Wielkie zmiany na Mielczarskiego: remonty kamienic, nowe mieszkania, woonerf

Tydzień temu rozpoczęły się prace remontowe w kamienicy przy ul. Mielczarskiego 3 – pierwszej z czterech, które zostaną tam odnowione w ramach gminnego programu rewitalizacji centrum. Jeśli dodać do tego planowaną na rok przyszły przebudowę samej ulicy Mielczarskiego oraz projekty prywatnych inwestorów – przed tym rejonem miasta otwierają się całkiem nowe perspektywy.

Woonerf na Mielczarskiego - wizualizacja -  mat. prasowe
Po remoncie ulica Mielczarskiego zmieni się nie do poznania , mat. prasowe

Start od „trójki”

Kamienica przy ul. Mielczarskiego 3 przejdzie gruntowny remont konserwatorski, obejmujący przebudowę mieszkań i utworzenie lokali użytkowych w liczbie odpowiednio: 11 i 2. Parter kamienicy przeznaczony będzie na cele społeczne, działalność organizacji pozarządowych, w tym np. na kawiarnię. Podwórko znajdujące się od frontu zostanie połączone z przyszłym woonerfem na ul. Mielczarskiego oraz podwórzem famuły przy ul. Ogrodowej 26. Pojawią się na nim place zieleni, w większości zaaranżowane wokół rosnących tam drzew, ścieżki oraz małe kameralne zakątki z ławkami. We wschodniej części działki stanie plac zabaw. W klombach przy samym budynku będą kwitnąć kwiaty. Od strony ul. Mielczarskiego, istniejącej tam trafostacji i wzdłuż wschodniej granicy działki stanie ażurowe kute ogrodzenie (wraz z bramą i furtką), które będzie podporą dla posadzonych przy nim pnączy. Podwórze rozświetlą nocą nowe latarnie i iluminacja zieleni.

Trzy następne w kolejce

W kolejce do generalnych remontów czekają również kamienice pod numerami 15, 22 i 33. Plany wobec nich są w wielu punktach zbieżne modernizacja budynków wraz z przebudową mieszkań i niezbędnymi pracami konserwatorskimi (wszystkie cztery kamienice są pod ochroną konserwatora zabytków), wyposażenie ich we wszystkie niezbędne w XXI w. instalacje i wydzielenie lokali pod innego rodzaju użyteczność. Bo nie tylko celom mieszkalnym będą one służyć. Przy ul. Mielczarskiego 15 poza dwoma mieszkaniami powstanie też dom dziecka dla 14 wychowanków oraz Centrum Administracyjne Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pod numerem 22 mieszkań komunalnych ma być łącznie 20, w tym jedno chronione dla osób z niepełnosprawnościami, zaś pod numerem 33 23 mieszkania i 4 lokale usługowe. 

Duże zmiany zajdą na podwórkach i dziedzińcach kamienic. Tak jak przy innych projektach rewitalizacyjnych, Zarząd Inwestycji Miejskich planuje ich przemianę w pełne zieleni, przyjazne dla mieszkańców zakątki do relaksu i krzewienia więzi międzysąsiedzkich.

Remonty wszystkich czterech kamienic rozpoczną się jeszcze w tym roku. Łącznie będą kosztować blisko 30 mln zł.

Woonerf zamiast brzydkiej ulicy

W przyszłym roku wyzwaniem będzie przebudowa całej ulicy. Projekt zakłada zmianę jej dotychczasowego charakteru ma stać się jednokierunkowym woonerfem o uspokojonym ruchu z miejscami parkingowymi i dużą ilością zieleni. Jezdnia i chodniki będą na jednym poziomie, bez krawężników czy stopni, oddzielone od siebie zieleńcami i meblami miejskimi. Ruch pojazdów będzie uspokojony szykanami i progami zwalniającymi z łagodnym najazdem (tzw. poduszki berlińskie). Uporządkowany zostanie obustronny, istniejący w ulicy podwójny szpaler drzew, który uzupełnią nowe nasadzenia. O świeżość zieleni zadba automatyczny system nawadniający. Wyeksponuje ją iluminacja w podłożu.

Przy ulicy staną nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz poidełko. Zainstalowane zostanie również nowe oświetlenie ulicy.

Przebudowa ul. Mielczarskiego uwzględnia też wytyczenie i budowę przebić wewnątrzkwartałowych, dzięki którym powstaną  przejścia do famuł przy ul. Ogrodowej, Manufaktury czy powstającego tam przystanku kolejowego Łódź Polesie. Współuczestnictwem w stworzeniu takich szlaków komunikacyjnych bardzo są zainteresowani prywatni inwestorzy, którzy na ul. Mielczarskiego pojawili się równocześnie z rewitalizacją.

Wchodzą deweloperzy

Informowaliśmy już na łamach „Łódź.pl”, że pierwszą od wielu lat nową inwestycją przy ul. Mielczarskiego jest budowa nowego domu wielorodzinnego, która rozpoczęła się na posesji pod nr 9. Grupa inwestorów zrzeszona w spółce AVA Development wznosi tam 6-piętrowy dom z 39 mieszkaniami i dwoma lokalami użytkowymi na parterze. To nie koniec nowin. 

Znana już w Łodzi spółka Revisit Home (remontuje kamienicę przy ul. Tuwima 48, wznosi kolejną przy ul. Kilińskiego 12, a przy ul. 6 Sierpnia wybudowała akademik Chill Inn) weszła w posiadanie sąsiedniej działki pod nr 11 i ma już plany jej zagospodarowania. Ma tam stanąć 6-kondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem, 70 lokalami mieszkalnymi i 600 mkw. powierzchni użytkowej na parterze. Ciekawa nowoczesna kamienica zaprojektowana przez łódzkie studio BAM Architektura będzie w oryginalny sposób łączyć się z istniejącym na działce jednopiętrowym domem. Budowa rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Zobacz także


Polecane aktualności

Mistrzostwa Świata Mastersów -  fot. archiwum Ryszarda Harasinskiego

Chodzi i nie może przestać. Chodziarska pasja Ryszarda Harasińskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Jedni uprawiają pietruszkę, inni - chód sportowy. Do tych drugich należy Ryszard Harasiński, który... więcej

Piotrkowska 40 -  fot. mat. inwest.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 40 zamienia się w hotel. Trwa już remont fasady

Piotr Jach / ŁÓDŹ.PL

Frontową elewację kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 40 przesłoniły rusztowania. Kilka dni temu... więcej

Droga ekspresowa S14 -  fot. Envato Elements

Droga ekspresowa S14. Czy zabiorą nam węzeł łączący z Teofilowem?

TAnd / ŁÓDŹ.PL

Na budowanej trasie szybkiego ruchu miał powstać węzeł łączący ją z Teofilowem. Ale połączy ją tylko... więcej

Jakub Uchański, biskup wrocławski  -  fot. NAC

Łódzkie gawędy. Laski, piaski i karaski - kiedy podatki są zbyt wysokie...

agr / ŁÓDŹ.PL

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podatki nie są wcale wynalazkiem współczesności. Tradycja... więcej

Salvador Dali na muralu na łódzkiej Retkini -  fot. Dawid Chmielecki

Nowy mural na Retkini. A na nim Salvador Dali jak żywy [ZDJĘCIA]

rd / ŁÓDŹ.PL

Malarz Salvador Dali i motywy z jego dzieł - taki mural ozdobił właśnie ścianę jednego z budynków na... więcej

Kontakt