Dziewczynka z portretu

Ta historia mogłaby posłużyć za scenariusz hollywoodzkiego filmu. Po ponad 80 latach łodzianka rozpoznała się na obrazie znanego portrecisty Wacława Dobrowolskiego, dla którego pozowała jako mała dziewczynka.

Wacław Dobrowolski był dwudziestoleciu międzywojennym był w Łodzi wziętym portrecistą, namalował wizerunki Heleny Geyer, Stefana Jaracza czy Marszałka Piłsudskiego.

W przyszłym roku, z okazji 130. rocznicy urodzin portrecisty będziemy mieli okazję poznać nieco lepiej twórczość, tego artysty. Dzięki współpracy z synem malarza – Wacławem Bogdanem Dobrowolskim, na wystawie „Wacław Dobrowolski – Zapomniany Portrecista Łodzian” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obrazów malarskich i rysunków oraz pamiątki związane z pobytem artysty w Łodzi w latach 1927-1940. 

Wacław Dobrowolski znany był w Łodzi nie tylko ze swoich zdolności werystycznych ale i umiejętności uchwycenia duszy modeli. W roku 1931 namalował również niespełna siedmioletnią wówczas dziewczynkę, Zosię, która... do dziś mieszka w Łodzi.

Pani  Zofia Kaczkowska – Waliszewska, uwielbia antyki i dzieła sztuki. Jednak największym uczuciem darzy obraz, który ukazuje ją sprzed lat - jak sama mówi: „To jedna z niewielu pamiątek, która przetrwała wojnę, ten portret, sukienka, w której pozowałam, fortepian i… żyrandol. Patrząc na obraz samej siebie sprzed 81 lat przenoszę się w tamte szczęśliwe, niewinne czasy dzieciństwa, zanim wybuchła wojna i wszystko się zmieniło.” 

Na pytanie jak wspomina współpracę z Wacławem Dobrowolskim zapewnia, że był bardzo uroczym i życzliwym człowiekiem, który jednak bezskutecznie próbował nakłonić ją do uśmiechu.


Wacław Dobrowolski urodził się w 1890 roku w Janówce na Ukrainie. Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Kijowie, uczęszczał do Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Wybuch wojny przerwał studia utalentowanego adepta sztuk malarskich, które ukończył już w radzieckiej Rosji.

Podjął decyzję o wyjeździe do Polski, w drodze do której zwiedził Francję i Włochy. Jeden z widoków jego autorstwa, „Pejzaż morski” powstały podczas tych wojaży, można podziwiać w Muzeum Miasta Łodzi.

W 1927 roku malarz osiedlił się w Łodzi. Swoje prace wystawiał w Miejskiej Galerii Sztuki, w 1929 roku otworzył prywatną Szkołę Rysunku i Malarstwa, Rzeźby i Przemysłu, znaną później jako Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida.

Malarz pisywał na łamach „Kurjera Łódzkiego”, był wydawcą i redaktorem czasopisma „Polska Druga”. Podziwiał Stanisława Szukalskiego, często propagując jego twórczości ideę Szczepu Rogate Serce, przeciwstawiał się natomiast coraz modniejszej awangardzie, a Władysława Strzemińskiego traktował jak wroga.

W roku 1932 powołał Grupę Artystów Plastyków „Ryngraf”.

Wacław Dobrowolski był wziętym portrecistą, namalował wizerunki Heleny Geyer, Stefana Jaracza czy Marszałka Piłsudskiego.

Oprócz znanych i wpływowych spod jego pędzla wychodziły również  obrazy ukazujące przedstawicieli proletariatu. W 1938 roku namalował portret dziewczynki, młodej osóbki o poważnym wejrzeniu brązowych oczu, ubranej w różowa sukienkę.

W roku 1940 wraz z małżonką, Dobrowolski został przesiedlony przez Hitlerowców do Limanowej, skąd przeniósł się do Radomia, gdzie kontynuował działalność pedagogiczną, a jednym z jego uczniów został Andrzej Wajda.

Wacław Dobrowolski mieszkał w Radomiu aż do śmierci w 1969 roku, gdzie do dziś znajduje się większość prac artysty, a jedna z ulic nosi jego imię.

 

 

Polecane aktualności

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Łódź Buduje w 2020 r. -  fot. mat. Archiwum UMŁ

Łódź Buduje w 2020 r.

Tomasz Andrzejewski / ZIM

45 ulic i 40 nowych chodników, przebudowa torowisk i nowe drogi rowerowe. Tak zmieni się nasze... więcej

Kontakt