Nowe zasady odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych

Firmy w przetargu zaoferowały ceny przekraczające szacunki miasta, dlatego stawka za śmieci musi wzrosnąć, by miasto miało pieniądze na zapłacenie firmom.

fot. CC0 license
Nowe zasady odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych

Jak poinformował wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, miasto na śmieciach nie może zarobić nawet złotówki. Ale nie powinno też dokładać. Ustawa nakazuje tak ustalić stawki opłat za śmieci, by dokładnie pokryły wszystkie koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Te koszty to: odbiór śmieci, ich zagospodarowanie, likwidacja dzikich wysypisk, utylizacja leków i rtęciowych termometrów, wymiana koszy na śmieci etc. 

Obecne stawki 13 i 22 złote tych kosztów nie pokrywają. W przetargu firmy zażądały o wiele więcej pieniędzy, bo wzrosły ich koszty, czyli: płace, paliwo, podatki, składki ZUS. Dlatego od 1 grudnia stawka za śmieci musi wzrosnąć, by miasto miało pieniądze na zapłacenie firmom.  

- Według naszych wyliczeń stawka musi wzrosnąć do 24 złotych od osoby, by system miał zapewnione samofinansowanie. Jednocześnie chciałbym państwa poinformować, że nie będzie już podziału stawek na segregowane i zmieszane. Ustawa każe segregować wszystkim, stawka będzie więc jedna - tłumaczy Tomasz Trela.

Wiceprezydent Łodzi dodaje, że może się zdarzyć tak, że ktoś nie będzie chciał segregować śmieci. Wtedy osoba ta zapłaci karę wynikającą z ustawy, czyli dwukrotność opłaty śmieciowej, a to jest 48 złotych. 

- 24 złote to minimum. Od stycznia wzrasta bowiem opłata marszałkowska. Za każdą tonę śmieci przywiezioną na Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych, Urząd Marszałkowski zabiera z kieszeni łodzian 270 złotych - wylicza Tomasz Trela i zaznacza, że mimo tej podwyżki, Łódź będzie się plasować w środku miast, jeśli chodzi o wysokość opłat za śmieci.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt