W Łodzi odbędzie się XXII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Wielokulturowa Łódź będzie w tym roku gospodarzem centralnych obchodów XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Od lewej: Grzegorz Ryś, Dawid Szychowski, Hanna Zdanowska, Michael Schudrich

XXII Ogólnopolski Dzień Judaizmu odbędzie się w czwartek, 17 stycznia br., a jego hasłem przewodnim będą słowa z księgi proroka Ozeasza: Nie przychodzę, żeby zatracać (Oz 11, 9) – informuje Archidiecezja Łódzka. Urząd Miasta Łodzi włączył się w przygotowanie uroczystości.

- Kiedy wybieraliśmy centralny tekst głównego nabożeństwa nie wiedzieliśmy do końca, w jakich padnie kontekstach czasowych. Przede wszystkim chodziło nam o to, żeby podkreślić, że tam gdzie Bóg wchodzi miedzy ludzi, jest przestrzeń do rozmowy, spotkania, dialogu i miłości, a w żadnym wypadku do zatracenia, niszczenia, nienawiści, bo każda przemoc w imieniu Boga jest bluźnierstwem - mówił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, zapraszając do udziału w wydarzeniach łódzkiego Dnia Judaizmu.

Już dziś (16 stycznia) wieczorem o godz. 19 w łódzkiej katedrze zostanie otwarta wystawa zatytułowana: Artur Szyk, Człowiek dialogu. Ekspozycja została przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi z okazji 60. rocznicy śmierci artysty. Dopełnieniem wystawy będzie koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, który zaprezentuje pieśni i piosenki żydowskie.
- Pod koniec XIX wieku gmina żydowska w Łodzi liczyła ponad 100 tys. osób, a w 1939 roku diaspora osiągnęła pułap ponad 200 tysięcy i przez stulecie uczestniczyła aktywnie w rozwoju gospodarczym i artystycznym naszego miasta. Śladów kultury żydowskiej w Łodzi pozostało wiele w postaci zabytków architektury oraz ogromnej spuścizny intelektualnej - podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając: - Dzień Judaizmu ma zbliżać i pomóc katolikom w odkrywaniu wspólnych korzeni wiary, ma kultywować międzywyznaniowy dialog kultur, propagować wzajemny szacunek i tolerancję. Zapraszamy do rozmowy. To będzie szczególny czas, w szczególnym momencie, w jakim znalazł się nasz kraj.

Centralne obchody Dnia Judaizmu rozpocznie w czwartek, 17 stycznia, wspólna modlitwa na łódzkim Cmentarzu Żydowskim o godz. 9:30. Następnie o godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się sympozjum składające się z dwóch paneli. W pierwszym, poświęconym Biblii, głos zabierze prof. Paweł Śpiewak – W jaki sposób Żyd czyta Torę? oraz ks. dr Arnold Zawadzki – Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom? Panel poprowadzi bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko-żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit, Br. Krzysztof Fronczak OH.

- Co roku Dzień Judaizmu jest dla mnie ważny, ale w tym roku jest wyjątkowy. Wszyscy w kraju jesteśmy w szoku po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dla mnie Dzień Judaizmu to braterstwo, bycie razem przeciwko takiemu hejtowi, który zbyt często słyszymy w kraju. To czas w, w którym musimy bardziej być razem, by zrozumieć to, czego nauczał nas przez wiele lat papież Jan Paweł II, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, nawet mając inną wiarę, inne poglądy polityczne, inne wszystkie rzeczy - podkreślał Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia wieńczącym całe obchody będzie centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, które celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany "Kobiety w Biblii".

Każdy może wziąć udział w obchodach XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który odbędzie się w Łodzi dzięki transmisji na żywo na stronie Archidiecezji Łódzkiej, Facebooku – Archidiecezja Łódzka oraz na kanale YouTube – Archidiecezja Łódzka. Transmisja online już od godz. 18.

- Łódź jest wyjątkowo dobrym miejscem, żeby się spotkać i rozmawiać - mówi Dawid Szychowski, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Dzień Judaizmu, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Źródło informacji o programie XXII Dnia Judaizmu w Łodzi: www.archidiecezja.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt