Rocznica urodzin Juliana Tuwima. Czy wiesz, gdzie przyszedł na świat poeta?

13 IX 1894 roku urodził się w Łodzi Julian Tuwim. Najpopularniejszy poeta dwudziestolecia międzywojennego urodził się w mieszczańskiej rodzinie zasymilowanych Żydów, prawdopodobnie przy ulicy Widzewskiej 44 (obecnie Kilińskiego 46).

127. rocznica urodzin Juliana Tuwima -  fot. ŁÓDŹ.PL

Dorastał w podwórku kamienicy przy pasażu Szulca 5 (obecnie al. 1 Maja), a potem w domu przy ulicy Andrzeja Struga 40 (obecnie 42). Do dziś widnieje tam tablica poświęcona poecie. W Łodzi mieszkał również przy ulicy Dzielnej 50 (obecnie Narutowicza 56), ukończył Męskie Gimnazjum Rządowe przy ul. Sienkiewicza, a już po wyjeździe na studia prawnicze do Warszawy w 1916 roku odwiedzał rodziców mieszkających przy alei Spacerowej 27 (al. Kościuszki).

Debiut i kabaretowa działalność

Jako poeta zadebiutował w 1913 roku na łamach „Kuriera Warszawskiego”, ale ściśle współpracował z łódzkimi kabaretami Bi-Ba-Bo i Nowości. W trakcie studiów nawiązał współpracę z pismem studenckim „Pro arte et studio", a był także współzałożycielem kabaretu literackiego „Pikador”, a następnie w 1919 roku współtwórcą i czołowym przedstawicielem grupy poetyckiej „Skamander”. W tym samym roku poślubił w Łodzi Stefanię Marchew. Już wówczas był uznanym poetą i ważną postacią życia literackiego dwudziestolecia międzywojennego. W 1928 roku otrzymała Nagrodę Literacka Łodzi. Ale prowadził również ożywioną działalność jako autor tekstów satyrycznych i piosenek m.in. dla kabaretów Miraż, Czarny Kot, Qui Pro Quo czy Banda. Spora część dorobku stanowią również niezapomniane utwory dla dzieci. Współpracował z pismami satyrycznymi: „Cyrulikiem Warszawskim" i „Szpilkami”. Od 1935 roku był kierownikiem artystycznym działu humoru w Polskim Radiu. Więcej czasu spędzał w stolicy, ale nie zapominał o rodzinnej Łodzi. 

W 1939 roku wyemigrował najpierw do Brazylii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Wrócił do Polski w czerwcu 1946 roku i zamieszkał w Aninie, ale Łódź ponownie doceniła swojego największego poetę przyznając mu w 1949 roku kolejną nagrodę literacką miasta. Został także doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Ilekroć mógł, wracał do Łodzi, którą nazywał „najwspanialszym miastem na ziemi” i podkreślał to m.in. w poemacie „Kwiaty polskie”. Zmarł na atak serca w pensjonacie ZAIKS „Halama” w Zakopanem 27 XII 1953 roku i została pochowany na Powązkach.

Zobacz także

Polecane aktualności

Lotnisko w Łodzi -  fot. UMŁ

Lotnisko w Łodzi. Nowe połączenie - do Kijowa w mniej niż 2 godziny!

red / ŁÓDŹ.PL

Spacer Andriejewskim Zjazdem, wizyta w domu Michaiła Bułhakowa czy podziwianie fresków w najgłębszym... więcej

Rocznica śmierci Andrzeja Munka

60 lat temu w tragicznym wypadku zginął reżyser filmowy Andrzej Munk

agr / ŁÓDŹ.PL

"Gdybym się zabił, nie musiałbym kończyć tego filmu" - burknął pod nosem. Niebawem zginął pod... więcej

Ulica Kwarcowa -  fot. Radosław Jóźwiak

Sielska wieś czy... dom-pianinko? Dwa oblicza osiedla TOR Marysin III

Dorota Szczepańska / ŁÓDŹ.PL

Trzy wąskie uliczki pełne miniaturowych domków, dwa małżeństwa znanych architektów i jedno wyjątkowe... więcej

Aleja Gwiazd w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Agata Kulesza w Alei Gwiazd. Odsłonięcie gwiazdy i spotkanie otwarte

KaWa / ŁÓDŹ.PL

Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles już we wtorek... więcej

Europejskie Igrzyska Akademickie

EUG 2022 - największa impreza sportu akademickiego będzie w Łodzi

DC / ŁÓDŹ.PL

Nawet 5000 sportowców z 400 uczelni reprezentujących co najmniej 40 krajów – tak zapowiadają się... więcej

Kontakt