Sportowe podsumowanie 2021 roku. Czym żyli łódzcy kibice w minionych miesiącach?

Końcówka grudnia to tradycyjnie czas różnego rodzaju plebiscytów i podsumowań. U progu roku 2022 zatrzymajmy się więc na chwilę i spójrzmy wstecz, przypominając sobie, jaki dla łódzkiego sportu był ten mijający – 2021.

fot. ŁKS
Rok 2021 w kalejdoskopowym skrócie
5 zdjęć
fot. ŁKS
fot. mat.pras.
fot. mat.pras.
fot. mat.pras.
fot. mat.pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Najważniejszą imprezą były w nim Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio. Łódź reprezentowało na niej siedmiu zawodników i trzech szkoleniowców. Najliczniejszą ekipę wysłał do Japonii AZS. Z klubu kierowanego przez prezesa Lecha Leszczyńskiego na igrzyska polecieli: lekkoatleta Kajetan Duszyński, pływak Jakub Kraska tenisista Kamil Majchrzak oraz szkoleniowcy: Maciej Hampel (pływanie) i Tomasz Iwański (szef polskiej ekipy tenisistów). Po powrocie najwięcej powodów do zadowolenia miał Duszyński, który z mieszaną sztafetą 4x400 m zdobył w Tokio złoty medal. To pierwsze olimpijskie złoto w sportowej historii Łodzi!

Oprócz przedstawicieli AZS w Japonii startowali też: siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Michał Bryl z UKS SMS oraz lekkoatleci Mateusz Borkowski (bieg na 800 m) i Mateusz Rzeźniczak (sztafeta 4x400 m) z RKS. Klub z ulicy Rudzkiej reprezentował również trener Stanisław Jaszczak.

Wielkim pechowcem okazała się Agnieszka Nagay z KS Społem. Uczestniczce IO w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) plany występu w Tokio pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Na igrzyskach zabrakło też Adama Kszczota. Zawodnik RKS uznał, że nie jest w stanie odpowiednio przygotować się do udziału w tej imprezie i zrezygnował z wyjazdu. 

Zwycięstwa i medale

Na międzynarodowych arenach tradycyjnie już ze znakomitej strony pokazała się Anna Jachimek. Zawodniczka klubu Prima Jet wywalczyła tytuł mistrzyni Europy oraz brązowy medal mistrzostw świata w klasie Runabout GP4 Ladies skuterów wodnych. Dobrą passę podtrzymała również Aleksandra Bednarek. Studentka Politechniki Łódzkiej po pokonaniu wpław kanału La Mache jako pierwsza Polka sięgnęła po Triple Crown of Open Water Swimming, czyli Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych. Wcześniej przepłynęła bowiem kalifornijski kanał Catalina oraz pływacki maraton wokół nowojorskiego Manhattanu. Ogromny sukces zanotowała też utalentowana Daria Marciniak. Młoda zawodniczka Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego we wspinaczce na czas zdobyła mistrzostwo świata w najmłodszej kategorii juniorskiej!

W kraju po raz czwarty z rzędu na podium mistrzostw Polski zameldowały się siatkarki ŁKS Commercecon. Tym razem rozgrywki Tauron Ligi łodzianki zakończyły na trzecim miejscu. Medalowe aspiracje miał również zespół Grot Budowlani, jednak ostatecznie uplasował się na piątej pozycji. Historyczny wynik osiągnęły natomiast piłkarki TME UKS SMS. Zespół prowadzony przez Marka Chojnackiego rozgrywki ekstraligi ukończył jako wicemistrz kraju. To pierwszy seniorski medal ekipy z Milionowej. Po raz piąty z rzędu mistrzostwo Polski w beach soccerze zdobyły natomiast panie z Lady Grembach. Wicemistrzami kraju w piłce plażowej zostali z kolei zawodnicy KP Łódź. W finale swoich rozgrywek zameldowali się również gracze Master Pharm Rugby Łódź i rywalizację w ekstralidze zakończyli na drugim miejscu.

Trzecia lokata w ekstraklasie piłkarzy wodnych przypadła w udziale drużynie ŁSTW Ocmer Politechnika Łódzka. Dla podopiecznych Edwarda Kujawy taki wynik nie był jednak powodem do dumy, więc już poczynili kroki w celu odzyskania krajowego prymatu. W sezonie 2021/2022 jako jedyny zespół wygrali wszystkie mecze i z kompletem punktów są na pierwszym miejscu w tabeli. Taką samą pozycję na zapleczu futsalowej ekstraklasy zajmuje Widzew, który już po pierwszej rundzie jest niemal pewny awansu do krajowej elity.

Były też porażki

Tego celu w mijającym roku nie udało się zrealizować piłkarzom ŁKS. Choć po spadku z PKO BP Ekstraklasy prezes Tomasz Salski twierdził, że ma najlepszy zespół w Fortuna 1. Lidze, to zajął w niej zaledwie piątą pozycję. O bezpośrednim awansie nie było więc mowy, a szansę promocji przez baraże odebrał Górnik Łęczna. O ekstraklasie marzył również Widzew, jednak w sezonie 2020/2021 jako beniaminek nie otarł się nawet o baraże. Teraz gra jednak zdecydowanie skuteczniej i przerwę zimową spędza jako pierwszoligowy wicelider. Zespół ŁKS nadal natomiast zawodzi, fala urazów i problemy instytucjonalne sprawiają, że Rycerze Wiosny zajmują rozczarowujące 9 miejsce.

A na koniec...

Po stronie plusów mijającego roku należy z pewnością zaliczyć wiele sukcesów w rywalizacji młodzieżowej, zakończenie pierwszego etapu modernizacji obiektu Rudzkiego Klubu Sportowego oraz zgodny z harmonogramem przebieg prac przy rozbudowie stadionu im. Władysława Króla przy al. Unii Lubelskiej 2. Najważniejsze jest jednak to, że pomimo pandemii koronawirusa i związanym z nią załamaniem gospodarczym żaden z łódzkich klubów nie ogłosił upadłości.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt