Bez rozkopywania ulic i zamykania ulicznego ruchu

Pracownicy ZWIK remontują kanały w śródmieściu Łodzi - bez rozkopywania ulic i zamykania ulicznego ruchu. Prace trwają na ul. Legionów i Cmentarnej. Najstarsze łódzkie kanały mają blisko 100 lat. ZWIK wzmacnia ich konstrukcje rękawami z włókna szklanego. Nasączone poliestrową żywicą tężeją pod wpływem promieni UV. Tą metodą ZWIK naprawił w Łodzi już ponad 10 km kanalizacji.

Ponad 10 km łódzkich kanałów naprawionych „światłem”
Pracownicy ZWIK metodą elastycznego rękawa wyremontowali już ponad 10 km najbardziej zniszczonych kanałów.

Najstarsze kanały w Łodzi liczą sobie blisko 100 lat. Cześć z nich wymaga pilnych napraw. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przepływ ścieków tamowany jest z powodu zapadnięcia się ścian rur kanalizacyjnych. Trwa właśnie naprawa kanałów, które przebiegają pod ulicami Cmentarną i Legionów. Żeby prace szły sprawnie, przy minimalnych uciążliwościach dla mieszkańców pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcje popękanych przewodów kanalizacyjnych rękawami z włókna szklanego. Nasączone poliestrową żywicą tężeją pod wpływem ultrafioletowego światła. Renowację prawie 150-metrowego odcinka kanału wykonuje zaledwie kilkunastu pracowników ZWIK. Remont nie powoduje większych utrudnień dla kierowców – nie zamyka się bowiem ulicznego ruchu. Ważny jest również fakt, że w trakcie prowadzonych prac mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z toalet i łazienek, ponieważ nie odcina się odpływu ścieków z budynków. Naprawa kanałów tą metodą odbywa się w kilku etapach. Elastyczny rękaw wprowadza się do remontowanego kanału przez studnię kanalizacyjną. Następnie układa się go na dnie przewodu i napełnia sprężonym powietrzem. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp ultrafioletowych. Pod wpływem światła ściany rękawa twardnieją. Na koniec pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który nawierca w sztywnym rękawie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne do kamienic.

Pracownicy ZWIK  metodą  elastycznego rękawa wyremontowali już ponad 10 km najbardziej zniszczonych kanałów. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są kamionkowe rury kanalizacyjne przebiegające pod tramwajowymi torowiskami, czy pod ulicami, po których odbywa się ruch ciężkich pojazdów. Drgania gruntu powodują liczne pęknięcia kamionkowych rur, szczególnie na ich połączeniach. Tradycyjna metoda napraw polegała na odkopywaniu uszkodzonych rur i wymianie ich na nowe. Trwało to tygodniami, przy udziale wielu pracowników i licznych jednostek ciężkiego sprzętu (koparek, dźwigów, wywrotek), co było uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców. Metoda rękawa jest szybka i skuteczna. Przedłuża żywotność kanałów o kolejne 50 lat. W Łodzi tą metodą naprawiane są przewody o przekroju do 60 cm. „Elastyczne rękawy” sprawdzają się szczególnie na ciasnych ulicach śródmieścia Łodzi, gdzie nie ma miejsca na pracę ciężkiego sprzętu i możliwości demontażu torowisk. Całe oprzyrządowanie do renowacji kanału przy użyciu rękawa z włókna szklanego mieści się w jednej przyczepie samochodowej.

W tym roku do napraw wytypowano 3,5 km kanałów na 13 łódzkich ulicach. Prace zrealizowano już na czterech: Cmentarnej (od Mielczarskiego do Legionów), Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Brukowej i Paderewskiego.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt