Dotknij Teatru 2022 - INAUGURACJA

autor:

25.03.2022

INAUGURACJA – SPEKTAKL „W MOIM POCZĄTKU JEST MÓJ KRES” reż. J.Lewicka

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Tegoroczna, 12 już edycja Dotknij Teatru, organizowana przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odbędzie się pod hasłem „Nadzieja?”

Program wydarzeń otworzy 25 marca w Fabryce Sztuki gościnny spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pt. „W moim początku jest mój kres”, reż. Joanna Lewicka, który w ankiecie Jadwigi Majewskiej, opublikowanej w miesięczniku „Teatr” znalazł się w zestawieniu najlepszych spektakli tanecznych w sezonie 2020/2021.


Ten wielokodowy spektakl jest spotkaniem twórców różnych dziedzin. Pyta o nasz wspólny, ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy, ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia. Gdzie znajdują się przeszłość i przyszłość, skoro wszystko co istnieje naprawdę – jest teraz? Na przekór kultowi młodości, wyidealizowanych ciał i wirtuozerskiej sprawności fizycznej, nasze ciała i umysły zmieniają się. Nadchodzi wielkie piękno starości, która zamyka przeszłość w pamięci, a przyszłość w oczekiwaniu na kolejny moment szczęścia. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie zawieszenia pomiędzy nostalgią i nadzieją. Jest to najnowszy spektakl LTT, powstał z okazji jubileuszu dwudziestolecia zespołu i jest oparty na „Czterech kwartetach” T. S. Eliota. 

25.03.2022, godz. 19:15

Miejsce: FABRYKA SZTUKI

Adres: ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy i zaproszenia: sekretariat@aoia.pl

Joanna Lewicka (ur. 1980) studiowała filozofię, romanistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Konstancji, a w roku 2007 ukończyła reżyserię teatralną w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej (HfMDK) we Frankfurcie nad Menem.

Podczas studiów pracowała pod okiem Hansa Hollmanna, Manfreda Beilharza (teatr dramatyczny), Christofa Loya (opera), Hansa-Thiesa Lehmanna i Jürgena Dreschera, a praktyki reżyserskie odbywała m.in. u Matthiasa Hartmanna w Schauspielhaus Zürich i Bat Berlin. Od 2005 roku reżyseruje spektakle teatralne w Polsce i Niemczech, m.in. w HfMDK, Stadttheater Giessen, Staatstheater Darmstadt, Staatstheater Wiesbaden, Kunsthalle Rostock, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, lublińskim Teatrze Starym, Muzycznym, Scenie Prapremier InVitro i Nettheatre, a także Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz w lubelskich galeriach Labirynt i Piękno Panie. Za spektakl „Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle” w Teatrze Starym w Lublinie otrzymała nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe w konkursie „Klasyka Żywa”. Od lat współpracuje ze scenografką i kostiumolożką El Bruzdą. Prezeska Fundacja od Wschodu do Zachodu, stypendystka prezydenta miasta Lublina, nominowana do tytułu Kobieta Roku 2018, a spektakl „Sen nocy letniej” w jej reżyserii nominowany był do Wydarzenia Roku 2012 (obydwa tytuły przyznawane przez „Gazetę Wyborczą”). Stypendystka GLOBAL BERLIN 2020 senatu miasta Berlina. Od 2020 członkini Niemieckiego Stowarzyszenia Dramaturgicznego DG.

 

Źródło: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Lubelski Teatr Tańca Obsada: RYSZARD KALINOWSKI, BEATA MYSIAK, ANNA ŻAK

Reżyseria/ Scenariusz: JOANNA LEWICKA

Multimedia/ Scenografia: ALEKSANDER JANAS

Kostiumy: ELBRUZDA (MARTA GÓŹDŹ)

Maski: MONIKA ZADURSKA-BIELAK, TOMASZ BIELAK

Chór i kompozycja: TOMASZ KRZYŻANOWSKI

Głos: SEAN PALMER

Światła: ALEKSANDER JANAS, GRZEGORZ POLAK

Ruch: ZESPÓŁ LUBELSKIEGO TEATRU TAŃCA WE WSPÓŁPRACY Z REŻYSERKĄ

Produkcja: ANNA KALITA, KONRAD KUROWSKI

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt