200 lat dla Pana Antoniego z Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja!

Antoni Kamiński mieszkający na Polesiu i korzystający na co dzień z Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja 24/26 prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, świętował setne urodziny. Z tej okazji w placówce odbyła się – dokładnie w dniu urodzin – uroczystość z tortem, życzeniami i prezentami.

fot. www.lodz.pl
13 zdjęć
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
fot. www.lodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Dostojny jubilat jest rodowitym łodzianinem. Na świat przyszedł w domu na Julianowie, w którym mieszkał wraz z najbliższą rodziną (rodzicami, dwiema starszymi siostrami oraz młodszym bratem) do momentu wybuchu II wojny światowej, a także częściowo podczas niej. Przed 1 września 1939 r. zdążył ukończyć jedną klasę gimnazjum. Podczas wojny pracował początkowo przy budowie i wymianie torów tramwajowych na terenie Łodzi, a później został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe na Wschód, gdzie pracował przy budowie okopów dla wojska. Wrócił stamtąd piechotą do Łodzi – ubrany jedynie w sweter i trampki, mimo srogiej wówczas zimy.

- Pamiętam, że odwiedzałem po drodze różne domy i w każdym pomagano i goszczono mnie najlepiej, jak tylko potrafiono – wspomina Pan Antoni. – Tak doszedłem do Ozorkowa, gdzie wsiadłem w tramwaj i usnąłem. Obudziłem się, jak tramwaj dojechał na Radogoszcz. Stamtąd ostatkiem sił doszedłem do domu na Julianowie.

Jeszcze przed zakończeniem wojny Pan Antoni zgłosił się do wojska – został wysłany m.in. na teren obecnej Ukrainy. Po wojnie wrócił do Łodzi i rozpoczął pracę w dziale eksportu w jednej z fabryk przy obecnej ul. Tymienieckiego. Tam poznał swoją przyszłą żonę.

- W zakładzie była organizowana zabawa i sekretarka zapytała, czy może przyprowadzić koleżankę – opowiada jubilat. – I tak poznałem Danusię. To była piękna kobieta. Zakochałem się w niej od pierwszego spojrzenia. Przetańczyliśmy wspólnie całą noc, a po kilku miesiącach byliśmy małżeństwem.

Po ślubie mieszkał wraz z żoną najpierw na Stokach, później przy ul. Wróblewskiego, a następnie przeprowadził się na Polesie, gdzie mieszka do dzisiaj. Zawodowo po wojnie nadrabiał zaległości w nauce – ukończył na Śląsku specjalną szkołę „Społem”, w której to firmie później pracował. Następnie został dyrektorem chłodni przy ul. Traktorowej, gdzie pracował do momentu przejścia na emeryturę.

Jubilat, mimo sędziwego wieku, czuje się nieźle. Mieszka sam, w utrzymaniu mieszkania i zakupach pomaga mu sąsiadka, choć jak przyznaje, na zakupy lubi również wybrać się samodzielnie, bo tylko wtedy jest w stanie kupić sobie to, na co ma ochotę.

- Po śmierci żony poczułem się samotny – mówi Pan Antoni. – Poza tym nie mam talentu do gotowania. Próbowałem sobie radzić pulpetami i fasolką ze słoików, ale znudziła się mi taka kuchnia. Wtedy sąsiad podpowiedział mi, że jest coś takiego, jak Dom Dziennego Pobytu i to była doskonała decyzja, by tutaj przyjść. Wyśmienicie tutaj gotują, smakuje mi absolutnie wszystko. Kiedy jestem z kolei w domu lubię słuchać radia, zwłaszcza podczas śniadania. Lubię też oglądać teleturnieje w telewizji, ale zdarza się mi przysypiać, dlatego często nie wiem, kto wygrał. Wzrok mi niestety nie domaga, więc nie jestem w stanie czytać już książek i gazet, a to zawsze uwielbiałem. W gazetach czytam jedynie nagłówki.

Receptą Pana Antoniego na długowieczność jest umiar we wszystkim i troska o samego siebie.

- Trzeba mądrze żyć, czyli dbać o własne zdrowie tak, jak dbamy zazwyczaj o nasz własny samochód – podpowiada Antoni Kamiński. – Trzeba się regularnie badać i nie unikać lekarzy. Nie niszczyć swojego zdrowia, czyli nie palić, a po alkohol i słodycze sięgać, ale z umiarem. Ważne są też regularne posiłki w małych porcjach, by się nie obżerać. Moje ulubione danie to rosół z makaronem. Na sport jakoś nie miałem nigdy czasu, ale uwielbiałem chodzić na ryby.

Pan Antoni ma dwóch synów, trzech wnuków i jedną wnuczkę oraz dwóch prawnuków.

- Panu Antoniemu serdecznie gratuluję tak pięknego jubileuszu – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – A na kolejne, długie lata życzę dużo dobrego zdrowia, uśmiechu na twarzy, zadowolenia z życia i wszelkiej pomyślności.


Miasto Łódź prowadzi w sumie szesnaście Domów Dziennego Pobytu. Piętnaście tego typu placówek jest prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi (dwie posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie szesnaście prowadzonych przez Miasto Łódź Domów Dziennego Pobytu dysponuje łącznie 760 miejscami dla seniorów. W całym 2022 r. ze wszystkich miejskich tego typu placówek skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie 859 osób.

Dodatkowo na zlecenie Miasta Łódź Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi dwa Domy Dziennego Pobytu, które dysponują łącznie 90 miejscami. W całym 2022 r. z placówek niepublicznych skorzystały łącznie 53 osoby.

Z Domu Dziennego Pobytu przy al. 1 Maja 24/26 korzysta na co dzień 34 seniorów, w tym 21 kobiet i 13 mężczyzn. Pensjonariusze mieszkają nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie (na Starym Polesiu), ale pochodzą także z Kozin i Bałut. Mają od 66 do 100 lat. Najstarszym seniorem w tym gronie jest jubilat – Pan Antoni, a najstarszą seniorką jest 93-letnia Pani Ania. Najmłodszy senior (Pan Tomasz) ma z kolei 66 lat, a najmłodsza seniorka (Pani Danuta) – 67 lat.

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt