70 okoni i 56 małży kończy służbę w łódzkich wodociągach

Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże.70 ryb i 56 małży kończy właśnie trzymiesięczną "pracę" w łódzkich wodociągach. Wrócą teraz do swojego naturalnego środowiska.

mat. ZWIK
Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody
6 zdjęć
mat. ZWIK
fot. Paweł Marciniak / mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Jakość łódzkiej wody jest nieustannie kontrolowana. W stu punktach miasta pracownicy laboratoriów ZWIK i Sanepidu pobierają próbki wody. Sprawdzają jej kilkadziesiąt parametrów. Dodatkowo - przez całą dobę - nad jakością wody czuwają ryby i małże. Żyją w akwariach, przez które przepływa woda. Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody. Małże (skójki zaostrzone) przywożone są z jezior w okolicach Poznania. "Pracują" przez trzy miesiące, po tym czasie wracają do swojego środowiska. Skójki mają przyczepione do muszli czujniki, które przekazują sygnały o ich aktywności na ekrany komputerów. Małże mają swój specyficzny rytm dobowy. Ich muszle są otwarte, kiedy są aktywne, a zamykają się podczas odpoczynku. Gwałtowne zamknięcie się muszli wszystkich małży uruchamia alarm - zapala się lampa sygnalizacyjna, z głośników słychać donośny dźwięk. Wtedy do pracy przystępują laboranci, którzy badają wodę.

Mówimy o sytuacji hipotetycznej, gdyż do tej pory ani ryby, ani małże nie wywołały alarmu. Zbiorniki z małżami stoją obok akwariów z rybami. Za dostarczanie i wymianę narybku okoni odpowiada ichtiolog. Ryby nie mają czujników, są ciągle obserwowane przez pracowników ZWIK. Jeśli zdarza się coś niepokojącego, okonie zachowują się nietypowo: zbijają się w grupy, przechylają się lub obracają do góry brzuchem, wówczas do pracy wkraczają laboranci.

ZWIK ma jeszcze jeden sposób na kontrolowanie jakości wody. Wykorzystuje się do tego świecące bakterie, które przechowuje się w lodówkach. Po rozmrożeniu bakterii do fiolki wlewa się wodę. Specjale urządzenie zwane spektrometrem odczytuje ilość światła wydzielanego przez bakterie. Im woda jest czystsza, tym jaśniej świecą.

ZWIK w Łodzi ma jeden z najskuteczniejszych systemów biomonitoringu w Polsce. Do tej pory nie wykrył niczego, co mogłoby niepokoić korzystających z wody mieszkańców. Woda w łódzkich wodociągach w 90 proc.pochodzi z 48 studni głębinowych i jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt