5 years challenge Budżetu Obywatelskiego

35 tys. cebulic syberyjskich, 600 sztuk bylin i 700 sztuk krzewów - pasaż Abramowskiego niedługo pokryje się kolorami. To dla miłośników przyrody, a dla miłośników aktywnego wypoczynku powstanie tam strefa street workout. A jak do tej pory zmienił się pasaż Abramowskiego?

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Katakumby w pasażu Abramowskiego odzyskują dawny blask
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Łódzkie 5 years challenge na osiedlu Katedralna (dzielnica Śródmieście) to olbrzymie zmiany. Przez 5 lat Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostało tu 51 różnych projektów - od projektów miękkich, zakupów książek do bibliotek, aż po te infrastrukturalne, które zostaną na lata. Wszystkie te inwestycje na osiedlu Katedralna kosztowały około 14 mln złotych.

Najbardziej charakterystyczną zmianą jest powstanie pierwszego w Polsce woonerfu na ulicy 6 sierpnia. Miejsce "pod zegarem" stało się już tak charakterystyczne, że trudno sobie wyobrazić ulicę Piotrkowską, jej skrzyżowanie z 6 sierpnia, właśnie bez tego zegara. Woonerf powstał w I edycji (2013/2014) Budżetu Obywatelskiego.

Kolejny projekt, bliźniaczy, ale realizowany z kolejnej edycji BO to projekt woonerfu na Traugutta. Obydwa te miejsca wpisały się w mapę miejsc, które trzeba w Łodzi odwiedzić.

Pozostałe projekty, które zmieniły osiedle Katedralna i znacząco wpłynęły na codzienne funkcjonowanie mieszkańców, to między innymi: wielofunkcyjne boiska sportowe przy szkołach (SP nr 70, czy przy SP nr 14), plac zabaw w pasażu Rubinsteina, wymiana chodników w okolicy Parku Staromiejskiego, czy właśnie prace zrealizowane w pasażu Abramowskiego.

Do tej pory w tym miejscu, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, zostały zrobione: nowe alejki spacerowe, ścieżka rowerowa i tor do jazdy na rolkach o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m2. W ubiegłym roku powstała tężnia solankowa, z której okoliczni mieszkańcy skorzystają w tym roku wraz z początkiem sezonu wiosennego. Wszystkie prace w pasażu Abramowskiego (łącznie z rewitalizacją komórek lokatorskich) do tej pory kosztowały prawie 4 mln 200 tys. zł. Tegoroczne prace (nasadzenia i strefa street workout) będą kosztowały około 250 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt