5 years challenge Budżetu Obywatelskiego

35 tys. cebulic syberyjskich, 600 sztuk bylin i 700 sztuk krzewów - pasaż Abramowskiego niedługo pokryje się kolorami. To dla miłośników przyrody, a dla miłośników aktywnego wypoczynku powstanie tam strefa street workout. A jak do tej pory zmienił się pasaż Abramowskiego?

Katakumby w pasażu Abramowskiego odzyskują dawny blask -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Katakumby w pasażu Abramowskiego odzyskują dawny blask , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódzkie 5 years challenge na osiedlu Katedralna (dzielnica Śródmieście) to olbrzymie zmiany. Przez 5 lat Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostało tu 51 różnych projektów - od projektów miękkich, zakupów książek do bibliotek, aż po te infrastrukturalne, które zostaną na lata. Wszystkie te inwestycje na osiedlu Katedralna kosztowały około 14 mln złotych.

Najbardziej charakterystyczną zmianą jest powstanie pierwszego w Polsce woonerfu na ulicy 6 sierpnia. Miejsce "pod zegarem" stało się już tak charakterystyczne, że trudno sobie wyobrazić ulicę Piotrkowską, jej skrzyżowanie z 6 sierpnia, właśnie bez tego zegara. Woonerf powstał w I edycji (2013/2014) Budżetu Obywatelskiego.

Kolejny projekt, bliźniaczy, ale realizowany z kolejnej edycji BO to projekt woonerfu na Traugutta. Obydwa te miejsca wpisały się w mapę miejsc, które trzeba w Łodzi odwiedzić.

Pozostałe projekty, które zmieniły osiedle Katedralna i znacząco wpłynęły na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, to między innymi: wielofunkcyjne boiska sportowe przy szkołach (SP nr 70, czy przy SP nr 14), plac zabaw w pasażu Rubinsteina, wymiana chodników w okolicy Parku Staromiejskiego, czy właśnie prace zrealizowane w pasażu Abramowskiego.

Do tej pory w tym miejscu, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, zostały zrobione: nowe alejki spacerowe, ścieżka rowerowa i tor do jazdy na rolkach o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m2. W ubiegłym roku powstała tężnia solankowa, z której okoliczni mieszkańcy skorzystają w tym roku wraz z początkiem sezonu wiosennego. Wszystkie prace w pasażu Abramowskiego (łącznie z rewitalizacją komórek lokatorskich) do tej pory kosztowały prawie 4 mln 200 tys. zł. Tegoroczne prace (nasadzenia i strefa street workout) będą kosztowały około 250 tys. zł.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

17 nowych, ekologicznych śmieciarek będzie odbierać odpady od łodzian

informacja prasowa

Pierwsze z pojazdów będzie można zobaczyć na ulicach Łodzi już w sierpniu. Kolejne dojadą do nas w... więcej

"Jestem" -  M. Pulik

Jubileuszowy, 10. Festiwal "Retroperspektywy" w Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Pokaz pracy Thomasa Richardsa, legendarnego kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego, premierowe:... więcej

Sierpniowe zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Otwarcie ul. Rewolucji, remont torowiska na Politechniki oraz powrót na stałe trasy to powody zmian... więcej

Remont KMP

Wystartowała generalna przebudowa Komendy Miejskiej Policji w Łodzi

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje i przebudowane wnętrza – wystartowała generalna przebudowa siedziby Komendy... więcej

Karta Łodzianina

Już 150 tys. osób korzysta z Karty Łodzianina

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Do kina lub teatru, na basen, do restauracji, na zakupy lub do lekarza – Kartę Łodzianina warto... więcej

Kontakt