Autobus dla bezdomnych i potrzebujących zakończył sezon

Ponad 14 tys. porcji ciepłej zupy wydano tej zimy w „Autobusie dla bezdomnych i potrzebujących”, który kursował po ulicach Łodzi od 1 grudnia 2023 r. do 15 marca. Osoby w kryzysie bezdomności oraz potrzebujące wsparcia mogły zjeść w nim ciepły posiłek, otrzymać ciepłe ubranie czy koc.

Autobus z pomocą dla najbardziej potrzebujących wyruszał w trasę codziennie – także w soboty i niedziele. Średnio każdej nocy wydawano w nim 116 porcji żywności, na które składała się ciepła zupa, pieczywo i herbata. Posiłki przygotowywane były codziennie w kuchni Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. W autobusie można było wymienić odzież, dostać koce, a chętni mogli nim dojechać do Noclegowni przy ul. Przybyszewskiego 253.

W sumie w ciągu całego sezonu – od grudnia do połowy marca – w Autobusie wydano ponad 14 tys. porcji zupy. Było to mniej więcej tyle samo posiłków, ile przekazano potrzebującym w poprzednim sezonie 2022/2023.

Zadanie „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” od 2004 r. realizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta; w tym sezonie Miasto przekazało na ten cel 81.700 zł. Autobus zapewnia łódzkie MPK.

W ramach zimowej pomocy dla najbardziej potrzebujących, również od 1 grudnia do 15 marca, w godz. 8 – 16, działała Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona także przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. Osoby w kryzysie bezdomności miały w niej zapewnione posiłki i ciepłe napoje, mogły uzupełnić odzież, skorzystać z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej.

W całym mijającym sezonie w świetlicy wydano 4198 posiłków. Dziennie z placówki korzystało od 23 do 47 osób; łącznie gośćmi świetlicy (najczęściej wielokrotnymi) było 116 osób.

Przez cały rok z osobami w kryzysie bezdomności pracują streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ze streetworkerami można kontaktować się telefonicznie, numery do każdego z nich są dostępne na stronie mops.uml.lodz.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”, za pośrednictwem e-maila streetworking@mops.lodz.pl albo Facebooka pisząc do grupy „Streetworking po łódzku”. Osoby bezdomne mogą się zgłaszać osobiście do Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności przy ul. Objazdowej 17, gdzie dyżurują streetworkerzy i pracownicy socjalni. Wydział przyjmuje Klientów w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

Na terenie Łodzi działają placówki, z których mogą korzystać osoby bezdomne: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253.

Są także dwie mobilne łaźnie – jedna w pobliżu świetlicy przy al. Piłsudskiego 119 a druga przy ul. Złotniczej 10 w pobliżu Domu Pomocy Społecznej MOPS. Na miejscu można skorzystać z prysznica, wyprać i wysuszyć odzież a także – w razie potrzeby – wymienić ubrania na nowe. Łaźnia przy Piłsudskiego jest dostępna od poniedziałku do soboty w godz. 8 – 15, natomiast przy ul. Złotniczej od poniedziałku do soboty w godz. 13 – 20. Aby skorzystać z łaźni należy się zapisać, można to zrobić np. u streetworkerów MOPS.

Dla osób dotkniętych bezdomnością przeznaczony jest całoroczny Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie miasta przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Punkt zapewnia m.in. odzież, obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant, możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach ale też spotkać się z psychologiem i terapeutami.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt