Alternatywne historie Polski. Łukasz Orbitowski i Witold Jabłoński

autor:

10.12.2021

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi zapraszają na spotkanie „Alternatywne historie Polski" z udziałem Łukasza Orbitowskiego i Witolda Jabłońskiego.

Prowadzenie: Natalia Lemann (prof. UŁ, Uniwersytet Łódzki)
Wykładowczyni akademicka, stopień dr hab. uzyskała na podstawie rozprawy pt. „Historie alternatywne i steampunk w literaturze. Archipelagi badawczo-interpretacyjne", Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2019


Co by było, gdyby? Tak najkrócej można wyjaśnić, czym jest historia alternatywna. Co stałoby się, gdyby historia Polski potoczyła się innym torem niż w rzeczywistości? Takich punktów w dziejach było kilka. Na spotkaniu zastanowimy się więc nie tylko nad konkretnymi realizacjami literackimi, ale również nad punktami dywergencji, w których historia i fikcja podążają w inną stronę.

Łukasz Orbitowski - pisarz, początkowo związany głównie z nurtem literatury grozy i prozy fantastycznej. Laureat Paszportu „Polityki” za opartą na faktach, ale swobodnie wplatającą do narracji fikcję, powieść „Inna dusza". Za tę samą powieść nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.

W swoich powieściach Orbitowski często odwołuje się do historii alternatywnej oraz żongluje gatunkami. W tomie opowiadań „Nadchodzi" historia o mordowaniu żołnierzy AK zmienia się w thriller; w dwutomowym cyklu „Pies i klecha" (napisanym razem z Jarosławem Urbaniukiem), okazało się, że za obradami Okrągłego Stołu stał satanistyczny spisek. W „Widmach" Orbitowski opisał historię Polski bez krwawej rzezi powstania warszawskiego i wyobrażone, powojenne życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.



Witold Jabłoński - polski pisarz fantastyki oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Autor kilkunastu powieści, m.in. osadzonej w starożytności powieści „Fryne. Hetera" oraz osadzonej w średniowieczu sagi słowiańskiej „Słowo i miecz", „Ślepy demon. Sieciech" (2015), „Dary bogów" (2017), „Popiel. Syn popiołów" (2019), „Ślepy demon. Zbigniew (2021). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

____________________________________________

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima i XV Festiwal Puls Literatury są współfinansowane z Dotacji Urzędu Miasta Łodzi.

XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

XV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Fundacji PZU.

http://pulsliteratury.pl/

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt