Bezpłatne badania cukrzycy w Niebieskim Miasteczku w Pasażu Schillera w Łodzi

autor:

Pasaż Schillera (Łódź, ul. Piotrkowska 110)

27.06.2018

Akcja jest częścią ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”, organizowanego już po raz szósty przez Fundację Medicover.

mat. pras. Fundacji Medicover
Grafika promująca wydarzenie: Bezpłatne badania cukrzycy w Pasażu Schillera w Łodzi
5 zdjęć
mat. pras. Fundacji Medicover
mat. pras. Fundacja Medicover
mat. pras. Fundacja Medicover
mat. pras. Fundacja Medicover
mat. pras. Fundacji Medicover
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W Niebieskim Miasteczku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku cukrzycy. Na miejscu pod czujnym okiem specjalistów mieszkańcy będą mogli zmierzyć ciśnienie krwi, określić poziom cukru, przeprowadzić szczegółową analizę składu ciała oraz przy wskazaniach lekarza sprawdzić poziom cholesterolu. Wszystko po to, by promować zdrowy tryb życia, mówić o profilaktyce cukrzycy typu 2 oraz zachęcać Polaków do regularnych badań. 

  • Niebieskie Miasteczka zwiększają świadomość

W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 miliony osób[1], w tym 80-90% to pacjenci zmagający się z cukrzycą typu 2. Jak podkreślają eksperci, mimo iż cukrzyca uznawana jest za pierwszą, niezakaźną epidemię na świecie, wciąż wyzwaniem pozostaje świadomość Polaków na temat choroby i jej profilaktyki, wskutek czego na przestrzeni kolejnych lat liczba nowych zachorowań może znacząco wzrosnąć. Zdaniem ekspertów kluczowe w profilaktyce cukrzycy typu 2 są regularne badania oraz zdrowy, aktywny tryb życia, stąd gorąco zachęcają do odwiedzania Niebieskich Miasteczek na trasie rajdu. Bezpłatne badania w Niebieskich Miasteczkach cieszą się zainteresowaniem wśród lokalnych społeczności. Podczas ostatniego rajdu udało się nam przebadać aż 2800 osóbpodkreśla Prezes Fundacji Medicover Marcin Radziwiłł. W tym roku chcielibyśmy zwiększyć liczbę przebadanych mieszkańców, docierając do 3000 osób – dodaje. 

[1]Raport „Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu”, Polska Federacja Edukacji
w Diabetologii, listopad 2015 r.

  • Jak przygotować się do badania?

– Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do badań, wystarczy odwiedzić Pasaż Schillera w Łodzi  i skorzystać z porad naszych dietetyków, którzy będą czekali na mieszkańców w godzinach od 10:00 do 15:00 – zachęca Aleksandra Paszkowska – dietetyk udzielający porad w „Niebieskich Miasteczkach” podczas VI edycji Rajdu Rowerowego „Razem Przeciwko Cukrzycy Typu 2”. Jednym z badań, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy, jest analiza składu ciała, która poza wskazaniem Twojej wagi oraz indeksu masy ciała pozwala na określenie wieku biologicznego, ilości tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej oraz ich proporcji. Badanie jest proste – wystarczy stanąć boso na wadze, a po 30 sekundach otrzymuje się wydruk z wynikami, które będzie można skonsultować z dietetykiem. Najlepiej przyjść ubranym w lekki strój – dodaje.

  • Od podnóża Tatr aż po Bałtyk

Niebieskie Miasteczka to także przystanki na trasie szóstej edycji rajdu „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”, w której w tym roku bierze udział 47 wolontariuszy Fundacji Medicover z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Szwecji. Zawodnicy wyruszą w trasę z Zakopanego oraz z Berlina, a po tygodniu wspólnych zmagań i pokonaniu łącznie 1600 kilometrów spotkają się 1 lipca na mecie w Gdyni. Na trasie odwiedzą 7 Niebieskich Miasteczek usytuowanych w wybranych miastach Polski. Wszystko po to, by zwrócić uwagę Polaków na rolę aktywności fizycznej i zdrowy tryb życia w profilaktyce cukrzycy typu 2. - Już po raz szósty biorę udział w rajdzie. Cieszy mnie, że co roku dołącza do akcji coraz więcej wolontariuszy - mówi Bartosz Pruk, łodzianin, wolontariusz, uczestnik wszystkich edycji Rajdu Rowerowego Fundacji Medicover. Jestem szczęśliwy, że udało mi się połączyć osobistą pasję do sportu z działaniem na rzecz innych – dodaje.

  • Znani sportowcy na trasie rajdu

Poza wolontariuszami Fundacji do rajdu dołączą także znani sportowcy. W tym roku całą trasę rajdu wraz z uczestnikami pokonają Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław - trzykrotne mistrzynie świata oraz złote medalistki paraolimpijskie z Rio 2016 w kolarstwie tandemowym. Cyklistki wspólnie z zawodnikami przemierzą trasę i będą zachęcać do wzięcia udziału w badaniach profilaktycznych w kierunku cukrzycy. - Jesteśmy zaszczycone udziałem w Rajdzie Rowerowym „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Jako sportowcy szczególnie stawiamy na profilaktykę, której w codziennym życiu u większości osób niestety brakuje – mówią medalistki. - Zawsze propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do badań i podnoszenia świadomości zdrowia. Nadmiar obowiązków i brak czasu negatywnie na nas wpływają, dlatego szczególnie zachęcamy do profilaktyki i regularnego wykonywania badań. Sport to zdrowie! – dodają. Rajd będzie również gościł wyjątkową osobę, Ryszarda Sawę - pierwszego niewidomego polskiego maratończyka, który dzieląc tandem ze swoim niezwykłym przewodnikiem, Kamilem Kuczyńskim - trzykrotnym olimpijczykiem, kolarzem torowym, dołączy do uczestników na odcinku Koluszki-Włocławek.

Kolejnymi przystankami na trasie są:

  • 28 czerwca 2018, Szczecin - Aleja Kwiatowa/ Zegar Słoneczny
  • 29 czerwca 2018, Kołobrzeg - Skwer Pionierów
  • 30 czerwca 2018, Słupsk - Park Kultury
  • 1 lipca 2018, Gdynia - Skwer Kościuszki

Więcej informacji:

Czas i miejsce:
27 czerwca (środa) 2018
godz. 10.00 - 15.00
Pasaż Schillera w Łodzi

Zmagania uczestników, przebieg trasy oraz aktywności kolejnych Niebieskich Miasteczkach będzie można śledzić na bieżąco na stronie rajdu: www.rajdrowerowy.fundacjamedicover.pl/

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt