Czy przybudówki będą wreszcie legalne? Ulica Ziołowa czeka na decyzję ministra

Czy Minister Infrastruktury wysłucha próśb mieszkańców osiedla Ziołowa-Podbiałowa i zalegalizuje przybudówki, w których rodziny zbudowały łazienki, dodatkowe pokoje czy kotłownie do ogrzewania domów?

fot. Google Street View
Mieszkańcy od lat starają się, aby ministerstwo zalegalizowało "przybudówki"

Miasto po raz kolejny napisało do Ministerstwa, tym razem Rozwoju i Technologii, by ten pozwolił na odstępstwo dla przybudówek na osiedlu Ziołowa-Podbiałowa. W pomieszczeniach znajdują się łazienki, toalety, pokoje. Dla wielu rodzin nakaz rozbiórki przybudówki oznacza utratę niezbędnego do życia pomieszczenia. Niestety, Ministerstwo Infrastruktury odmówiło przychylenia się do próśb mieszkańców.

Przybudówki przeszkodą dla wykupienia lokali

Przypomnijmy, na osiedlu Ziołowa-Podbiałowa na łódzkim Radogoszczu Zachodzie mamy około 80 zespołów budynków z lat 40. XX wieku. W 2012 roku, na prośbę mieszkańców, miał się rozpocząć proces prywatyzacji lokali. Dotychczasowi najemcy mogliby wykupić mieszkania (z bonifikatą). Jednak na przeszkodzie stanęły przybudówki. 

Skąd się wzięły? Zbudowane 80 lat temu osiedle nie przystawało do standardu dzisiejszych mieszkań. By poprawić komfort mieszkania lokatorzy na własną rękę budowali brakujące pomieszczenia. Często samowolnie.

Ale miasto nie chce karać ich za to, że chcieli żyć w normalnych warunkach i poprosiło ówczesne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o zgodę na odstępstwo i legalizację przybudówek. Gdy Minister odmówił, miasto próbowało rozwiązać każdą sprawę indywidualnie. 

Miasto szuka rozwiązań

Część rodzin będzie mogła na przykład wynająć przylegający wolny lokal i tam urządzić kuchnię czy łazienkę. W ten sposób – nawet po rozebraniu przybudówki – mieszkańcy nie stracą potrzebnego im pomieszczenia. Ale nie każda rodzina z osiedla Ziołowa będzie mogła skorzystać z takiego rozwiązania, bo nie każde mieszkanie ma wolny pokój za ścianą.

Dlatego miasto po raz drugi poprosiło Ministra o odstępstwo.

Czekamy na odpowiedź.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt