Łódź w budowie. Przegląd największych budowlanych inwestycji z 2021 roku [WIZUALIZACJE]

Boom budowlany w Łodzi. Samych inwestycji mieszkaniowych realizuje się obecnie ponad 170 . Wszystkich nie sposób wymienić, ale przypomnijmy choć kilka projektów rozpoczętych w mijającym roku.

Miasto w budowie cz.1 -  wiz. mat. pras.
Budynek New Iron , wiz. mat. pras.

W styczniu ruszyła budowa Widzewskiej Manufaktury WiMa realizowanej przez Cavatina Holding na terenach dawnych zakładów „Wi-Ma” przy al. Piłsudskiego 135. Na ponad 4 ha terenu i po gruntownym remoncie zabytkowych budynków (przędzalni, skręcalni, przewijalni oraz kantoru) ma tam powstać 55 tys. mkw. mieszkań, biur, lokali usługowych i przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Z podobnym rozmachem i na podobnej powierzchni realizowana jest „Fuzja” – miastotwórczy projekt Echo Investment powstający między ul. Tymienieckiego a ul. Milionową, na terenie dawnej fabryki Scheiblera. Nową część miasta tworzyć tam będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego terenu jest zabytkowa elektrociepłownia z przylegającym do niej zielonym plac nazwany Ogrodami Anny.

Budowa Widzewskiej Manufaktury WiMa

Te dwie budowy, wraz z rozbudowującym się Monopolis, któremu w tym roku przybyła 50-metrowa wieża, to największe realizowane w mieście projekty mixed-use.

Echo Investment może poszczycić się jeszcze jednym dużym przedsięwzięciem. Na terenie po dawnym Tesco na Widzewie (ul. Widzewska 22) deweloper rozpoczął wznoszenie osiedla „Zenit”. W ciągu 5–7 lat ma tam stanąć 9 wielorodzinnych budynków mieszkalnych z ok. 1500 mieszkaniami. W pierwszym realizowanym obecnie etapie będzie ich 168. Ta sama firma rozpoczyna też nową inwestycję „Boho” przy ul. Wodnej 17, dzięki której powstanie 200 lokali w dwóch budynkach o niskiej, 6-piętrowej zabudowie.

Wizualizacja do projektu inwestycji „Zenit" Echo Investment

874 lokale będzie mieć „Tuwima Sky”, skumulowane w wielkim budynku osiedle, którego wyróżnikiem będzie pięć mieszkalnych wież o wysokości ponad 40 m. Inwestor, HREIT S.A., już rozpoczął budowę.

Przy tej samej ul. Tuwima, pod nr 64, trwa budowa domu wielorodzinnego z 225 mieszkaniami. To pierwsza w Łodzi inwestycja Vantage Development, a spółka ma jeszcze dwie działki do zabudowania – przy ul. Rembielińskiego i na rogu skrzyżowania ul. Pomorskiej z ul. Kilińskiego.

Wyróżniającą się inwestycją będzie Tobaco Park II. Przy dworcu Łódź Kaliska, na działce pomiędzy ul. Kopernika, al. Włókniarzy i al. Mickiewicza, stanie budynek, którego najwyższa część będzie mieć aż 16 kondygnacji. W domu będą 152 mieszkania.

Kolejny wieżowiec wyrośnie na Retkini. Na działce przy ul. Maratońskiej 94 Vision Development buduje cztery domy. Trzy będą mieć wysokość 5 kondygnacji, a czwarty 11 – łącznie 321 mieszkań i 3 lokale usługowe.

Obserwowaną budową będzie powstająca „Strefa Progress” – osiedle powstające przy popularnej Strefie Piotrkowska 217. Będzie się składać z dwóch budynków o wysokości 11 i 13 kondygnacji, które uzupełnią pierzeję al. Kościuszki. Powstanie 276 mieszkań. 

Duża inwestycja rozpoczęła się przy ul. Piotrkowskiej 252/256, gdzie zabudowana zostanie działka sięgająca ul. Sienkiewicza. Prace już trwają. W pierwszym etapie inwestycji „Perła Piotrkowska” odnowiona zostanie willa Karola Königa z 1887 r., obok której staną dwa budynki usługowo-handlowe, a za nią apartamentowiec o wysokości 8 kondygnacji (166 mieszkań). W planach są kolejne dwa budynki.

Ozdobą łódzkiego Śródmieścia ma być „New Iron” – apartamentowiec usytuowany na tzw. serku ul. A. Struga, na trójkątnej działce, która w naturalny sposób wymusiła nietypowy projekt budynku w kształcie klina. Dom ma mieć tylko 37 apartamentów, ale będzie to jeden z najbardziej oryginalnych budynków w mieście.

Zobacz także


Polecane aktualności

ŁKS Commercecon -  fot. Paweł Ciesielski

Brazylijska siatkarka opuszcza Łódź. Ivna Colombo odchodzi z ŁKS Commercecon

JAŻ / ŁÓDŹ.PL

Przed rozpoczęciem sezonu siatkarski ŁKS podpisał kontrakt z trzema brazylijskimi siatkarkami. Jedna... więcej

Rewitalizacja szkoły przy ul. Żeromskiego 115 -  fot. Google Street View

Zabytkowa łódzka szkoła potrzebuje remontu. Łódź prosi o pomoc ministra Piotra Glińskiego

red / ŁÓDŹ.PL

Jedna z najstarszych szkół w Łodzi – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul.... więcej

Pijana Wiśnia w Manufakturze -  fot. mat. pras.

Pijana Wiśnia w Manufakturze. Druga pijalnia lwowskiej wiśniówki w Łodzi już otwarta

red / ŁÓDŹ.PL

Lwowska Pijana Wiśnia przypadła do gustu łodzianom i właśnie otwiera swój drugi lokal. Amatorzy... więcej

Powstańcy przed łódzkim magistratem -  fot. Archiwum

Kartka z kalendarza. Powstańcy styczniowi w Łodzi. Ilu ich było?

agr / ŁÓDŹ.PL

22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, które zmusiło armię rosyjską do skoncentrowania... więcej

Zakynthos -  mat. prasowe

Lotnisko w Łodzi. Czas pomyśleć o wakacjach! Dokąd polecimy latem?

wg / ŁÓDŹ.PL

Już od początku czerwca z lotniska w Łodzi można będzie polecieć do Turcji, Bułgarii i na trzy... więcej

Kontakt