10 edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

80 najgłośniejszych filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach, 50 filmów pełnometrażowych i 25 premier. Warsztaty i spotkania z czołówką polskich montażystów. Organizatorzy zdradzają program jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Kamera Akcja.

fot. Paweł Maśka / mat. prasowe
Organizatorzy zdradzają program jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Kamera Akcja
3 zdjęcia
fot. Paweł Maśka / mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach, pokazujące trendy w światowym kinie, niedostępne w Polsce, głośno komentowane, kontrowersyjne i co najważniejsze – wywołujące dyskusję! Takie filmy zagoszczą w programie jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że taki festiwal mógł się narodzić tylko tu w mieście Łodzi. Łódź, przez niektórych nazywana Hollyłódź, znana jest ze swoich filmowych tradycji: Se-Ma-For, Muzeum Kinematografii, Łódzkie Centrum Filmowe, Aleja Sław na ul. Piotrkowskiej, Szlak Bajkowy i imponująco długa historia. Pierwszy pokaz filmowy w Łodzi odbył się bowiem w 1896 roku, trzy lata później w 1899 otworzono w naszym mieście pierwsze kino, a w 1945 w Łodzi powstała pierwsza i największa w Polsce Wytwórnia Filmów Fabularnych, a w 2019 roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Festiwalu Kamera Akcja. Gratuluję twórcom festiwalu odwagi, energii i konsekwencji - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Podczas FKA widzowie zobaczą blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych podzielonych na 10 sekcji tematycznych. Po raz kolejny w programie festiwalu znajdą się dobrze znane uczestnikom Kamery Akcji bloki takie jak “Krytyczne premiery”, “Głos krytyków” czy “Filmoznawca-filmowiec”. Bohaterem tej ostatniej będzie François Ozon, autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale filmu “Dzięki Bogu”. Kinomani z pewnością docenią także nowości programowe m.in. unikalne pokazy kina interaktywnego z dwóch różnych epok technologicznych, m.in. z możliwością decydowania o przebiegu narracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej, przegląd filmów z gatunku “Coming of Age” zdoskonałym “Mid 90s” Jonaha Hilla oraz obsypanym nagrodami “Eight Grade” w reżyserii Bo Burnham. Gratką dla kinomanów będzie sekcja kina amerykańskiego lat 70 i 80,którym inspirowali się twórcy kultowego już serialu Netflixa “Stranger Things”. To nie wszystko! Po raz pierwszy w programie FKA znajdzie się rozbudowana sekcja Nowego kina polskiego,a w niej m.in. polski kandydat do Oscara, owacyjnie przyjęty na festiwalu w Wenecji film Jana Komasy “Boże ciało”. Powróci także sekcja “Klasyka krytyka” w ramach której zaprezentowana zostanie retrospektywa francuskiego mistrza Jean’a Pierre’a Melvilla,którego twórczość stanowiła inspirację dla wielu reżyserów takich jak Quentin Tarantino, Michael Mann czy Martin Scorsese. Na jubileuszowej edycji nie może zabraknąć także odrobiny szaleństwa, toteż widzowie mogą znów doświadczyć nostalgicznej podróży do epoki świetności kaset wideo. Za sprawą filmu “It’s Alive 3: Island of the Alive”, kolektywVHS HELL zabierze nas na bezludną wyspę, gdzie na widzów czekają dzieci-monstra! W ramach pokazów specjalnych będzie można zobaczyć m.in. odrestaurowaną wersję filmu „Psy” Władysława Pasikowskiego czy etiudy Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstawały pod opieką artystyczną prof. Bolesława Lewickiego,założyciela pierwszego polskiego filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i byłego Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi. Festiwal otworzy uroczysty pokaz “Bożego ciała” w reżyserii Jana Komasy.Na zakończenie 10. FKA widzowie zobaczą długo wyczekiwany film Macieja Pieprzycy “Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

W festiwalowym programie znajdzie się blisko 25 pokazów przedpremierowych, premierowych bądź niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej. Festiwal jest współfinansowany ze środków UMŁ. Więcej informacji: http://kameraakcja.com.pl

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt