Ciekawe i fajne miejsca w Łodzi i okolicy. Co warto zwiedzić?

Łódź to jedno z tych miast na mapie Polski, w którym zawsze coś się dzieje. A kiedy kalendarz imprez wyjątkowo nie przewiduje żadnego wydarzenia, do dyspozycji pozostają nam fajne miejsca w okolicach Łodzi jak i ścisłym jej centrum. Jakie są najciekawsze miejsca w Łodzi? Co robić w weekend? Jedną z odpowiedzi na pytanie o to, co ciekawego można zobaczyć w Łodzi jest lokalny Ogród Zoologiczny, który we wrześniu będzie jeszcze ciekawszy. Jak to możliwe?

Ciekawe miejsca w Łodzi do zwiedzania: Orientarium

Na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego trwają prace nad Łódzkim Orientarium. Orientarium to ogromny kompleks hodowlano-wystawienniczy, w którym zobaczyć będziemy mogli faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Inwestycja obejmie swoim zasięgiem połowę terenu ZOO. Składają się na nią nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, które łącznie zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dodatkowo w Orientarium czekać będzie na nas zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne, w ramach którego najmłodsi mogą liczyć na przestronny i świetnie wyposażony plac zabaw. Ale imponujący rozmiar Orientarium to nie jedyna zaleta, jaka czyni z tego miejsca ciekawe miejsce na turystycznej mapie miasta.

Co ciekawego można zobaczyć w Łodzi w Orientarium?

W prawdzie rozmiar Orientarium to nie jego wyłączna zaleta, jednak gdyby inwestycja nie była tak obszerna nie umożliwiałaby utrzymywania zwierząt na tak dużych przestrzeniach, i to w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. Taka forma organizacji przestrzeni hodowlano-wystawienniczej daje zwierzętom bardzo dużą swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość ich obserwacji w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków panujących w środowisku naturalnym.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy celem inwestycji jest ekspozycja fauny i flory obszaru Azji Południowo-Wschodniej. To pozwoli zwiększyć liczbę dotychczasowych mieszkańców Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego o nowe gatunki. W Orientarium zamieszkają m.in.: orangutany sumatrzańskie, anoa, rekiny oraz płaszczki. Nie zabraknie tu także słoni indyjskich, makaków, gibbonów, langurów i niedźwiedzi malajskich – gatunków przez Zoo już posiadanych.

Ogromną zaletą pawilonu w Łódzkim Zoo będzie jego dostępność i atrakcyjność przez cały rok. Orientarium zostało zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby umożliwiać hodowlę zwierząt niezależnie od pory roku. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym zwierzęta nie będą musiałby być przenoszone do pawilonów hodowlanych, do których zwiedzający zoo mają ograniczony dostęp.

Jakie jeszcze fajne miejsca w Łodzi i w okolicach Łodzi czekają na odkrycie?

Oczekując na oficjalne otwarcie Orientarium nie zapominajmy o Zoo, które nie zawiesiło swojej działalności. Wręcz przeciwnie, podczas gdy w jednej części trwają wzmożone prace nad terminową realizacją inwestycji, w drugiej możemy zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt i skorzystać z atrakcji oferowanych przez plac zabaw i park linowy. Dodatkową atrakcją Zoo są karmienia pokazowe, które odbywają się w ogrodzie zoologicznym codziennie zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej. Podczas spaceru można przyjrzeć się karmieniu m.in. pand małych, wyderek, wielbłądów czy dzioborożca.

Łódź: Co robić w weekend?

Planując weekendowy pobyt w Łodzi z pewnością warto zapoznać się z harmonogramem organizowanych imprez i eventów. W mieście stale dzieje się coś ciekawego, a oferta rozrywkowa wydarzeń kulturalnych jest skierowana zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Na szczególną uwagę zasługują koncerty i pokazy filmowe. Letnie kino tradycyjnie gości w parkach, na dziedzińcach, osiedlach i innych ciekawych miejscach na terenie całego miasta.

A tym z Państwa, którzy zastanawiają się, co można zwiedzić – Łódź proponuje gros atrakcji. W poprzednich artykułach pisaliśmy już o spacerze Ulicą Piotrkowską (najdłuższym polskim deptakiem) i odwiedzeniu Pasażu Róży, a także o wizycie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym. W tym sezonie, kiedy najbardziej cenimy sobie możliwość przebywania na świeżym powietrzu szczególnie warty uwagi jest Łódzki Park Kultury Miejskiej dawniej znany jako Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Spacer po parku zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie. Możemy tu zobaczyć osiem historycznych obiektów typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Obiekty rozmieszczono wzdłuż dwóch brukowanych uliczek. Budynki pochodzą z terenu miasta oraz ciekawych miejsc w okolicy Łodzi. Obiekty zostały starannie odnowione, częściowo zrekonstruowane i poddane termomodernizacji, dzięki czemu będą dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Ciekawe miejsca niedaleko Łodzi… lub jeszcze w granicach miasta

Zanim wybierzemy się na wycieczkę, aby poznać ciekawe miejsca czekające na odkrycie w okolicach Łodzi warto odwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Jednym z nich jest z pewnością Księży Młyn - zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Księży Młyn stanowi swoiste miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych, a obecnie jest siedzibą wielu instytucji kultury i sztuki. Mieści się tu Muzeum Kinematografii, Muzeum Pałan Herbsta Oddział Muzeum Sztuki, Palmiarnia, Muzeum Książki Artystycznej oraz Beczki Grohmana. Te ostatnie stanowią jeden z symboli fabrycznej Łodzi.

Co ciekawego w Łodzi? Oczywiście, że Palmiarnia!

Pisząc o Łódzkim Orientarium, które już za chwilę będzie oddane do dyspozycji zwiedzających nie możemy zapominać o Palmiarni. Położona w parku Źródliska Palmiarnia Ogrodu Botanicznego jest miejscem atrakcyjnym zarówno dla małych jak i dużych odkrywców świata przyrody. Obiekt zlokalizowany w nowoczesnym budynku oferuje wysoki komfort zwiedzania, jednocześnie dając możliwość zapoznania się z fauną i florą trzech odrębnych stref klimatycznych. W obiekcie znajduje się ponad 4300 sztuk roślin, którym towarzystwa dotrzymują uwielbiane przez najmłodszych żółwie i karpie koi.

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... więcej

Kontakt