Nowe Centrum Łodzi. Zobacz, jak bardzo zmienia się ulica Tuwima [ZDJĘCIA]

Śródmiejska ulica Tuwima to świetny przykład na to, że publiczny sektor razem z prywatnym może zmieniać całe kwartały. To kolejne już takie miejsce w Łodzi, gdzie inwestorzy wspierają rewitalizację.

Rewitalizacja Tuwima -  fot. ŁÓDŹ.PL
Wiele zmian zaszło przy ul. Tuwima , fot. ŁÓDŹ.PL

Fabryka Aktywności Miejskiej i biblioteka TUVIM

Ulica Tuwima to jeden z priorytetowych obszarów rewitalizacji. Na finiszu jest przedostatnia już miejska inwestycja – modernizacja i adaptacja dawnej fabryki Henryka Wagnera pod numerem 10. Zapuszczony do niedawna budynek jest już po generalnym remoncie, w tej chwili trwają w nim prace wykończeniowe. Wiosną rozpocznie tam działalność Fabryka Aktywności Miejskiej, centrum, w którym każdy łodzianin znajdzie wsparcie w realizacji swoich pomysłów.

– Wcześniej w ramach programu rewitalizacji przebudowaliśmy ulicę i wyremontowaliśmy kamienice pod numerami 33, 35, 46 i 52. Powstały tam mieszkania, lokale usługowe i biurowe, dom dziennego pobytu oraz biblioteka Tuvim. Do zakończenia pozostały prace pod numerem 36. Wszystkie remonty budynków były generalne, na ulicy posadziliśmy drzewa, a przy skrzyżowaniu z ul. Targową urządziliśmy park kieszonkowy z placem zabaw – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Od samego początku działania miasta szły w parze z inwestycjami prywatnymi. Więcej, to właśnie deweloperski projekt – kamienica Solaris – była pierwszym projektem zrealizowanych przy ul. Tuwima. Budynek powstał przy parku Sienkiewicza, wielkiemu zielonemu atutowi tej części Śródmieścia.

Kolejną prywatną inwestycją, zrealizowaną niemal na przeciwko, jest Perła Śródmieścia. To także projekt mieszkaniowy z usługami na parterze. Nie inaczej było w przypadku następnego projektu – Wiszących Ogrodów pod numerem 38, tuż obok odnowionej przez miasto kamienicy z biblioteką Tuvim. Ta inwestycja wyróżnia się na tle pozostałych adaptacją istniejącego budynku, który po remoncie i nadbudowie właśnie wyłonił się zza rusztowań.

– Właśnie do inwestycji mieszkaniowych ul. Tuwima ma szczególne szczęście. Wiąże się to m.in. z faktem, że tuż obok znajduje się zmodernizowana podziemna stacja kolejowo-autobusowa Łódź Fabryczna. Za dwa lata będzie to jeden z głównych dworców na trasie wschód-zachód Polski dzięki drążonemu właśnie tunelowi średnicowemu. Nowy odcinek kolei połączy nie tylko Łódź Fabryczną z Kaliską, ale także szybkim pociągiem Warszawę, Poznań czy Wrocław. Przez sam środek Łodzi właśnie – mówi Pustelnik.

Dzielnica, która powstaje wokół zagłębionej pod ziemię peronów Fabrycznej, oryginalnie była planowana jako bardziej biurowo-biznesowa. Czas zrewidował jednak ten pomysł, w szczególności pandemia Covid. W tzw. Nowym Centrum Łodzi przybywa dzisiaj nie biur, ale mieszkań.

Wizualizacje kolejnych osiedli

Niedaleko kolejowej stacji w realizacji są dwa duże projekty. O ile wspomniane wcześniej obejmują pojedyncze budynki z oficynami, o tyle te to już inwestycje na kilkaset mieszkań każda. Vantage Development inwestuje przy ul. Tuwima między ul. Targową i al. Scheiblerów, a Cavatina ogłosiła właśnie projekt między ul. Tramwajową i Przędzalnianą.

Oba projekty są jednymi z pierwszych w Łodzi, w których deweloperzy budują mieszkania nie tylko na sprzedaż, ale z myślą o wynajmie.

Po sąsiedzku, bo na skrzyżowaniu z ul. Wysoką, powstaje właśnie nowy narożnik. To „Dom na Tuwima”. A nieco dalej, bo za ul. Kopcińskiego koło parku 3. Maja realizowana jest „Tuwima Sky”, największa z inwestycji przy ul. Tuwima na, bagatela, blisko 900 mieszkań.

Ulica Tuwima to kolejne już miejsce, w którym nagromadziły się miejskie i prywatne inwestycje. Kolejnym jest ciąg ulic Ogrodowej i Północnej.

– Tutaj prawie wszystkie gmachy od ul. Gdańskiej do Nowomiejskiej są już wyremontowane, albo nowe. Udało nam się też coś, co chyba jeszcze nigdzie na taką skalę nie zaszło - prywatny kapitał odbudował trzy narożniki zniszczone w czasie II wojny światowej, a Północna z Ogrodową odzyskały pierzeję. My na finał dodamy zmodernizowane ulice, zrewaloryzowany park Staromiejski i zazielenione najważniejsze łódzkie place: Wolności i rynek Starego Miasta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Zobacz także


Polecane aktualności

Rugbyści nie składają broni. Master Pharm Rugby Łódź walczą mimo licznych przeciwności

MD / ŁÓDŹ.PL

Mimo wielu przeciwności losu zespół Master Pharm Rugby Łódź nie składa broni i z determinacją walczy... więcej

Latanie dziur -  Łódź.pl

Łatanie dziur w Łodzi. Sprawdź, na których łódzkich ulicach i kiedy

TAnd / ŁÓDŹ.PL

W najbliższych dniach na Bałutach, Górnej i Widzewie będą prowadzone cząstkowe remonty i prace... więcej

Tężnia w Parku Podolskim -  fot. ŁÓDŹ.PL

Budżet Obywatelski Łódź 2022. Ostatnia szansa na złożenie projektu!

rut / ŁÓDŹ.PL

Psi park na Radogoszczu, rozbudowa parku linowego w parku nad Sokołówką czy roślinna ściana z... więcej

Laboratoria przyszłości -  fot. Envato Elements

Łódzkie szkoły nadal bez dofinansowania od Ministerstwa Edukacji. Co odpowie Czarnek?

red / ŁÓDŹ.PL

24 łódzkie szkoły podstawowe wciąż nie dostały pieniędzy z programu „Laboratoria przyszłości”.... więcej

Great September -  fot. mat. pras.

Great September w Łodzi. Dołączają kolejne gwiazdy, wśród nich Julia Wieniawa!

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Festiwal Great September zaanonsował trzecią grupę wykonawców, którzy w dniach 15-17 wystąpią na... więcej

Kontakt