W tym dniu zapraszamy Was do rozmowy o języku polskim online i do obejrzenia dwóch, ciekawych spotkań z językiem polskim i poezją w tle.
Wydarzenie online na profilu domu Literatury w Łodzi
Godzina 17.00
Rozmowa z prof. Katarzyną Kłosińską – językoznawczynią, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorką kultury języka polskiego oraz przewodniczącą Rady Języka Polskiego. Z prof. Kłosińską będziemy rozmawiać o języku protestów, języku polityki i języku, który na co dzień słyszymy w mediach. Podstawą rozmowy będzie książka „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” (Wydawnictwo Znak), której współautorką (razem z Michałem Rusinkiem) jest Katarzyna Kłosińska.
Spotkanie poprowadzi Piotr Wesołowski – dziennikarz i redaktor związany od wielu lat z łódzkimi mediami.
************
Godzina 18.00
Spotkanie z Joanną Bociąg, laureatką XV Konkursu im. J. Bierezina, autorką książki poetyckiej „Boję się o ostatnią kobietę” (2020), która jest pobierezinowskim debiutem poetyckim.
Rozmowę poprowadzi Jacek Podsiadło.
Joanna Bociąg – poetka i animatorka kultury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, współorganizatorka wielu festiwali literackich. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka XV Konkursu im. J. Bierezina, autorka debiutu „Boję się o ostatnią kobietę” (2020).
Jacek Podsiadło – poeta, tłumacz i felietonista. Jego wiersze tłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, słowacki, słoweński i ukraiński. Jest laureatem Nagrody im. Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za całokształt twórczości, Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.
Zapewne mniej osób wie o tym, że
Podsiadło zajmował się też literaturą dla dzieci i o dzieciach. W 2006 roku został opublikowany jego zbiór felietonów „Pippi, dziwne dziecko”, traktujący o rodzicielstwie, wychowywaniu i relacjach dzieci i rodziców, a także wybór felietonów „A mój syn…”