Kończy się remont w willach Meyera przy Moniuszki. W jednej powstanie Mediateka [WIDEO]

Zabytkowe wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 to po remoncie prawdziwe perełki. Jak wyglądają odnowione wnętrza? Co w nich powstanie? Sprawdzamy!

Wille Meyera po remoncie -  fot. ŁÓDŹ.PL
Wyremontowane wille Meyera zajmą Mediateka i siedziba Wydziału Kultury UMŁ , fot. ŁÓDŹ.PL

Ulica Moniuszki na przełomie XIX i XX wieku była szczególnym miejscem na mapie Łodzi - przy tej prywatnej alei mieszkali przedstawiciele elity artystycznej i intelektualnej miasta. Niestety później ulica oraz dwie znajdujące się przy niej wille Ludwika Meyera zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście sypiące się tynki oraz powybijane okna to już przeszłość. Na ul. Moniuszki wraca życie - trwa przebudowa, która zmieni ją w kolejny już w Łodzi woonerf, na ukończeniu jest także remont dwóch zabytkowych willi Meyera. W budynku pod numerem 5 powstaje nowoczesna Mediateka MeMo, a tuż obok, pod numerem 3, nowa siedziba Wydziału Kultury UMŁ. Sąsiadujące ze sobą budynki zostały połączone efektownym, przeszklonym dziedzińcem.

Remont willi Meyera przy Moniuszki

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. Wymienione zostały wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia, wprowadzono także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (w budynkach pojawiła się winda). Pomieszczenia wyposażone zostały w nowe meble, a wkrótce pojawią się tu również w urządzenia multimedialne, sieciowe i telekomunikacyjne.  

- Prace budowlane objęły dwa budynki, oficynę, dziedziniec i ogród. W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstały połączona z ogrodem wielofunkcyjna sala z antresolą, sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. Znalazło się także miejsce na trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza zorganizowana zostanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie będzie także kawiarnia. Jesteśmy na ostatnim etapie prac. Trwa urządzanie wnętrz, roboty poprawkowe i porządkowe. Inwestycję planujemy zakończyć w czerwcu - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość robót budowlanych przy Moniuszki 3 to 11 841 237,00 zł, zaś przy Moniuszki 5 -  24 406 863,00 zł brutto.

Zobacz, jak wyglądają wille Meyera po remoncie:

Mediateka

Otwarcie Mediateki MeMo zaplanowane jest na jesień 2022 roku. To zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury - będzie łączyć funkcję tradycyjnego korzystania ze zbiorów literackich, organizację wydarzeń „na żywo" oraz dostęp do nowoczesnych technologii.

- Mediateka to przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Sala gier z symulatorami będzie niewątpliwą atrakcją nie tylko dla młodszych odwiedzających, a miłośnikom komiksu zbiory Mediateki zaoferują ponad 3000 publikacji. Mediateka MeMo to miejsce otwarte na nowe technologie i social media, dlatego świetnie odnajdą się tu wszyscy tworzący w sieci. Będą tu sale przeznaczone do nagrywania filmów i dźwięku, z możliwością korzystania ze sprzętu, takiego jak green screen, sala montażu czy udźwiękowienia - mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Mediateka ma stać się miejscem wielu wydarzeń. W planach są spotkania z twórcami i artystami oraz nowoczesny program edukacyjny. Na patio wyposażonym w scenę i profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy będą odbywać się kameralne koncerty i pokazy artystyczne. W ofercie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i studentów czy seniorów. Atrakcją dla melomanów i miłośników winyli będzie kolekcjonerski gramofon OSCAR.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także


Polecane aktualności

Ramen Shop -  fot. Ramen Shop

Ramen Shop przy Piotrkowskiej 217. To nowy foodtruck ekipy Sushi Kushi

KS / ŁÓDŹ.PL

Zaglądając do strefy Piotrkowska 217 zobaczymy nowy foodtruck z ramenami. Zagościł tam na sezon... więcej

ŁKS Łódź -  fot. Radosław Jóźwiak

GKS Katowice kontra ŁKS Łódź. Zagrać o szacunek do samych siebie

JB / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (22 maja) ŁKS Łódź rozegra swój ostatni mecz w rundzie zasadniczej Fortuna 1. Ligi.... więcej

Najstarszy sklep z farbami -  fot. Radosław Jóźwiak

Najstarszy w Łodzi sklep z farbami. Pan Kazimierz prowadzi go od 50 lat

red / ŁÓDŹ.PL

Pan Kazimierz od ponad 50 lat prowadzi sklep z farbami i artykułami malarskimi. Sklep odziedziczył... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Czubaka, uosobienie radości, poszukuje domu na stałe

redSc / ŁÓDŹ.PL

Kiedy trafiła do schroniska, dostała na imię Czubaka, bo przez stan sierści jako żywo przypominała... więcej

Restauracja Zielona w Manufakturze -  mat. prasowe

Wege śniadania w restauracji Zielona w Manufakturze. Aż 14 pozycji w menu!

KS / ŁÓDŹ.PL

Aż 14 nowych śniadań znalazło się w menu restauracji Zielona w Manufakturze (ul. Drewnowska 58).... więcej

Kontakt