Jak zmieniła się Retkinia? O jej modernizacji, symbolach i ofercie kulturalnej

Morele, bociany i wysokie wieżowce – to charakterystyczne elementy, z którymi do niedawna mogła kojarzyć się Retkinia. Jak zmieniło się osiedle na przestrzeni ostatnich lat? Przebudowa głównych i mniejszych ulic, które usprawniły komunikację, nowe place zabaw dla najmłodszych oraz duże obiekty sportowe o europejskim standardzie.

fot. Radosław Jóźwiak
Morele, bociany i wysokie wieżowce

Retkinię, jedno z największych łódzkich osiedli, przecina trasa WZ. Ma ona swój koniec na krańcówce przy ul. Popiełuszki. Trasa przeszła ogromną modernizację w latach 70., a w latach 90. powstał jej ostatni odcinek, od dworca Łódź Kaliska na zachód. 

Na kolejny remont trasa WZ musiała czekać aż do 2013 r. – została wówczas gruntownie zmodernizowana. Dzięki temu mieszkańcy osiedla mogą korzystać z nowoczesnych tramwajów PESA. Wielkim plusem inwestycji były także nasadzenia, które ona objęła. Na samym tylko retkińskim odcinku posadzono aż 400 klonów i grusz oraz kilkaset drobnych krzewów.

Symbole Retkini – bociany i morela

Przyciągają wzrok, są bardzo charakterystyczne i pewnie dzisiejszym mieszkańcom Retkini trudno sobie wyobrazić osiedle bez tych dwóch rzeźb – Bocianów” oraz tzw. Retkińskiej Moreli. Obie stanęły w latach 70. XX w. i na stałe wpisały się w krajobraz osiedla. Retkińska Morela powstała w 1975 r. i była pierwszym dziełem artystów: Ryszarda Popowa i Jana Hrycka. Przestrzenny pomnik w kształcie kuli stoi u zbiegu al. Waltera-Janke i ul. Maratońskiej. Rzeźba nawiązuje do dzieła (i nazwiska) Francoisa Morelleta pt. Kula-raster” (kuli stworzonej z metalowych prętów). Popow fascynował się geometrycznymi kształtami. 

Z kolei inspiracją dla Michała Gałkiewicza, twórcy retkińskich Bocianów”, była sama natura. Artysta, będąc na wyjeździe w Mikoszewie obok Gdańska, podpatrzył młode bociany stojące w gnieździe. Ich smukłe nogi oraz całą postawę postanowił uwiecznić w swoim dziele. Bociany” stojące u zbiegu al. Wyszyńskiego z al. Waltera-Janke szybko stały się symbolem Retkini i doskonałym punktem orientacyjnym.

Retkinia z nową biblioteką Ferment

Dwadzieścia trzy tysiące książek i audiobooków to księgozbiór biblioteki Ferment, która znajduje się na sąsiadującym z Retkinią Karolewie (ul. Wróblewskiego 67). Ferment, to nowo otwarta biblioteka (w lutym 2022 r.), która oferuje łodzianom czytelnię, kącik dla malucha, salę warsztatową oraz dwie sale dla dzieci i młodzieży z pufami do siedzenia. Ferment ma charakter biblioteki rodzinnej, w której organizowane są zajęcia i warsztaty dla dzieci oraz całych rodzin. To miejsce, gdzie poza książkami można poznać kogoś interesującego i dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie. 

Kulturalny adres – Krzemieniecka 2a

Kolejny kulturalny adres, który warto zapamiętać, to ul. Krzemieniecka 2a. Mieści się tam Poleski Ośrodek Sztuki – organizator wielu cyklicznych imprez cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności. To m.in. Międzynarodowe Biennale Spotkanie Teatralne Terapia i Teatr”, spotkania literackie Marcina Filipowicza czy Plener Form z Wikliny i Land artu. Pod skrzydłami POS-u są także Zespół Tańca Ludowego Harnam i Teatr Szwalnia. 

Atlas Arena znana na całą Polskę

Nie sposób nie wspomnieć też o pobliskiej Atlas Arenie, największym obiekcie estradowym w mieście, który dzięki kilkunastotysięcznej widowni jest miejscem największych w Łodzi imprez masowych – targów, przedstawień, meczów, rewii, a także koncertów polskich i światowych gwiazd. To tam grali m.in. Kiss, Enrique Iglesias, Kylie Minogue, Scorpions, Depeche Mode, Leonard Cohen, Rihanna, Elton John i Justin Bieber, a także Lady Pank, Kayah, O.S.T.R., Taco Hemingway, Quebonafide czy Agnieszka Chylińska. Pod względem koncertów druga połowa 2022 r. zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W Atlas Arenie swoje występy zapowiedzieli: Deep Purple (12 października), The Cure (21 października), Zaz (22 października), Dawid Podsiadło (24 listopada) oraz Bonobo (25 listopada).

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Kontakt