 19 lat tworzą dom dla dzieci po przejściach. – Niedawno koleżanka zapytała mnie,... więcej

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem! -  fot. Radosław Jóźwiak

Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach. Łodzianki pokazują, jak bawić się tańcem!

OHO / ŁÓDŹ.PL

Seniorki z grupy Yoł Yoł Seniorzy w nowych strojach odniosły sukces i 2 tygodnie temu wygrały Puchar... więcej

Piotrkowska - przekrój -  mat. ŁÓDŹ.PL

Piotrkowska to góry i doliny. Skąd się wzięły? Gdzie jest najwyżej, a gdzie najniżej?

MiWi / ŁÓDŹ.PL

Ulica Piotrkowska jest prosta jak strzała, jednak nie jest równa jak stół. Przechadzając się... więcej

Zyner's -  fot. KS

Zyner’s – nowa restauracja i pub w kamienicy przy Zielonej 6. Ten dziedziniec trzeba zobaczyć!

KS / ŁÓDŹ.PL

W zrewitalizowanej niedawno kamienicy przy ul. Zielonej 6 już zaczyna tętnić życie. To za sprawą... więcej

Kontakt