Centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych

W Łodzi powstaje centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych oraz ich rodzin. W ciągu dwóch lat skorzysta z niego nawet 280 łodzian.

Pomoc w odrabianiu lekcji, opieka asystenta, porady prawne, bezpłatne obiady i przewozy. Z unijnym dofinansowaniem budujemy centrum wsparcia dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych łodzian -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Pomoc w odrabianiu lekcji, opieka asystenta, porady prawne, bezpłatne obiady i przewozy. Z unijnym dofinansowaniem budujemy centrum wsparcia dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych łodzian , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Niepełnosprawni, młodzi ludzie w wieku od 14 do 24 lat będą mieć tu pomoc przy odrabianiu lekcji, wsparcie psychologa, pomoc prawną. A ich rodzice "wytchnienie" i czas na załatwienie spraw urzędowych czy zakupów. Młodzież po zajęciach będzie odwieziona do domu. Natomiast osoby niesamodzielne, przebywające na stałe w domach, ale w różnym wieku - dostaną wsparcie: asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze oraz dowiezione posiłki.

- Dziś gościmy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych, a za plecami mamy szkolną świetlicę. Stoliki, krzesełka, wygodne kanapy. Tak właśnie będzie wyglądało centrum wsparcia, które powstanie tuż po sąsiedzku, w "przyklejonym" do Zespołu Szkół budynku gimnazjum, które jest teraz wygaszane. Będzie taka wspólna sala, w której uczniowie będą mogli przy wsparciu opiekunów np. odrobić lekcje czy odpocząć na wygodnych pufach. Obok znajdzie się gabinet, w którym będzie przyjmował psycholog oraz prawnik. Udostępniony zostanie aneks kuchenny, w którym uczestnicy będą mogli zjeść posiłek. Z takiej pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta 24 młodych ludzi. Młodzież w wieku 14-24 lat będzie mogła przyjść do centrum zarówno przed lekcjami, jak i po lekcjach - poinformowali uczestnicy konferencji w ZSZ przy ul. I Dywizji w Łodzi. 

Kolejne około 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, ale tu już bez wskazywania wieku - zostaną otoczeni opieką w domu. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej załatwić sprawę w urzędzie, wyjść na spacer. Osoby starsze czy niesamodzielne otrzymają usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Do domu zostanie im też dowieziony ciepły posiłek. Będą mogły również skorzystać z konsultacji psychologa i prawnika. 

Lada dzień zostanie ogłoszony konkurs na wybór wykonawcy remontu pomieszczeń (dziś to pomieszczenia po gimnazjum: klasa lekcyjna, pokój z ksero, miejsce po byłym sklepiku szkolnym i minibarze). W marcu mają ruszyć prace remontowe i potrwać do sierpnia. Rekrutacja do udziału w projekcie rusza od marca. 

W marcu też miejski rzecznik osób niepełnosprawnych chce uruchomić, nawet w swojej siedzibie na Sienkiewicza 5, usługi prawne i pomoc psychologiczną. 

Projekt "Łódzkie Centrum Wsparcia" zaplanowano na 2 lata, na ten cel przeznaczono 2 mln zł kasy z EFS, miasto nie ma własnego wkładu finansowego w ten projekt. Partnerami w projekcie są Sejmik Osób Niepełnosprawnych (lider) i miasto Łódź (partner).

Polecane aktualności

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik

Monika Pawlak / BRP

Rekrutacja do szkół średnich formalnie zakończy się 30 sierpnia, ale szkoły są już gotowe na... więcej

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów -  fot. z arch. UMŁ

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kończymy kilka remontów dróg. Od września łatwiej będzie przejechać przez centrum. Na swoje trasy z... więcej

Odnaleziony po latach 100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do muzeum -  mat. prasowe

100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny,... więcej

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach

Monika Pawlak / BRP

Ponad 30 maturzystów, którzy w maju nie zdali egzaminu skorzystało z miejskich, bezpłatnych... więcej

Kontakt