Królewska gra Rubinsteina

12 grudnia przypada 134. rocznica urodzin Akiby Rubinsteina, arcymistrza szachowego związanego z Łodzią, który uchodzi za najwybitniejszego polskiego szachistę wszechczasów i jednego z największych graczy pierwszej połowy XX wieku.

fot. domena publiczna
Emanuel Lasker i Akiba Rubinstein (1909 rok)

W latach swojej świetności stawiany był na równi z legendarnym Emanuelem Laskerem, z którym zresztą wygrał w starciu indywidualnym w 1909 r. podczas turnieju w Petersburgu (odmówił wtedy gry w barwach Rosji, a ponieważ organizatorzy nie zgodzili się na napis "Polska" przy jego nazwisku, zaś Polak nie akceptował napisu "Rosja", na tabliczce widniał napis Łódź). Brak pieniędzy, a potem wybuch II wojny światowej pozbawiły jednak Rubinsteina szans na grę o tytuł mistrza świata. Odniósł jednak wiele bardzo głośnych sukcesów: w 1912 roku, po dziś dzień zwanym w dziejach szachów Rokiem Rubinsteina, zwyciężył w ciągu jednego roku w pięciu ważnych turniejach międzynarodowych pod rząd, ustanawiając tym samym rekord, którego do tej pory nie udało się pobić żadnemu szachiście; w 1913 roku wg retrospektywnego rankingu punktowego zajmował pierwsze miejsce na świecie, w 1930 roku na olimpiadzie  szachowej w Hamburgu przyczynił się do zdobycia przez polską reprezentację drużynowego mistrzostwa świata, a sam zanotował najlepszy wynik indywidualny. Z aktywnej gry turniejowej wycofał się w 1932 roku.

W wywiadzie dla „Wiener Schchzeitung" w 1926 roku Akiba Rubinstein powiedział „Gra w szachy to doznanie estetyczne. To sztuka, ale również i wiedza".

Wszystkich, którzy sami chcieliby posmakować uroków królewskiej gry, zapraszamy do skorzystania z oferty miejskich instytucji kultury. W Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Górna odbywają się  w każdą środę międzypokoleniowe spotkania szachowe, których uczestnikami są dzieci od 8 lat po seniorów. Ośrodek Kultury Górna przy ul. Siedleckiej 1 prowadzi bezpłatne zajęcia szachowe dla seniorów (poniedziałki godz. 12.30) oraz dzieci (czwartki - 16.15). W Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Bałuty amatorzy szachów spotykają się w w Filii nr 4 przy ul. Franciszkańskiej 71 (w środy od godz.16.00) oraz w Filii nr 11, gdzie umawiają się między sobą na konkretną godzinę w bibliotece. W Bałuckim Ośrodku Kultury odpłatne zajęcia z gry w szachy dla dzieci i młodzieży na poziomie zaawansowanym i początkowym odbywają się w BOK RONDO (ul. Limanowskiego 166, soboty, godziny 11:00- 12:30, koszt 80zł/miesiąc). Prowadzone są zapisy do grupy dla dorosłych. Zapisy na płatne lekcje gry w szachy dla dzieci trwają także w Domu Kultury Ariadna oraz Centrum Kultury Młodych (planowany czas zajęć - środa godz. 17.00- 18.30 ,odpłatność ok. 60 zł/ mc tel. 42 684 24 02).

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt