Ulica Żywiołów - nowa wielka atrakcja w EC1 [ZDJĘCIA]

EC1 szykuje na jesień Ulicę Żywiołów - wielką atrakcję, dzięki której dzieci znajdą się w swoim żywiole, a przy okazji będą miały świetną okazję do wszechstronnego rozwoju. Półtora tysiącem metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, już wkrótce zawładną najmłodsi.

EC1 - Ulica Żywiołów -  fot. ŁÓDŹ.PL
Ulica Żywiołów w EC1 , fot. ŁÓDŹ.PL

Ulica Żywiołów została stworzona dla młodszych dzieci, ale... nie tylko. Jak wyjaśnia Magdalena Kosiada-Sylburska, kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1: — To oferta skierowana do dzieci w wieku 3–10 lat. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym będą mogły się dobrze czuć, poznawać i odkrywać świat.

Ulicę Żywiołów pomogli zbudować najmłodsi

Co warte podkreślenia, cała przestrzeń nie powstała wyłącznie w umysłach dorosłych. Ponieważ z Ulicy Żywiołów ostatecznie mają korzystać dzieci, EC1 zaprosiło je do współtworzenia projektu. — Postanowiliśmy zapytać dzieci w przedszkolach i szkołach, jakie mają wyobrażenie o tym miejscu, czego chciałyby w takim miejscu doświadczać, co zobaczyć i czego się dowiedzieć — tłumaczy Kosiada-Sylburska. I dodaje: – Mieliśmy z tych wywiadów i obserwacji dużo ciekawych wniosków, które wprowadziliśmy do naszej koncepcji, doprecyzowaliśmy projekt i wówczas zaczęliśmy już pracować z firmą New Amsterdam, która tę przestrzeń nam zaprojektowała, wybudowała i wyposażyła.

Po fazie projektowania i budowania nadszedł moment wypróbowywania nowej przestrzeni w boju. Na tym etapie również poproszono o pomoc najmłodszych, którzy chętnie sprawdzili, jak funkcjonuje cała atrakcja. Do EC1 zaproszono dzieci w różnym wieku. Ich wnioski okazały się dla organizatorów niezwykle cenne i pozwoliły na jeszcze lepsze dostosowanie Ulicy Żywiołów do potrzeb odbiorców. 

Tak powstała przestrzeń obejmująca aż 3 piętra eksperymentów oraz aktywności ruchowych wspierających rozwój dzieci. Ulica Żywiołów ma przede wszystkim pobudzać do aktywności, stwarzać warunki do tego, by zwiedzający sami chcieli poszerzać swoją wiedzę o świecie, przeprowadzać doświadczenia i poznawać otoczenie. Znajdą tu coś dla siebie zarówno mali artyści, jak i konstruktorzy, fani łamigłówek czy zabaw ruchowych.

Ulica Żywiołów to przestrzeń, gdzie zabawa łączy się z nauką

Nauka poprzez zabawę w EC1

Wodzia, Aero, Ogi, Ziemek i Żywek – takie imiona noszą Żywiołaki, które już w październiku zaproszą najmłodszych do wspólnej zabawy. Na dodanie do tradycyjnie pojmowanych czterech żywiołów piątego – Życia – organizatorzy zdecydowali się na podstawie obserwacji zachowań dzieci. — Tym żywiołem są przede wszystkim nasi najmłodsi: żywiołowi, ciekawi świata, zadający pytania, odkrywający różne miejsca, o których nigdy byśmy nie pomyśleli, że mogą być dla nich ciekawe. Tak narodził się piąty żywioł reprezentowany na Ulicy Żywiołów przez energetycznego i zawsze uśmiechniętego Żywka — tłumaczy Kosiada-Sylburska. 

Przy tworzeniu Ulicy Żywiołów położono nacisk na to, by zwiedzający mogli uczyć się i czerpać radość niezależnie od wieku. — Młodsze dziecko będzie doświadczało bardziej sensorycznie, starsze będzie mogło przeczytać także towarzyszące atrakcjom opisy czy skorzystać z infografik. Ważnym czynnikiem będzie obecność opiekuna, my także służymy wsparciem animacyjnym, opowiadamy o poszczególnych elementach i wspieramy w tej kreatywnej podróży — wyjaśnia Magdalena Prasoł z Centrum Nauki i Techniki EC1. 

Organizatorzy nie zapomnieli też o bezpieczeństwie. — Zadbaliśmy o nie zwłaszcza w elementach wyposażenia, unikając ostrych kantów czy śliskich elementów. Ulica Żywiołów ma być przyjazna, nieograniczająca dzieci w żywiołowości, w wyobraźni, dająca pole do popisu, bardziej twórczego rozwoju. Krótko mówiąc: przyjemnego, ale zarazem pożytecznego spędzania czasu — dodaje Prasoł.

Na Ulicy Żywiołów atrakcji z pewnością nie zabraknie. Magiczne lustro, bieg po orbicie, ścianka wspinaczkowa, ognisty wir – to tylko niektóre z przykładów atrakcji, jakie znajdziecie w nowej łódzkiej przestrzeni. Na Ulicę Żywiołów EC1 (ul. Targowa 1/3) zaprasza już od 16 października. 

 

 

Zobacz także


Polecane aktualności

Derby Łodzi -  fot. Marcin Bryja

Derby Łodzi. ŁKS czy Widzew? Typujemy faworyta niedzielnego spotkania

Bogusław Kukuć / ŁÓDŹ.PL

W historii polskiego futbolu derby, czyli mecze klubów z jednego miasta w Ekstraklasie, rozgrywano w... więcej

Wella w Bramie Miasta -  fot. ŁÓDŹ.PL

Nowe Centrum Łodzi. Wella Company wprowadza się do Bramy Miasta. Szuka 200 pracowników

KS / ŁÓDŹ.PL

Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company - firma ze 140-letnią... więcej

Walka KSW 64 -  fot. KSW

KSW 64. Pudzianowski kontra Bombardier - znamy szczegóły walki gigantów

Piotr Baleja / ŁÓDŹ.PL

Do konfrontacji Mariusza Pudzianowskiego z Ousmanem „Bombardierem” Dia miało dojść już w marcu... więcej

Skrzyżowanie Zielonej i Legionów -  fot. ŁÓDŹ.PL

Jak remontować ruchliwe ulice? W Łodzi robią to w nocy! [ZDJĘCIA]

ota, TA / ŁÓDŹ.PL

Tam, gdzie ruch w ciągu dnia nie pozwala na wykonanie robót, drogowcy pracują w nocy. Z poniedziałku... więcej

Sala Arkadowa w Muzeum Miasta Łodzi -  mat. prasowe

Pałac Poznańskiego. Zobacz efekt renowacji Sali Arkadowej [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Można już podziwiać efekt prac konserwatorskich w Sali Arkadkowej w Pałacu Izraela Poznańskiego,... więcej

Kontakt