Elektryczne skutery wjeżdżają do Łodzi

Już podczas majówki łodzianie będą mogli korzystać z nowego ekologicznego środka transportu, czyli elektrycznych skuterów blinkee.city. System startuje 26 kwietnia.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypomina, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach - fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypomina, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Scooter-sharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy dużych miast mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. Wystarczy smartfon i aplikacja, z poziomu której użytkownik rezerwuje, uruchamia i kończy jazdy na skuterze.  

Na start systemu blinkee.city w Łodzi dostępnych będzie 27 skuterów. Do końca 2018 r. do dyspozycji użytkowników będzie już 70 pojazdów. Wraz z rozrostem floty skuterów powiększana będzie strefa, w której pojazdy będą czekały na użytkowników. Docelowo firma chciałaby objąć systemem wszystkie duże osiedla. 

Łódzka flota blinkee.city będzie dysponować z nowym modelem skutera klasy premium. Jest on większy, wygodniejszy i lepiej wykonany niż model, z którym firma wchodziła na rynek w 2017 roku w innych miastach Polski. Nowy skuter ma 12-calowe koła, lepsze hamulce i mocniejszy silnik. Wśród największych zalet poruszania się po mieście na skuterze należy wymienić przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce bez stania w korkach i problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dodatkowo skutery są elektryczne nie emitują spalin i są w zasadzie bezgłośne.

- 26 kwietnia w przestrzeni miejskiej łodzianie zobaczą elektryczne skutery. Z racji czekających nas licznych inwestycji na łódzkich drogach i związanych z tym dużych utrudnień w ruchu, ten projekt udostępni łodzianom szybszy środek transportu niż samochód lub rower - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypominając, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach. 

Aby rozpocząć korzystanie z blinkee.city należy najpierw zainstalować aplikację w smartfonie i założyć konto w systemie. Po weryfikacji konta użytkownik może na mapie sprawdzić, gdzie stoi najbliższy wolny skuter. Gdy już do niego dotrze, wystarczy założyć kask i ruszyć w drogę. Koszt minuty jazdy został ustalony na 0,69 zł. Dla studentów oraz seniorów przewidziane jest 15 proc. zniżki za korzystanie z elektrycznych skuterów. Najwygodniejszą formą płatności jest podpięcie karty kredytowej do konta w systemie. 

W systemie możliwe jest też zarezerwowanie skutera (opłata 0,09 zł za minutę). To wygodne rozwiązanie gwarantuje, że po załatwieniu sprawy w jednym miejscu będzie można pojechać w dalszą drogę bez konieczności poszukiwania wolnego pojazdu. 

W przeciwieństwie do systemu Łódzkiego Roweru Publicznego nie trzeba wcześniej zasilać konta pieniędzmi, ale z drugiej strony nie ma popularnych wśród rowerzystów 20 minut bezpłatnej jazdy. Dla odmiany, po ponad 100 minutach jazdy (jednego dnia) naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsze korzystanie z elektrycznego skutera odbywa się już za darmo, bez względu na liczbę wypożyczonych przez użytkownika pojazdów w danym dniu. 

Początkowo elektryczne skutery systemu blinkee.city będą dostępne w centrum Łodzi, co nie oznacza, że skuterem nie można wyjechać poza strefę – ważne jest, żeby podróż zakończyć wewnątrz strefy. Kończąc jazdę użytkownik może zostawić pojazd w dowolnym miejscy wewnątrz strefy (widocznej na mapie w aplikacji na smartfonie), pamiętając jednak o zgodnym z przepisami parkowaniu skutera. 

Jak podkreśla Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, prywatnie wielki miłośnik jazdy motocyklem, do jazdy na skuterach elektrycznych nie potrzeba mieć prawa jazdy ani specjalistycznego stroju. Obowiązkowa jest za to jazda w kasku, który znajduje się na wyposażeniu każdego skutera. - Myślę, że na majową sesję przyjadę już takim skuterem - dodał Tomasz Kacprzak. 

Do tej pory w Polsce ze scooter-sharingu w blinkee.city korzystali m.in. mieszkańcy Warszawy, Poznania, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Krakowa. Mimo, iż blinkee.city funkcjonuje stosunkowo krótko (od marca 2017 r.) ma ponad 26 tys. zarejestrowanych użytkowników. Wkrótce usługa zostanie uruchomiona również poza granicami Polski, czyli w Budapeszcie i Walencji.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać wyposażenie nowych "kieszonek". Czy będą pełną zabawek przestrzenią dedykowaną najmłodszym, czy też oazą zieleni przeznaczoną do sąsiedzkich spotkań - fot. z arch. UMŁ

Mieszkańcy wybrali. Oto lokalizacje nowych parków kieszonkowych

Anna Janocha / BPKSiT

Zachodnia 14 oraz skwer u zbiegu ulic Wrocławskiej, Kominiarskiej i Ciesielskiej to miejsca, w... więcej

Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1 - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Nowe przestrzenie wystawiennicze, kino letnie w ogrodzie, nowoczesny sprzęt multimedialny. 7,5 mln zł na remonty łódzkich domów kultury

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W sierpniu 2018 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą na kapitalne remonty trzech łódzkich domów... więcej

46 nowych autobusów dla MPK-Łódź - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Niskopodłogowe, klimatyzowane, niektóre zasilane energią słoneczną. 46 nowych autobusów dla MPK-Łódź

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Za 10 miesięcy po Łodzi zacznie kursować 46 nowych niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów... więcej

Bogaty program rozrywkowy czeka na gości także w łódzkich parkach - fot. z arch. UMŁ

Kino plenerowe, atrakcje Zielonej Łodzi, stare tramwaje, rekreacja? Oto kilka pomysłów na długi weekend w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Z uwagi na środowe (15 sierpnia) święto szykuje się ostatni długi weekend tego lata. Łódzkie... więcej

Pomóż zaprojektować park Helenów od nowa, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Pomóż zaprojektować park Helenów, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Pod koniec sierpnia odbędą się społeczne konsultacje, w których łodzianie będą mogli wypowiedzieć... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.