100. rocznica zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy odzyskania dostępu Polski do morza pod tablicą przy ul. 10 lutego upamiętniającą to wydarzenie, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty.

- historia pokazuje nam, że jeśli tracimy wolność jako naród to zawsze ponosimy ogromny koszt, aby ją odzyskać  Dzisiejsze wydarzenie jest radosne, symboliczne i pamiętajmy o tych którzy przyczynili  się do tego, że Polska ma dostęp do morza – powiedział wiceprezydent Adam Wieczorek podczas spotkania w bibliotece na uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bibliotekę Czterech Kultur w Łodzi. W części artystycznej wystąpił zespół szantowy „Piranie” z VI LO im. J. Lelewela, który zaprezentował kilka utworów. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Rady Osiedla Katedralna.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem". Tego dnia w Pucku zorganizowano uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała Hallera i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie.

Po stu latach od powrotu Polski nad Bałtyk, Sejm RP w przyjętej 16 października 2019 r. uchwale ustanowił 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. W uchwale podkreślono, że jubileusz ten jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, jak państwo polskie zagospodarowało odzyskany na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dostęp do Morza Bałtyckiego. Posłowie przypomnieli osiągnięcia II Rzeczypospolitej: budowę nowoczesnego portu morskiego i miasta Gdyni. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój handlu morskiego, co z kolei wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość państwa polskiego.

W listopadzie 1994 roku narodziła się idea ustanowienia Pierścienia Hallera jako najwyższego wyróżnienia, nadawanego przez Ligę Morską osobom i instytucjom - za wybitne zasługi położone dla budowy i rozwoju Polski morskiej. Wśród ponad 90 osób, gmin, instytucji, organizacji uhonorowanych od 1995 roku Pierścieniem Hallera jest również Miasto Łódź.

 

 

Polecane aktualności

Łódzki Rower Publiczny

W wakacje nowy system roweru publicznego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Trwa montaż stacji Łódzkiego Roweru Publicznego. Niestety pandemia zachwiała globalnym rynkiem i... więcej

Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach

Tomasz Walczak / UMŁ

Strażnicy na rowery. Wiosna w pełni – łódzka Straż Miejska patroluje tereny zielone na dwóch kołach.... więcej

Ponad setka ogródków otwiera się na Piotrkowskiej!

Ponad setka ogródków otwiera się na ul. Piotrkowskiej!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Po przerwie trwającej od października 2020 r. nareszcie zostaje odblokowana możliwość przyjmowania... więcej

Remonty dróg w Łodzi

Rozpoczęliśmy większe prace naprawcze na łódzkich ulicach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Nie tylko łatanie dziur, przed nami sezon pełen remontów dróg. Tegoroczna dłuższa i cięższa zima... więcej

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Kontakt