100. rocznica zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy odzyskania dostępu Polski do morza pod tablicą przy ul. 10 lutego upamiętniającą to wydarzenie, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty.

- historia pokazuje nam, że jeśli tracimy wolność jako naród to zawsze ponosimy ogromny koszt, aby ją odzyskać  Dzisiejsze wydarzenie jest radosne, symboliczne i pamiętajmy o tych którzy przyczynili  się do tego, że Polska ma dostęp do morza – powiedział wiceprezydent Adam Wieczorek podczas spotkania w bibliotece na uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bibliotekę Czterech Kultur w Łodzi. W części artystycznej wystąpił zespół szantowy „Piranie” z VI LO im. J. Lelewela, który zaprezentował kilka utworów. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Rady Osiedla Katedralna.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem". Tego dnia w Pucku zorganizowano uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała Hallera i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie.

Po stu latach od powrotu Polski nad Bałtyk, Sejm RP w przyjętej 16 października 2019 r. uchwale ustanowił 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. W uchwale podkreślono, że jubileusz ten jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, jak państwo polskie zagospodarowało odzyskany na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dostęp do Morza Bałtyckiego. Posłowie przypomnieli osiągnięcia II Rzeczypospolitej: budowę nowoczesnego portu morskiego i miasta Gdyni. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój handlu morskiego, co z kolei wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość państwa polskiego.

W listopadzie 1994 roku narodziła się idea ustanowienia Pierścienia Hallera jako najwyższego wyróżnienia, nadawanego przez Ligę Morską osobom i instytucjom - za wybitne zasługi położone dla budowy i rozwoju Polski morskiej. Wśród ponad 90 osób, gmin, instytucji, organizacji uhonorowanych od 1995 roku Pierścieniem Hallera jest również Miasto Łódź.

 

 

Polecane aktualności

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódzki Luwr po remoncie. Od wtorku możemy podziwiać nową iluminację!

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

We wrześniu zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta... więcej

MOON Lodz -  Paweł Łacheta / UMŁ

„MOON Lodz” świeci przy Piotrkowskiej 190

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Niedeptakowa, „górna” część ulicy wzbogaciła się w ostatnim czasie o kilka nowych lokali... więcej

Budowa Fuzji -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódzka Fuzja rośnie. Kolejne inwestycje w dawnym imperium Karola Scheiblera

Materiały prasowe/Tomasz Walczak - UMŁ

Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców,... więcej

Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty -  Wojciech Markiewicz / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Zaczynamy projektowanie skweru Wiedźmina i zapraszamy Łodzian na warsztaty

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Południowa część placu Komuny Paryskiej, znana łodzianom jako Skwer Wiedźmina, zostanie... więcej

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 12. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

autor: Monika Kamieńska

W 1970 r. Polskie Nagrania wydały niezapomnianą i fenomenalną wręcz płytę „Marek Grechuta & Anawa”.... więcej

Kontakt