Centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych

W Łodzi powstaje centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych oraz ich rodzin. W ciągu dwóch lat skorzysta z niego nawet 280 łodzian.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Pomoc w odrabianiu lekcji, opieka asystenta, porady prawne, bezpłatne obiady i przewozy. Z unijnym dofinansowaniem budujemy centrum wsparcia dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych łodzian
6 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Niepełnosprawni, młodzi ludzie w wieku od 14 do 24 lat będą mieć tu pomoc przy odrabianiu lekcji, wsparcie psychologa, pomoc prawną. A ich rodzice "wytchnienie" i czas na załatwienie spraw urzędowych czy zakupów. Młodzież po zajęciach będzie odwieziona do domu. Natomiast osoby niesamodzielne, przebywające na stałe w domach, ale w różnym wieku - dostaną wsparcie: asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze oraz dowiezione posiłki.

- Dziś gościmy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych, a za plecami mamy szkolną świetlicę. Stoliki, krzesełka, wygodne kanapy. Tak właśnie będzie wyglądało centrum wsparcia, które powstanie tuż po sąsiedzku, w "przyklejonym" do Zespołu Szkół budynku gimnazjum, które jest teraz wygaszane. Będzie taka wspólna sala, w której uczniowie będą mogli przy wsparciu opiekunów np. odrobić lekcje czy odpocząć na wygodnych pufach. Obok znajdzie się gabinet, w którym będzie przyjmował psycholog oraz prawnik. Udostępniony zostanie aneks kuchenny, w którym uczestnicy będą mogli zjeść posiłek. Z takiej pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta 24 młodych ludzi. Młodzież w wieku 14-24 lat będzie mogła przyjść do centrum zarówno przed lekcjami, jak i po lekcjach - poinformowali uczestnicy konferencji w ZSZ przy ul. I Dywizji w Łodzi. 

Kolejne około 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, ale tu już bez wskazywania wieku - zostaną otoczeni opieką w domu. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej załatwić sprawę w urzędzie, wyjść na spacer. Osoby starsze czy niesamodzielne otrzymają usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Do domu zostanie im też dowieziony ciepły posiłek. Będą mogły również skorzystać z konsultacji psychologa i prawnika. 

Lada dzień zostanie ogłoszony konkurs na wybór wykonawcy remontu pomieszczeń (dziś to pomieszczenia po gimnazjum: klasa lekcyjna, pokój z ksero, miejsce po byłym sklepiku szkolnym i minibarze). W marcu mają ruszyć prace remontowe i potrwać do sierpnia. Rekrutacja do udziału w projekcie rusza od marca. 

W marcu też miejski rzecznik osób niepełnosprawnych chce uruchomić, nawet w swojej siedzibie na Sienkiewicza 5, usługi prawne i pomoc psychologiczną. 

Projekt "Łódzkie Centrum Wsparcia" zaplanowano na 2 lata, na ten cel przeznaczono 2 mln zł kasy z EFS, miasto nie ma własnego wkładu finansowego w ten projekt. Partnerami w projekcie są Sejmik Osób Niepełnosprawnych (lider) i miasto Łódź (partner).

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt