Bierzmy przykład z sąsiadów!

Zwycięstwem Ukrainy zakończyły się piłkarskie mistrzostwa świata FIFA U-20. Turniej - którego główną areną była Łódź - dobitnie pokazał, że szukając piłkarskich wzorców nie trzeba opierać się wyłącznie na doświadczeniach obcych nam kulturowo krajów Europy południowej. Wiele możemy się nauczyć również za naszą wschodnią granicą.

Polscy kibice już od wielu lat zazdrośnie zerkają w tamtym kierunku zastanawiając się, dlaczego polskie kluby przygodę z europejskimi pucharami kończą regularnie na kwalifikacjach, a ukraińskie potrafią regularnie meldować się w fazach grupowych Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Okazuje się, że na wschód od Polski można też z powodzeniem szkolić młodzież. Pierwszy w historii Ukrainy tytuł mistrza świata w piłce nożnej jest tego najlepszym dowodem.

Reprezentacja Polska U-20 przygotowania do tegorocznych MŚ rozpoczęła rok przed turniejem. Wówczas nowo mianowany selekcjoner Jacek Magiera po raz pierwszy spotkał się ze swoimi zawodnikami. Po dwunastu miesiącach pracy biało-czerwoni marzyli o awansie do grupy pucharowej. Z grupy wyszli z trzeciego miejsca, a udział w turnieju zakończyli na 1/8. W czterech turniejowych meczach podopieczni Magiery zdołali pokonać jedynie bramkarza Tahiti! Spotkania z Kolumbią, Senegalem i Włochami kończyli bez zdobyczy bramkowych.

Jak wyglądały przygotowania Ukrainy? O tym opowiadał trener tego zespołu. Ołeksandr Petrakow. - Z niektórymi chłopakami pracuję już od pięciu lat. Zaczęliśmy z rocznikiem 1999, do którego dołączali później zawodnicy z roczników 2000 i 2001. Mamy za sobą m.in. udział w mistrzostwach Europy do lat 17 oraz półfinał Euro U-19. Wieloletnia praca i doskonałe zgranie przyniosły teraz efekt w postaci mistrzostwa świata. W tej drużynie nie ma gwiazd. Naszą gwiazdą jest kolektyw – podsumował selekcjoner mistrzów świata.

Tytuł najlepszej drużyny globu do lat 20 Ukraina wywalczyła w Łodzi, po finałowym zwycięstwie z Koreą Południową 3:1. Bramki w tym meczu strzelali:  Lee Kangina z rzutu karnego dla Korei (5) oraz Vladyslav Supriah (34 i 53) i Giorgi Tsitaishvili (89). - Dla mnie i moich zawodników był to najważniejszy mecz w karierze. Teraz wiedzą już jak to jest zagrać i wygrać na mistrzostwach świata, ale nie mogą na tym poprzestać. Muszą iść dalej i rozwijać się. Nie mogą osiadać na laurach – zakończył Petrakow.

Trzecie miejsce w turnieju zajął Ekwador, który po dogrywce wygrał z Włochami 1:0. Gola na wagę medalu w 104. minucie meczu strzelił Mina.Złota Piłka Adidas dla najlepszego zawodnika mistrzostw trafiła do Lee Kangina, Złotego Buta Adidas wywalczył Erling Haland (Norwegia), a Złote Rękawice Adidas odebrał Andriy Lunin. Ukraiński bramkarz Realu Madryt w całym turnieju tylko cztery razy wyjmował piłkę z siatki. Nagrodę Fair Play FIFA przyznano reprezentacji Japonii.

Polecane aktualności

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Better Collective Poland otwiera biuro w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Better Collective Poland, to część duńskiej marki BC, działającej w obszarze marketingu. Polska jest... więcej

Na Widzewie Kino Przytulne. Przenosi się do wyremontowanego Domu Kultury "502"

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ratujemy Kino Przytulne, które zostało wyrzucone z ŁDK. Z zupełnie nową ofertą przeniesie się do... więcej

Kolej Dużych Prędkości przetnie Złotno? Dlaczego rząd rezygnuje z tzw. południowego wariantu KDP?

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Rząd rezygnuje z południowego wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Łódź i w zamian... więcej

Trwa akcja wymiany pieców. Wniosek na dofinansowanie trzeba złożyć do 31 marca

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Akcja wymiany starych pieców i palenisk na ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem... więcej

Rozlicz PIT, wygraj pieniędzy plik. Już ponad milion złotych w łódzkim budżecie dzięki Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Wylosowano kolejnych zwycięzców tygodniowej nagrody Wielkiej Loterii Podatkowej Miasta Łodzi.... więcej

Kontakt