Muzea w Łodzi za darmo. Co warto w nich zobaczyć? Które wybrać? [PRZEWODNIK]

Łódzkie muzea przeżywają prawdziwe oblężenie w jeden dzień w roku - w Noc Muzeów. Tymczasem wcale nie trzeba czekać na to wyjątkowe święto, by zwiedzić je za darmo!

Muzeum Pałac Herbsta -  fot. ŁÓDŹ.PL
W Łodzi działa ponad 20 różnych instytucji, które posiadają w swoich zbiorach prawdziwe perełki , fot. ŁÓDŹ.PL

Jest w czym wybierać, w Łodzi funkcjonuje ponad 20 różnych instytucji, które posiadają w swoich zbiorach prawdziwe perełki.

Jak łodzianin z początków XX wieku - Muzeum Kinematografii

W Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) dla zwiedzających dostępna jest wyjątkowo ciekawa wystawa „Łódź filmowa”. 

Zwiedzając muzeum, możemy poczuć się jak łodzianin z początków XX wieku! Wystawa jest interaktywna, wiele eksponatów można uruchomić i poznać zasady ich działania. Obok zabytków techniki filmowej, jak fenomenalna kamera „Oko” skonstruowana jeszcze przed Edisonem, czy zjawiskowych starych kamer i projektorów zobaczymy także oryginalną suknię Mady (Bożena Dykiel) i egzemplarz powieści Reymonta „Ziemia obiecana” należący do Andrzeja Wajdy z odręcznymi notatkami reżysera.

Muzeum jest otwarte w środy i czwartki w godz. 9:00-16:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11:00-18:00. Za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za ulgowy 13 zł, chyba że odwiedzimy muzeum w środę - dzień bezpłatnego wstępu na wystawę stałą "Łódź filmowa". Tego dnia tańszy będzie także bilet na wystawy czasowe, zapłacimy za niego jedynie 5 zł.

 

 

Posłuchaj, jak brzmiała kiedyś Łódź

Interesująca wystawa czeka na nas także w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). Tam oprócz wystawy stałej „Historia rodziny Poznańskich” zobaczymy także interaktywną ekspozycję „Ziemia obiecana wczoraj i dziś”. To wyjątkowa gratka dla miłośników miasta. Multimedialna wystawa pozwala spojrzeć na dzieje Łodzi z czterech uzupełniających się perspektyw: Metropolii, Postępu, Ludzi i Sukcesu. Podczas zwiedzania możemy obejrzeć stare zdjęcia i zabytkowe przedmioty, a nawet posłuchać, jak kiedyś brzmiała Łódź.

Muzeum działa od wtorku do czwartku w godz. 9:00-17:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11:00-19:00. Bilety: 18 zł normalny i 12 zł ulgowy. Dzień bezpłatnego wstępu to środa.

Tajemniczy ogród w Muzeum Pałac Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta (ul. Przędzalniana 72) to nie tylko piękne pałacowe wnętrza, ale także zachwycający, wyjątkowy ogród ukryty w sercu miasta. W środku znajduje się kameralna kawiarnia, fontanna, ławeczki i cała masa róż. 

To dobre miejsce na randkę lub piękne zdjęcia w plenerze! Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-17:00. W piątki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W inne dni za wstęp zapłacimy 15 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy. 

Możliwy jest także zakup biletu do samego pałacowego ogrodu w cenie 2 zł.

Stroje z dawnych lat – Centralne Muzeum Włókiennictwa

W pięknych przestrzeniach Białej Fabryki Ludwika Geyera znajdziemy Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282). To dobra propozycja dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się modą! W muzeum można obejrzeć stroje z dawnych lat, pochodzące z różnych okresów historycznych akcesoria, buty i torebki, ale też maszyny wykorzystywane w przemyśle włókienniczym czy tkaniny. 

Ważną częścią muzeum jest Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej), na jego terenie stoi osiem historycznych budynków, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Muzeum jest czynne w środy w godz. 12:00-17:00, od czwartku do soboty w godz. 12:00-19:00 oraz w niedziele w godz. 12:00-17:00. Za bilety zapłacimy: 28 zł za normalny i 19 zł za ulgowy na wystawy stałe i czasowe. W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Wehikuł czasu w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne (pl. Wolności 14) to obowiązkowy przystanek dla tych, którzy lubią podróże w czasie. Zwiedzając wystawę „Przeszłość wydobyta z ziemi”, nad głową będziemy mieć iluminowane światłem niebo, a przed oczami naturalne krajobrazy: od jaskini, przez surową tundrę przez lasy, do otwartej przestrzeni pól. Na wystawie zobaczymy prawdziwe unikaty, m.in. liczący 1300 sztuk skarb srebrnych denarów krzyżowych ze schyłku XI wieku z Parzęczewa czy zrekonstruowane groby, z których część znajduje się tuż pod podłogą. Groby znajdują się pod grubym szkłem, po którym bez obaw można przechodzić, oglądając wszystkie szczegóły pochówku i jego bogatego wyposażenia. Wystawę uzupełniają multimedialne materiały i filmy z dźwiękiem.

Chałupa z gliny i zielnik - Łęczycka Zagroda Chłopska

Jeśli mamy możliwość zorganizowania wypadu nieco dalej, warto także odwiedzić skansen muzeum - Łęczycką Zagrodę Chłopską (Kwiatkówek 26A, Łęczyca). Znajdziemy tam m.in. rekonstrukcję glinianej chałupy z XIX wieku. W pokrytym słomą domu znajduje się także pełne wyposażenie - przedmioty użytkowe, meble czy narzędzia. Oprócz tego zobaczymy też kapliczki, stodołę, oborę i wiatrak kozłowy. Na terenie skansenu jest także zielnik, więc zwiedzanie możemy urozmaicić poszukiwaniem ziół i kwiatów. 

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00, skansen od wtorku do niedzieli w godz. 10:30-18:00. Bilet wspólny do muzeum i skansenu kosztuje: 20 zł normalny i 14 zł ulgowy. We wtorki wstęp jest bezpłatny.

Zobacz także


Polecane aktualności

Remont sygnalizacji na skrzyżowaniu Włókniarzy z Pojezierską -  fot. Google Street View

Remont sygnalizacji na skrzyżowaniu Włókniarzy z Pojezierską. Zmiany w MPK Łódź

red / ŁÓDŹ.PL

Zbliżające się prace na skrzyżowaniu ulic Włókniarzy i Pojezierskiej wymuszają wyłączenie... więcej

Drugi tunel KDP pojedzie pod Łodzią Kaliską i Retkinią -  mat. pras.

Drugi tunel średnicowy pod Łodzią. KDP pojedzie pod dworcem Łódź Kaliska i Retkinią [MAPA]

mat.pras. / ŁÓDŹ.PL

Prace przy tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi wchodzą w kolejną fazę – spółka CPK złożyła wniosek... więcej

Fern w OFF Piotrkowska -  mat. prasowe

Wielkie zmiany w OFF Piotrkowska. Nowy budynek Fern, a obok... szpilkostrada [WIZUALIZACJE]

Piotr Jach / ŁÓDŹ.PL

Rewolucyjne zmiany czekają OFF Piotrkowska Center, jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej... więcej

Materia Kina w EC1. Trwają prace nad nową interaktywną wystawą -  wiz. EC1

Materia Kina w EC1 Łódź. Trwają prace nad nową interaktywną wystawą

red / ŁÓDŹ.PL

Największą atrakcją NCKF będą wystawy stałe, unikalne pracownie edukacyjne i trzy sale kinowe. Na... więcej

Zlot food trucków przy Skorupki -  fot. Paweł Łacheta

Zlot food trucków w hali MOSiR Łódź. Jedzenie, dmuchańce i postacie z Psiego Patrolu

Katarzyna Sławińska / ŁÓDŹ.PL

W zbliżający się weekend hala sportowa MOSiR (ul. Skorupki 21) zapełni się food truckami z całej... więcej

Kontakt