– W wyniku wojny w Ukrainie do Polski przybyła duża grupa uchodźców, z czego większość trafiła do dużych ośrodków miejskich, takich jak Łódź – mówi Natalia Królikowska, kierowniczka Biblioteki Wolność. – Lokalne instytucje kultury natychmiast zareagowały na sytuację, rozszerzając swoją ofertę o działania skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Istnieje potrzeba rozszerzania tych działań o kolejne grupy, przede wszystkim osoby dorosłe, dlatego też zapraszamy wszystkich do brania udziału w spotkaniach w Bibliotece Wolność.
„Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to 3-dniowy festiwal odbywający się na początku lata – wtedy, kiedy dni są najdłuższe, a noce najkrótsze i do wschodu prowadzi najkrótsza droga. Na festiwal składają się spotkania autorskie z pisarzami oraz pisarkami ukraińskimi prowadzone przez polskich intelektualistów, którym szczególnie bliska jest kultura naszych wschodnich sąsiadów.
W programie znalazło się pięć spotkań autorskich, koncert muzyki ukraińskiej, spacer po Łodzi z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci.
Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na język ukraiński oraz transmitowane w mediach społecznościowych.
Szczegółowy harmonogram
Czwartek (14 lipca)
godz. 17:00 – otwarcie festiwalu
godz.17:10 – spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich. Prowadzenie: Andrzej Kompa.
Piątek (15 lipca)
godz. 10:00–18:00 – Fotobenefit w Wolności. Bezpłatna sesja portretowa dla imigrantów
godz. 17:00 – koncert duetu fortepianowego – Olgi Bykanovej i Galiny Russovej
godz. 18:00 – spotkanie z Oksaną Zabużko. Prowadzenie: Marta Zdanowska.
godz. 20:00 – spotkanie z Natalią Śniadanko i Ziemowitem Szczerkiem. Prowadzenie: Izabella Adamczewska-Baranowska
godz. 22:00 – afterparty w klubie Ignorantka. Koncert współczesnej ukraińskiej muzyki elektronicznej.
Sobota (16 lipca)
godz. 12:00 – spacer szlakiem międzykulturowej Łodzi. Start spaceru – Biblioteka Wolność.
godz. 14:00 – rodzinne warsztaty haftu polskiego i ukraińskiego.
godz. 18:00 – spotkanie z Sofiją Andruchowycz i Martyną Bundą. Prowadzenie: Paulina Frankiewicz.
godz. 20:00 – spotkanie z Natalią Belczenko i Maciejem Robertem. Prowadzenie: Martyna Quant.
Goście festiwalu
Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Autorka, której międzynarodową sławę przyniosła książka „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” uznana za pierwszy manifest ukraińskiego feminizmu. 23 lutego 2022 r., w przeddzień rosyjskiej inwazji, ukazała się jej książka – „Planeta Piołun” – zbiór esejów wybranych dla polskiego czytelnika, napisanych po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 r.
Natalia Śniadanko – ukraińska poetka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Autorka m.in. powieści „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” – opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności. Jako tłumaczka przełożyła na język ukraiński m.in. utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza i Jana Brzechwy.
Sofija Andruchowycz – ukraińska pisarka, tłumaczka i publicystka. Autorka książek: „Lato Mileny”, „Starzy ludzie”, „Kobiety ich mężczyzn”, „Siomga”. Laureatka m.in. nagrody literackiej wydawnictwa „Smołoskyp”, „LitAkcent Roku”, „Książka Roku BBC” oraz Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego.
Natalia Belczenko – ukraińska poetka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1997 r., opublikowała razem dziewięć tomików poetyckich. Jej twórczość została przetłumaczona na wiele języków: niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski, litewski, łotewski i hebrajski.
Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor książek takich jak: „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”, „Cham z kulą w głowie” oraz „Kolejna alternatywna historia Polski”. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.
Martyna Bunda – polska dziennikarka i pisarka. Za debiutancką powieść „Nieczułość” otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza", jak również nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie. W 2020 r. nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za powieść „Kot niebieski”.
Maciej Robert – polski poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor, dziennikarz. Tłumaczony na języki obce: angielski, arabski, bułgarski, chorwacki, czeski, grecki, hebrajski, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej dziesięcioro najlepszych młodych poetów europejskich „Black Warmness Between Fingers”. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana
Krystyna Kurczab-Redlich – polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii. Ze względu na poruszane tematy nazywana bywa „polską Politkowską”. Autorka m.in. głośnej biografii Władimira Putina – „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”.