Wielkie serce dotarło z Chin do Polski. Stanie na placu WOŚP przed Puro [ZDJĘCIA]

Rzeźba serca wypolerowanego na tak wysoki połysk, że będziemy się w nim przeglądać jak w lustrze, dotarła do kraju. Teraz czeka ją podróż z Pomorza prosto do Łodzi, gdzie stanie na jednym z najważniejszych skrzyżowań w mieście.

Rzeźba "Serce dla Łodzi" -  fot. ŁÓDŹ.PL
Rzeźbę "Serce dla Łodzi" stworzył kolektyw artystyczny Sino Sculpture Group , fot. ŁÓDŹ.PL

Zanim „Serce dla Łodzi” dotarło do portu w Gdańsku, musiało pokonać 12 tysięcy mil morskich podróży. Wyruszyło z chińskiego Tianjin pod Pekinem, w którym zostało stworzone przez kolektyw artystyczny Sino Sculpture Group. Grupa może pochwalić się wieloma znakomitymi realizacjami na całym świecie. Tym, co wyróżnia styl artystyczny kolektywu, jest niezwykle wysoka jakość wykonania swoich realizacji. Zaprojektowane przez nich rzeźby są w pełni obłe, na ich powierzchni nie widać spawów, łączeń oraz jakiekolwiek innych śladów konstrukcyjno-montażowych. Ponieważ nie posiadają żadnej skazy, efekt lustrzanego odbicia jest realny.

Blacha polerowana, z której będzie wykonana rzeźba, jest materiałem szlachetnym, nowoczesnym i niezwykle efektownym. To będzie druga w Polsce wielkoformatowa rzeźba wolnostojąca, wykonana w tym materiale. Podstawową jego cechą jest efekt lustrzanego odbicia, dzięki czemu serce o wymiarach 3,5 m na 3,5 m na 2,1 m stanie się ogromnym, trójwymiarowym lustrem, w którym będzie odbijać się rzeczywistość dookoła. 

- Cecha ta sprawia, iż poza oryginalnym i spektakularnym wyglądem samej rzeźby, efekt lustrzanego odbicia idealnie wpisuje się również w kontekst całej Orkiestry. "Angażujący" pierwiastek lustra daje możliwość robienia sobie wspólnych zdjęć nie „z sercem”, ale „w sercu”, co w symboliczny sposób odnosi się do zbiorowości, wspólnotowości i gremialności, jako najważniejszych cech całej Orkiestry. Biorąc to pod uwagę, wybór blachy polerowanej, jako materiału z którego rzeźba będzie wykonana, wydaje się być strzałem w dziesiątkę - mówi Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni publicznej.

W Tianjin rzeźba została załadowana na statek Mayview Maersk, należący do największych kontenerowców świata. – To było wymagające przedsięwzięcie, ale my lubimy wyzwania, dlatego chętnie zaangażowaliśmy się w projekt i zapewniliśmy obsługę transportu od A do Z – mówi Tomasz Gawrylczyk, szef marketingu Langowski Logistics, firmy z Gdyni, która podjęła się dostarczyć niecodzienny ładunek z Chin do Łodzi. – Kiedy ładunek jest nienormatywny i ponadgabarytowy mówimy o specjalistycznej usłudze zwanej Project Cargo. Tak było w tym przypadku. Samo serce ma wysokość 3,5 metra, a do transportu zostało dodatkowo umieszczone w specjalnym stelażu-skrzyni o wysokości blisko 4 metrów, znacznie przekraczającej wysokość dostępnych kontenerów. Konieczne było więc skorzystanie ze specjalnych konstrukcji do przewozu ponadgabarytowych ładunków, tzw. Open Top, umożliwiających załadunek od góry – wyjaśnia.

Serce w weekend wpłynęło do portu. Przeładunek rzeźby na terminalu DCT w Gdańsku to kolejne wyzwanie, jakie stoi przed Langowski Logistics. Potem czeka je podróż do Łodzi na naczepie niskopodwoziowej. 

– Ten projekt pozwolił nam w pełni wykorzystać wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu globalnych usług transportowych, często wykraczających poza standardowe zlecenia – podkreśla Gawrylczyk. – Zdecydowaliśmy się pomóc w jego realizacji także dla tego, że chętnie angażujemy się w inicjatywy ważne dla społeczności miast w których działamy, a od dwóch lat jesteśmy też obecni w Łodzi, gdzie działa jeden z naszych pięciu magazynów – dodaje Gawrylczyk.

Kiedy już dotrze do naszego miasta, 3,5-metrowe serce stanie na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomiędzy pałacem Poznańskiego i hotelem Puro. Datę oficjalnego odsłonięcia rzeźby poznamy niebawem.

Zobacz także


Polecane aktualności

Dynamo Kijów  -  fot. ŁÓDŹ.PL

Piłkarskie gwiazdy w Łodzi! Bilety na mecz Dynamo Kijów vs. Benfica już w sprzedaży!

red / ŁÓDŹ.PL

To będzie prawdziwa piłkarska uczta. Starcie Dynama Kijów z lizbońską Benficą w 4. rundzie... więcej

Kamienice przy Wschodniej 35 i 45 w trakcie remontu -  fot. ŁÓDŹ.PL

Kamienice przy Wschodniej 35 i 45 w trakcie remontu. Co w nich powstanie? [RAPORT]

red / ŁÓDŹ.PL

Kolejne kamienice w centrum Łodzi wypięknieją. Co słychać na budowie przy ul. Wschodniej 45 i 35.... więcej

Miasto ogłosiło przetarg na prace remontowe -  fot. Google Street View

Aleja Matek Polskich i ulica Nowe Sady do remontu. Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę

ML / ŁÓDŹ.PL

Miasto ogłosiło przetarg na prace remontowe na al. Matek Polskich na Chojnach oraz ul. Nowe Sady na... więcej

EC1 zaprasza młodych do dyskusji o klimacie podczas COP27 -  fot. Envato Elements

Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do dyskusji o klimacie podczas COP27. Zgłoś się!

red / ŁÓDŹ.PL

Do 30 września uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłosić chęć uczestniczenia w konferencji... więcej

Sprawdź, co robić w weekend w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL

Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych imprez w mieście [PRZEWODNIK]

Karolina Warchoł / ŁÓDŹ.PL

Wystawa motyli tropikalnych, drzwi otwarte w Zajezdni Muzealnej Brus, plenerowe koncerty, uliczny... więcej

Kontakt