Pracownicy łódzkiego muzeum uratowali niezwykłe witraże Modzelewskiego

Muzeum Miasta Łodzi i Poddębice ocaliły żywiczny witraż autorstwa Romana Modzelewskiego z domu towarowego Handlowiec. Dzieło sztuki mogło zginąć razem z przeznaczonym do rozbiórki gmachem. 13 maja będzie można je podziwiać w Łodzi.

mat. MMŁ
Uratowany witraż
2 zdjęcia
mat. MMŁ
mat. MMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Witraże Romana Modzelewskiego zdobiły okna domu towarowego Handlowiec w Poddębicach. Gmach został przeznaczony do rozbiórki, a o uratowanie znajdujących się w nim dzieł sztuki zawalczyło dwoje pracowników łódzkiego Muzeum Miasta - poddębiczanka Anna Łagodzińska-Pietrzak i Adam Klimczak. 

Szybka akcja ratunkowa

- Handlowiec, znajdujący się w centrum mojego rodzinnego miasta, był przez prawie 50 lat centralnym punktem Poddębic. Jego bryła z biegiem czasu została jednak uznana za szpecącą krajobraz głównego rynku, stąd też decyzja o rozbiórce. Badając materiały dotyczące Romana Modzelewskiego, łódzkiego artysty, rzeźbiarza, designera, którego imię nosi rok 2022 w Łodzi, dotarliśmy do informacji, że był on autorem 12 kwater witrażowych stanowiących ozdobę Handlowca - opowiada Anna Łagodzińska-Pietras z Działu Historycznego MMŁ.

Pracownicy muzeum skontaktowali się z Piotrem Sęczkowskim, burmistrzem Poddębic, który pomógł im uratować dzieła sztuki. Akcja wymagała szybkości w działaniu, bowiem w Handlowcu rozpoczynały się już prace rozbiórkowe. Na szczęście dzięki strażakom z OSP Kałów, którzy zabezpieczali witraż, udało się wydobyć 2 najlepiej zachowane kwatery.

- Cieszymy się, że Muzeum Miasta Łodzi zwróciło naszą uwagę na bezcenne witraże Romana Modzelewskiego. Jesteśmy dumni, że udało nam się w porę ocalić dwie najlepiej zachowane kwatery i że jedna z nich zostanie zaprezentowana na wystawie w Muzeum - mówi Sęczkowski.

Zobacz uratowane witraże w Łodzi

Modzelewski wykonał witraż własną, autorską techniką. Wykorzystał do tego żywicę epoksydową oraz szkło.

- Kwatery przez wiele lat wystawione były na działanie promieni słonecznych, dlatego też przed muzealną pracownią konserwatorską stoi teraz wyzwanie ich renowacji. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ich teraz można zobaczyć. Wręcz przeciwnie: zaprezentujemy je w ich aktualnym stanie przy okazji otwarcia wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, potem zaś zostaną one przekazane do konserwacji i po tym procesie znów wrócą do przestrzeni wystawienniczej - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor MMŁ.

Prace renowacyjne obejmować będą m.in oczyszczenie, przymocowanie odspojonych elementów oraz uzupełnienie ubytków. Stan zachowania obiektów, przede wszystkim kruchość materiału, powoduje, że prace konserwatorskie będą długotrwałe.

- W tego typu działaniach spełnia się misja, która przyświeca współczesnym instytucjom kultury. Misja ratowania naszego wspólnego dziedzictwa tu i teraz oraz dbanie o to, by mogło ono być prezentowane dla przyszłych pokoleń. Szczególnie istotne jest dla nas to, że takie działania są podejmowane w roku Romana Modzelewskiego - dodaje Komarzeniec.

Wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”

Wernisaż: piątek, 13 maja o godz. 18:00

Wystawa będzie czynna do końca roku. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt