Dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu w jednej z łódzkich szkół powstała pracownia ceramiczna

Koło garncarskie, piec do wypalania glinianych naczyń, szpatułki, dłuta – wszystko co potrzeba do zrobienia glinianego naczynia znajduje się w pierwszej szkolnej pracowni ceramicznej. Pracownia powstała dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu w SP 70 powstała pracownia ceramiczna
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

„Nie święci garnki lepią, ale i sportowcy też” – to projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi. W ramach projektu powstała pracownia ceramiczna, sala do tenisa stołowego, a także szatnie. Koszt całego projektu to ponad 1,2 mln zł. W ramach projektu wyremontowane zostały pomieszczenia w szkolnej piwnicy, a w jednym z nich powstała pracownia ceramiczna, której wyposażenie kosztowało ponad 40 tys. zł.

- Ta myśl o pracowni kiełkowała już od wielu lat. Kiedy pojawił się w Łodzi Budżet Obywatelski, trzeba było w pewnym momencie przekuć ją na ideę budżetu. I tak oto jesteśmy w pracowni, w której już odbyły się pierwsze lekcje. – mówi Bogumiła Cichacz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi.

Ze względu na covid z sali na razie korzystają tylko dzieci ze szkoły. Kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie, z pracowni będą mogły korzystać różne grupy – od dzieci innych szkół, przez studentów, aż po seniorów. W pracowni dzieci uczą się lepić z gliny przy pomocy koła garncarskiego, jak i ręcznie.

- Zaczyna się od rzeczy najprostszych, czyli od zapoznania się z gliną, od samego dotyku, od posługiwania się najprostszymi narzędziami, takimi jak szpatułka, patyczek zaostrzony, na późniejszym etapie wałek do ciasta. I one już pozwalają na wykonanie pierwszych form rzeźbiarskich. Dzieci bardzo fajnie, relaksująco reagują na zajęcia, które przy stołach prowadzimy, gdzie lepią ręcznie.  - mówi Marcin Wojtczak – opiekun pracowni ceramicznej w SP nr 70 w Łodzi.

- Są to zajęcia sensoryczne, czyli dzieci które mają nadwrażliwość dotykową oswajają się z gliną, która jest przyjazna, ciepła pod wpływem rąk - mówi Urszula Śmiechowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 70 w Łodzi.

Głosowanie w kolejnej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego – już za niecały miesiąc. Od 6 do 16 listopada będzie można głosować papierowo, od 6 do 30 listopada elektronicznie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zachęcamy i apelujemy o oddawanie głosów elektronicznie. Informacje na temat Budżetu Obywatelskiego oraz zgłoszone przez łodzian projekty można znaleźć na stronie internetowej budżetu www.lodz.pl/bo.

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt