Dom Literatury w Łodzi zaprasza

Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkania z pisarzami, wernisaż oraz spektakl.

KAWIARNIA LITERACKA - 24 października, godz. 19.00

Spotkanie z Radosławem Romaniukiem, autorem książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza

Prowadzenie: Joanna Sikorzanka

Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza napisana przez Radosława Romaniuka to biografia totalna i dokument epoki. Autor nie unika wątków kontrowersyjnych, umieszczając je w kontekście całego życia pisarza – poszerza margines tematów rzadko poruszanych w polskiej biografistyce (homoseksualizm, choroba psychiczna Anny Iwaszkiewiczowej). Książka ta to jednak przede wszystkim refleksja nad tym, czym jest tytułowe „inne życie”, w jaki sposób literatura wiąże się z życiem i jak ważna jest sfera niezapisana w dziele.

Radosław Romaniuk – polski eseista i krytyk literacki. Recenzje i artykuły publikował m.in. w „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Twórczości” i „Znaku”. Za Inne życie otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2018.

KAWIARNIA LITERACKA - 25 października, godz. 19.00

Spotkanie z Zuzanną Radzik, autorką książki Emancypantki. Kobiety, które zbudowały kościół

Spotkanie zorganizowane we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”

Emancypantki. Kobiety, które zbudowały kościół Zuzanny Radzik to historia wielkiego przemilczenia. W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. One fundowały i utrzymywały klasztory, a kiedy zmuszano je do porzucenia wiary, odważnie przyjmowały śmierć na rzymskich arenach.

Zuzanna Radzik – teolożka, publicystka, autorka książki Kościół kobiet. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną.

GALERIA L – wernisaż - 26 października, godz. 18.00

Anna Dończyk-Gajos Moja Piaf – malarstwo

oraz archiwalia z prywatnych zbiorów Mieczysława Gajosa

TADAM - TEATR IMPROWIZACJI - 27 października, godz. 19.00

Poznajmy się - Spektakl impro

Bilety- 5 ZŁ

KAWIARNIA LITERACKA - 30 października, godz. 19.00

Spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem, autorem książki "Państwo teoretyczne" wydanej przez Wydawnictwo Arbitror. Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Kamiński (Uniwersytet Łódzki).

„Państwo teoretyczne” to poruszająca diagnoza współczesnej Polski. Napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki. Ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne. W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki.

Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami publicznymi, niezależenie od poglądów politycznych.

Bartłomiej Sienkiewicz (ur. 1961 r.) – historyk, publicysta, urzędnik państwowy, polityk. Jeden z twórców polskich służb specjalnych po roku 1990. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. XX wieku aktywnie działał w krakowskiej opozycji demokratycznej. W roku 1990 współtworzył Urzad Ochrony Panstwa, a następnie Ośrodek Studiów Wschodnich - OSW, w którym przez 8 lat pełnił funkcję wicedyrektora ds. programowych (1991–1993, 1996–2001). Na początku pierwszej dekady XXI wieku odszedł z administracji państwowej i założył firmę analityczną (ASBS Othago, potem „Sienkiewicz i Wspólnicy”). W 2013 roku premier Donald Tusk powierzył mu tekę ministra spraw wewnętrznych i funkcję koordynatora służb specjalnych (ze stanowiska odszedł w roku 2014). Obecnie kieruje Fundacją Instytut Wspólnot Obywatelskich.

INFORMACJE, BILETY

Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17

tel. 42 636 68 38

Polecane aktualności

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kontakt