Łódzkie nekropolie. Zobacz najpiękniejsze grobowce i mauzolea w Łodzi [ZDJĘCIA]

Cmentarze łódzkie są wyrazistym odzwierciedleniem dawnej wielokulturowości miasta. W powiązaniu z zachowanymi budowlami na terenie Łodzi (pałacami i fabrykami), dopełniają obraz potęgi przemysłowych rodów. Zobaczmy zabytkowe grobowce i mauzolea znajdujące się na Starym i Żydowskim Cmentarzu w Łodzi.

fot. ŁÓDŹ.PL
Łódzkie nekropolie
9 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Są one miejscami pochówku także innych wybitnych mieszkańców miasta – zasłużonych przedstawicieli duchowieństwa różnych obrządków oraz osobistości ze świata kultury i polityki. Stanowią materialne świadectwo przenikania kultur i religii.

Stary Cmentarz w Łodzi

Zespół cmentarny przy ul. Ogrodowej pod względem wyznaniowym podzielony jest na trzy części: katolicką Św. Józefa, protestancką – Św. Mateusza i prawosławną – Św. Aleksandra Newskiego. Każda z nich zawiera dzieła sztuki sepulkralnej cechujące się dużą wartością artystyczną oraz odzwierciedlające kunszt miejscowej tradycji kamieniarskiej. Nekropolia zachowała swoje pierwotne rozplanowanie (układ alej), układ zieleni (obecnie o pomnikowym charakterze) i w przeważającej większości artystycznie wartościowe grobowce powstające od początków istnienia cmentarza aż po współczesność.

Górujące nad resztą cmentarza monumentalne mauzolea przemysłowców są dziełami uznanych architektów i prezentują wybitne walory artystyczne.

Najstarszym zachowanym nagrobkiem w części katolickiej jest pomnik Wojciecha Gozdowskiego – zm. w 1857 roku, w części ewangelickiej – nagrobki Amelie Kielich oraz Maryi z Opatowskich Bitdorf – zm. w r. 1856 r. a w części prawosławnej – pomnik Jekatieriny Fieofiłaktownej Swingowej – zm. w 1887 r.

Największym grobowcem w części katolickiej jest mauzoleum rodziny Heinzlów, zbudowane w latach 1900-1904 według projektu F. Schwechtena.

Mauzoleum rodziny Scheiblerów na Starym Cmentarzu w Łodzi

W części ewangelickiej najwspanialszym grobowcem jest mauzoleum rodziny Scheiblerów zbudowane w latach 1885-1888 według proj. E. Lilpopa i J. Dziekońskiego. Jest to jeden z najlepszych przykładów neogotyku w Polsce i największa prywatna kaplica cmentarna doby nowożytnej na terenie kraju. Na części ewangelickiej znajdziemy także mauzolea należące do rodów: Geyerów, Grohmanów, Biedermanów, Kunitzerów.

Pomnik rodziny Grohmanów

Interesującym przykładem architektury sepulkralnej jest grobowiec małżeństwa Gojżewskich, stojący na granicy części katolickiej i prawosławnej, przypominający swoją formą bizantyjską świątynię.

Żydowski Cmentarz w Łodzi

Cmentarz żydowski jest jedną z największych nekropolii żydowskich w Europie, rozciągającą się na powierzchni 42 ha. Na swoim terenie mieści terenie blisko 180 000 grobów.

Cmentarz został założony w momencie, gdy wyczerpały się możliwości pochówku na nekropolii żydowskiej przy ul. Wesołej, usytuowanej na zachód od Starego Miasta (dziś nieistniejącej). Teren nowego cmentarza wytyczono w roku 1892 na obszarze ówczesnej miejscowości Bałuty, leżącej poza granicami miasta. Pierwsze pochówki miały miejsce w 1893 roku. Dom przedpogrzebowy, znajdujący się przed wewnętrzną bramą cmentarną, został ukończony w 1898 roku. Na cmentarzu spoczęło wiele osób odgrywających ważne role w życiu politycznym, kulturalnym i religijnym Łodzi, m.in.: rabini, fabrykanci, lekarze, politycy i działacze społeczni.

Wśród grobowców wyróżniają się mauzolea znanych rodów fabrykanckich: Jarocińskich, Konów, Prussaków, Silbersteinów i secesyjny nagrobek Rappaportów. Najwspanialszą budowlą cmentarza jest mauzoleum rodziny Poznańskich, powstałe w latach 1901-1903 według projektu Cremera i Wolffensteina z Berlina.

Na cmentarzu znajdują się również groby rodziców wybitnych ludzi kultury związanych z Łodzią: A. Rubinsteina, A. Szyka, A. Tansmana czy J. Tuwima.

Wyjątkowym fragmentem nekropolii jest tzw. pole gettowe, stanowiące miejsce pochówku 43 tys. ofiar getta założonego na terenie Łodzi podczas II wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt