Polesie Konstantynowskie - jeden z najstarszych polskich rezerwatów jest w Łodzi!

Prawie 10 hektarów ma rezerwat przyrody, który jako pierwszy w Polsce powstał cały w granicach miasta. Polesie Konstantynowskie, bo o nim mowa, jest też jednym z najstarszych rezerwatów w naszym kraju. Ma już 92 lata.

Polesie Konstantynowskie -  fot. archiwum ŁOT
Polesie Konstantynowskie jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce , fot. archiwum ŁOT

Rezerwat Polesie Konstantynowskie znajduje się w południowej części parku Na Zdrowiu i ze względu na ochronę cennego przyrodniczo terenu jest ogrodzony. To pozostałość po dawnej Puszczy Łódzkiej, która porastała całą Łódź. Kiedy w XIX w. rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu, kolejne fragmenty cennego lasu poszły pod topór. Drewno potrzebne było do budowy, do ogrzewania, a potem było wykorzystywane w łódzkich fabrykach, zasilając w energię maszyny parowe. Łódzka Puszcza z roku na rok stawała się coraz mniejsza. Teraz można ją podziwiać w Łodzi w dwóch miejscach – właśnie na terenie rezerwatu Polesie Konstantynowskie oraz w Lesie Łagiewnickim. 

Polesie Konstantynowskie

W rezerwacie ochronie podlega las, który jest bagiennym lasem olszowym, jesionowo-olszowym oraz dębowo-grabowym. Drzewa, które porastają ten teren, to brzoza brodawkowata, grab pospolity, dąb szypułkowy i olsza czarna. Są tutaj także krzewy: czeremcha zwyczajna, bez czarny i bez koralowy. Późną zimą w lesie można zobaczyć całe polany zawilców. 

Charakterystycznego wyglądu nadaje rezerwatowi wszechobecny bluszcz – roślina zielona przez cały rok porasta znaczną część dna lasu, ale też wspina się na wiele drzew. 

Polesie Konstantynowskie na pierwszy rzut oka może wyglądać jak mocno zaniedbany las. W rzeczywistości dzięki temu, że wszystkie drzewa czy krzewy, które tam obumierają, są pozostawione przyrodzie, mogą na nich żerować inne gatunki grzybów, mchów, porostów, czy owadów i zachowana jest bioróżnorodność. 

W rezerwacie są także dwa pomniki przyrody. Dąb szypułkowy, którego pień ma obwód 540 cm oraz olsza czarna, która ma trzy pnie o obwodach: 150 cm, 151 cm i 153 cm.

Las Łagiewnicki

Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki położony na terenie lasu o tej samej nazwie, ma zdecydowanie większą powierzchnię niż Polesie Konstantynowskie i jest dużo młodszym rezerwatem. Utworzono go w 1996 r. i zajmuje 69,85 ha z całego leśnego kompleksu.

W odróżnieniu od Polesia, Las Łagiewnicki można zwiedzać. Są tutaj specjalnie wyznaczone szlaki i ścieżki dydaktyczne. Rezerwat jest istotny dla naukowców różnych dziedzin, zarówno tych zajmujących się roślinami, grzybami, jak i ptakami czy owadami. Występuje w nim 6 typów leśnych zbiorowisk roślinnych oraz 279 gatunków roślin naczyniowych, czyli takich, które wykształciły tkanki przewodzące wodę. Należą do nich, różnego rodzaju storczyki czy wawrzynek wilczełyko. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Zajezdnia Chocianowice  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze... więcej

Kazimierz Górski  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza... więcej

ŁKS Łódź odpadł z Pucharu Polski -  fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w... więcej

Początek roku -  fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą... więcej

Weekend w Łodzi -  fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w... więcej

Kontakt