Willa Majewskiego: niezwykłe dekoracje w domu słynnego architekta

Konserwatorzy dokonali niezwykłego odkrycia – jedna polichromia na drugiej i obie oryginalne! Hilary Majewski, jako architekt miasta, musiał robić wrażenie na klientach i zapewne dlatego często zmieniał wystrój swojej rezydencji – tłumaczą.

Willa Hilarego Majewskiego
Willa Hilarego Majewskiego to wyjątkowo cenny zabytek

Willa Hilarego Majewskiego to najcenniejszy zabytek przy ul. Włókienniczej, która jest sercem miejskiego programu rewitalizacji. Na króciutkiej ulicy zostanie wyremontowanych w sumie 13 kamienic, a ona sama zamieni się w woonerf ozdobiony rzędem drzew. Remont nie omija także rezydencji jednego z najwybitniejszych łódzkich architektów Hilarego Majewskiego, gdzie odkrywane są kolejne wspaniałe niespodzianki.

Skarby willi Majewskiego

– Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po śmierci Hilarego Majewskiego jego żona sprzedała willę, która została przekształcona w dom wielorodzinny. Mimo to zachowało się bardzo dużo cennych i zabytkowych elementów - począwszy od sufitów z bogatymi i efektownymi sztukateriami, po piękne polichromie, niektóre ze złoceniami, często w bardzo dobrym stanie. W budynku jest też zabytkowa stolarka, również polichromowana, a to rzadkość! Do tego piękne boazerie i wykusze okienne, częściowo zachowały się też zabytkowe parkiety taflowe. Ten obiekt to prawdziwa perła, a materii do prac konserwatorskich jest w nim bardzo dużo. Właśnie rozpoczynamy je we wnętrzach, natomiast elewacja jest już częściowo ukończona – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków z firmy VIK-BUD.

Wnętrza willi Hilarego Majewskiego

Polichromia na polichromii

Najbardziej niezwykłym odkryciem w willi Hilarego Majewskiego były malowidła. Ostatni lokatorzy malowali ściany i sufity jak im się podobało. Kiedy konserwatorzy zaczęli usuwać kolejne warstwy farby, zgodnie z oczekiwaniami, odkryli polichromie. Ale to, czego się nie spodziewali, to że pod jednymi znajdą kolejne.

- W swojej rezydencji Majewski przyjmował klientów, na których chciał zrobić jak najlepsze wrażenie. Zapewne dlatego zmieniał wystrój swojego domu i naścienne malowidła – tłumaczą.

Jako wizytówka architekta budynek został bardzo dobrze zaprojektowany i starannie wybudowany. To najprawdopodobniej dzięki temu zachował się do naszych czasów w lepszym stanie technicznym niż można było się spodziewać.

Willa Majewskiego zostanie całkowicie odnowiona oraz podłączona do centralnego ogrzewania. Wymienione zostaną wszystkie instalacje: elektryczna, wodna oraz gazowa. Zmieniony zostanie układ pomieszczeń. Willa uzyska dostęp do sieci światłowodowej, bo po remoncie zostanie przeznaczona na lokale dla lokalnych przedsiębiorców.

Na fasadzie willi nie zabraknie zieleni – jedna ze ścian kamienicy (od strony powstającego Pasażu Hilarego Majewskiego) zostanie pokryta pnącymi roślinami.

Tak willa Hilarego Majewskiego wygląda od zewnątrz

Kim był Hilary Majewski?

– Wielkomiejska willa przy ulicy Włókienniczej 11, czyli dawnej Kamiennej, powstała w 1886 roku. Budynek jest jednym z najcenniejszych w Łodzi. To dom Hilarego Majewskiego – najsłynniejszego łódzkiego architekta. Podpisał on ponad 500 projektów budowli w samej Łodzi. Znany jest przede wszystkich z takich jak Pałac Poznańskich i Heinzla, Grand Hotel czy willa Herbstów. Piękna, zabytkowa willa przechodzi remont od piwnic, aż po dach. Nie jest to łatwa inwestycja, ale realizatorem jest doświadczona firma. Realizacja postępuje zgodnie z harmonogramem. To jedna z tych inwestycji, na które czeka się z utęsknieniem. Jestem przekonana, że efekt będzie zachwycający i doskonale wpisze się w nowy krajobraz ulicy Włókienniczej. Ulicy, która przechodzi niezwykłą metamorfozę – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Zobacz także

Polecane aktualności

Narutowicza -  fot. ŁÓDŹ.PL

Narutowicza. Poznaj dawną ulicę Dzielną i jej wyjątkowe budynki

Z.B. / ŁÓDŹ.PL

Czym różnią się atlanci od atlasów i gdzie znaleźć ich w Łodzi? Którą kamienicę zdobią nietoperze z... więcej

Willa Milscha - pomnik przyrody -  fot. ŁÓDŹ.PL

Willa Milscha. Jak jedno drzewo uratowało cały zabytkowy ogród?

rd / ŁÓDŹ.PL

Ustanowienie jednego drzewa pomnikiem przyrody uratowało cały ogród przy zabytkowej willi Hermana... więcej

Nawet 4 mln na wsparcie dla osób niepełnosprawnych -  fot. EnvatoElements

PFRON. Ponad 4 mln wsparcia dla osób niepełnosprawnych

red / ŁÓDŹ.PL

Sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, likwidacja barier w komunikowaniu się, a także zakup środków... więcej

Skrzyżowanie z ul. Milionową znów otwarte -  fot. ŁÓDŹ.PL

Skrzyżowanie al. Rydza-Śmigłego z ul. Milionową znów przejezdne

red / ŁÓDŹ.PL

Po kilkumiesięcznym remoncie kierowcy ponownie mogą przejechać przez skrzyżowanie al. Rydza-Śmigłego... więcej

Zwiększ swoje kwalifikacje i znajdź lepszą pracę -  fot. EnvatoElements

Bezpłatne szkolenia zawodowe. Aplikuj i zwiększ swoje kwalifikacje

(pj) / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego zaprasza na bezpłatne kursy... więcej

Kontakt